Edukas tootmisettevõte ja Lean-tootmine on saanud omavahel sünonüümideks, sest „õhuke tootmine“ on konkurentsivõimeline ning jätkusuutlik.
Et muuta ettevõte tõeliselt efektiivseks, tuleb lisaks tootmisele õhukeseks muuta ka kõik mittetootmislikud tegevused, kus peamiselt info töötlemise käigus läheb kaduma väga palju ettevõtte ressurssi. Kõik, mis me võidame suurte jõupingutustega tootmises, võime väga lihtsalt kaotada info töötlemisel. Otseselt mõõdetavad raiskamised on aga alles jäämäe veepealne tipp. Peamine kahju tekib tegelikult kasutamata müügivõimalustest ja kaotatud usaldusest.
Selliste kadude vältimiseks tuleb omavahel reaalajas panna suhtlema tootmine, müük ja tootmist toetavad valdkonnad, nii et kõik tarneahela osalised vahetavad infot automaatselt. Kõik ettevõtte osakonnad on küll pühendunud ühisele eesmärgile, kuid teevad seda oma mätta otsast rääkides üksteisest mööda.
- Insenere huvitab, et müüdaks õiges komplektsuses õige versiooniga tooteid.
- Tehnolooge huvitab, et kõik tootmismarsruuti kirjeldavate ressursside normkogused ja -ajad oleksid õiged.
- Müüki huvitab, et kõik klientide soovid ja prognoosid oleksid täidetud ning tootekonfiguratsioonide ülesehitus oleks ratsionaalne.
- Planeerimist huvitab, et tootmisplaan oleks optimaalne ja rahuldaks klientide vajadusi.
- Tootmist huvitab, et oleksid olemas kõik vajalikud ressursid tootmisplaani täitmiseks.
- Ostu huvitab, et tootmisplaani materjalide vajadus oleks rahuldatud.
- Ladu huvitab, et planeerimine arvestab lao võimekust ja artiklite paigutus laos oleks optimaalne.
- Kvaliteedijuhti huvitab, et kõik tarneahelaga seotud olulised kvaliteedinäitajad oleksid fikseeritud.
- Finantsi huvitab, et toodangu omahind koos otse- ja kaudsete kuludega oleksid reaalajas jälgitavad.
- Personali huvitab, et tootmistöötajaid oleks piisaval hulgal ning et nad töötaksid vastavalt kokkulepitud graafikule ja oskustele.
Kokkuvõttes on kõikide soovid küll erinevad, kuid teenivad kõik ühte üllast eesmärki: olla jätkusuutlik ja usaldusväärne partner oma klientidele.
Kuidas panna ettevõtte erinevad osakonnad omavahel ühte keelt rääkima ja ühtemoodi mõtlema? Siin tulebki appi tarkvara IME 5.0, mis on alguse saanud Jaapani tootmisfilosoofiast. IME 5.0 koondab ettevõtte tootmist ja tehnoloogiat kirjeldavad komponendid ühes kohas ühtseks tervikuks, tagades samas kõikide ettevõtte osakondade jaoks piisavalt detailse vaate. Kõige aluseks on toodete tehnoloogiline marsruut, mida kirjeldavad terminid, nagu toode, konfiguratsioonid, protsessid, instruktsioonid, ülesanded, selektorid, tingimused, spetsifikatsioonid, ressursid jm. Kirjeldades kõik need olemid omavahel laiapõhjaliselt ühtseks tervikuks, saame me sealt ka vastused kõikidele tootmisega seotud küsimustele.
Tootmisinfo kaasajastamise ja haldamise eest vastutavad tehnoloogid, kes tunnevad kõige paremini oma ettevõtte tooteid ja kasutusel olevat tehnoloogiat. See välistab info dubleerimise, andmevigade arv väheneb oluliselt, tõuseb andmete töötlemise efektiivsus ja kvaliteet.
Kui ettevõte on võtnud eesmärgiks muuta toimivat tarneahelat efektiivsemaks, siis on kindlasti mõttekas enne vastava arenduse algust rakendada IME tarkvara, et välistada võimalikke arusaamatusi tulevikus seoses liialt lihtsustatud ja ühekülgse tehnoloogilise pildiga.
KONTAKT
Peeter Parvelo, peeter.parvelo@leanest.ee