Koroonaviiruse leviku tõttu muutusid paljudes ettevõtetes praktika tingimused, oli firmasid, kes ei saanud varem kavandatud mahus praktikante võtta või puudus võimalus hoopis. Samas leidus keerulisel ajal siiski ka selliseid ettevõtteid, kes lõid noorte töölevõtmiseks ja väljaõppeks uuenduslikud meetodid, mis võimaldas suveks praktikakohti pakkuda.
Ehkki teatav arv tunde praktikat on kõrg- ja ametikoolides kohustuslikus korras ettenähtud, ei ole noored ainult ainepunktide peal väljas. Ericsson Baltikumi personalijuht Katri Jürine kinnitab, et niisama oluline on saada põnev töökogemus. “Ettevõtetele pakub aga praktika võimaluse end tööandjana tudengitele tutvustada, kaasata neid lisatööjõuna ja koguda uusi värskeid ideid. Seeläbi kaardistatakse tulevikuks ka andekaid ja tublisid inimesi mõeldes ettevõtte järelkasvule,” räägib personalijuht.
Praktikale soovijate arv on tema sõnul pidevas kasvutrendis ja seda ei pidurdanud ka viirusepuhang ja sellest tingitud tagajärjed. “Meil on hea meel, et saime praktikandid võtta ka sellisel keerulisel ajal, kus suurem osa värbamisest, sisseelamisest, koolitustest ning tiimitööst toimub virtuaalsetes keskkondades. Isegi kogu meie tootmist saavad praktikandid uudistada läbi 360 kraadi interaktiivse virtuaalkeskkonna,” tutvustab Jürine, “Püüame olla innovaatilised ja leidlikud igal hetkel.”
Sel aastal töötab Ericsson Eestis 42 praktikanti, kellest kolmandik on välistudengid. Peamiselt tullakse Ericsson Eestisse praktikale TalTechist, aga on ka Tallinna Tehnikakõrgkooli, Tallinna Ülikooli ja Ettevõtluskooli Mainor tudengeid. Umbes 8% on välisüliõpilasi, kes tulevad teise riigi ülikooli kaudu. “Meie ettevõttes on 50st eri rahvusest inimesi ning igapäevatöö käib nagunii inglise keeles. See võimaldab meil hõlpsalt kaasata välistudengitest praktikandid kõigisse protsessidesse,” kinnitab personalijuht.
Taavi ja Mubashar Ericssonis
Tallinna Tehnikakõrgkooli õpilane Taavi Salum ja Tartu Ülikooli tudeng Mubashar Shahzad on mõlemad Ericsson Eesti praktikandid. Taavi tegutseb koos tooteinseneriga. “Minu ülesanne on nende abistamine, aitan läbi viia erinevaid toodetega seonduvaid uurimusi ning testimisi selleks, et selgitada välja, mis on probleemide peamine põhjus.” Noormees peab praktikat parimaks võimaluseks koolist saadud teadmised kinnistada – ehk enne teooria ja siis praktika, nagu õpetas juba Oskar Lutsu loodud kangelane Joosep Toots. Samas õpib ka tööd tehes kogu aeg, kinnitab tooteinseneri töökogemust omandav Taavi. “Olen õppinud kui tähtis on uurimuse käigus teha üks muutus korraga, kui tähtis on kirja panna iga muutus ja tulemus ning lisaks kuidas hiljem analüüsida saadud tulemusi.”
Pakistanis Lahores bakalaureusekraadi saanud Mubashar Shahzad õpib aga Tartu Ülikooli magistriõppes tarkvarainseneriks. Praktikale tahtis ta minna just rahvusvahelisse ettevõttesse ja seetõttu kandideeris ta Ericssoni, kust loodab tuleviku tarbeks saada töökogemust ning vajalikke kontakte.
Kevin ja Adena Enicsis
Tööstuselektroonikatootja Enics Eesti võttis sel suvel enda juurde tööle 7 õpilast. Eesti Maaülikooli tehnotroonikatudeng Adena Anton rõõmustab väga, et tal õnnestub olla üks praktikantidest. “Kandideerisin mitmele kohale, kuid pandeemiamöllu tõttu enamus ettevõtteid isegi ei reageerinud. Aga Enics vastas ning oli nõus mind võtma,” räägib Adena. Varem oli ta käinud Enicsis ülikoolikaaslastega ekskursioonil.
“Võin julgelt öelda, et see on senini minu kõige parem suvepraktika ja -töö. Olen testimisinseneri praktikant ja nagu nimigi ütleb, testin erinevate testrite abiga konkreetse firma plaate. Peale selle joodan komponente plaatidele, millest saavad hiljem testrite varuosad. Nii et töö pole füüsiliselt raske ja saab ajusid kasutada ka, mulle väga meeldib,” kiidab Adena.
Tema koolikaaslane Kevin Kuhi tahab aga tulevikku siduda finantsvaldkonnaga, seepärast kandideeris ta Enics Eesti finantsosakonda. “Koroona tõttu anti meile võimalus teha praktikat alternatiivsel viisil, väljaspool ettevõtet, aga mina leidsin, et reaalse kogemuse saamiseks tuleb ennast siiski päris töökohal proovile panna. Mul on hea meel, et leidsin sellise koha,” kinnitab ta.
Anita kolmandat korda Incapis
Tallinna Tehnikakõrgkooli tootmiskorralduse tudeng Anita Mäetalu on Saaremaa tüdruk, seetõttu valis ta kahe esimese õppeaasta suvepraktikaks kodusaarel asuva Incap Eesti.
“Sel aastal oli mul plaan teha praktika Tallinnas, sest seekord oli tegemist pikemaajalise praktikaga ning muud tegemised poleks mul lasknud nagunii Tallinnast ära sõita. Mul oli juba praktikakoht pealinnas olemas ning alustamise aeg kokku lepitud. Kuid siis sai alguse koroona, mis nagu paljudel teistel, ka minu plaanid pea peale pööras ning seal ettevõttes ma kahjuks enam praktikat sooritada ei saanud,” räägib Anita, kes lõpuks ikkagi koju Saaremaale sõitis ja vana tuttava – Incapiga – ühendust võttis. “Alustamise aeg sai kokku lepitud ja nii ma tagasi Incapis olingi. Tundub justkui, et kõik oligi ette nähtud nii minema.”
Anita sõnul on püsiv praktikakoht viinud selleni, et iga-aasta läheb töö üha huvitavamaks. “Esimesel aastal oli pigem tutvumine ettevõttega ning sellega, mida nad teevad ehk siis proovisin ise reaalselt tootmistööd. Teisel aastal sain arvuti taha ning tegelesin kogu praktika aja tootmisplaneerimise alla kuuluva ülesandega. Nüüd kolmandal aastal olen kokku puutunud mitmete erinevate ülesannetega, mis puudutavad erinevaid parendustegevusi ja see on olnud kindlasti kõige põnevam praktika. Olen saanud ennast korralikult proovile panna!”
Koolitarkused töölaua taha
Kõik artiklis sõna saanud noored kinnitavad, et praktika osatähtsust ei saa alahinnata. Ehkki tegemist oli erandliku õppeaastaga, kus koolid võtsid praktika kohustust paindlikumalt, pakkudes näiteks võimalust sooritada etteantud praktilisi ülesandeid, on töö ettevõttes kohapeal tudengite sõnul ikka kõige parem viis teadmised tegudeks vormistada. Sellega nõustub ka Ericsson Baltikumi personalijuht Katri Jürine, kes julgustab noori oma praktikakohtadel olema julged ning entusiastlikud. “Hindame praktikante, kes väljendavad motiveeritust olla kaasatud ning huvi ettevõtte erivaldkondade ja tegevuste suhtes. Kindlasti tasub jääda iseendaks ning näidata nii kandideerides kui töötades julgelt oma erinevaid külgi. Praktikandi kui uustulija värsked ideed ja ettepanekud on meile väärtuslikud ning julgustame neid jagama. Praktikandid toovad igal juhul organisatsiooni värskeid mõtteid ja uusi vaatenurki nii meilt kui mujalt.”