Euroopa Liidu teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogramm on “Euroopa horisont” aastateks 2021–2027, järjekorras üheksas omasugune, mille 95,5 miljardi euro suuruse eelarve keskmes on kliimamuutused ja digipööre.
Uue raamprogrammi tähtsaimad lähtekohad on ÜRO kestliku arengu eesmärgid ja Euroopa roheline kokkulepe, samuti demokraatia vastupidavus suurte kriiside korral nagu pandeemia, loodusõnnetus või küberrünnak.
Lisaks teadustööle toetab raamprogramm üha rohkem arendus- ja innovatsioonitegevust ning teadustulemuste levitamist ja kasutuselevõttu ühiskonnas laiemalt.
Eelmises raamprogrammis osales Eestist 222 väikest ja keskmise suurusega ettevõtet, kes said toetuseks kokku 60,3 mln eurot. Enim sai rahastust IKT (23,6 mln eurot), innovatsioon VKE-des (8,8 mln eurot) ja nanotehnoloogiad (5,5 mln eurot). „Euroopa horisondis“ on erinevaid võimalusi nii ettevõtluse ja teaduse koostöötegevusteks kui ka just ettevõtetele suunatud skeeme. Viimased on suures osas koondatud III sambasse.
III sammas: „Innovatiivne Euroopa”
„Euroopa horisondi” kolmas sammas keskendub Euroopa innovatsioonimaastiku toetamisele. Kolmanda samba tähtsaim uuendus on Euroopa Innovatsiooninõukogu (EIC), mis peaks laiendatud kujul ning osalt uute meetmete abil tegema EL-ist loova ning teedrajava innovatsiooni turuliidri. EIC Acceleratori abil saavad VKE-d ja idufirmad taotleda toetusi riskimahukate teaduspõhiste või läbimurdeliste innovatsiooniprojektide jaoks. Toetatakse toodete, teenuste, protsesside arendamist ja turule viimist.
Toetatakse innovatsiooni ökosüsteeme (EIE) ehk võrgustikke, mis toetavad ettevõtete innovatsiooni- ja kasvupotentsiaali. III sambaga on liitunud Euroopa Innovatsiooni- ja Tehnoloogiainstituut (EIT), mis teadmis- ja innovatsioonikogukondade (KIC-ide) kaudu edendab kõrgkoolide, teadusasutuste ja ettevõtete koostööd.
II sammas: „Üleilmsed väljakutsed ja Euroopa tööstuse konkurentsivõime”
„Euroopa horisondi” teises samba sisu on jagatud kuueks teemavaldkonnaks. Uue, senisest koondatuma väljakutsete-samba eesmärk on toetada veelgi valdkonnaülesemat lähenemist suurtele väljakutsetele, sh teaduse ja ettevõtluse veelgi tihedamat koostööd.
Taotlusvoorudes osalemiseks on üldjuhul vaja kokku panna konsortsium, kuhu on kaasatud vähemalt kolme EL-i või HEU-ga assotsieerunud riigi organisatsioonid. Konsortsiumisse võivad kuuluda erineva profiiliga organisatsioonid (era, avalik, kolmas sektor) vastavalt projekti sisule ja eesmärkidele.
I sammas: „Tipptasemel teadus”
Tipptasemel teadusele pühendatud sammas sisaldab Euroopa Teadusnõukogu, Marie Skłodowska-Curie (MSC) tegevusi ning Euroopa teadustaristu ressursse ja teenuseid. Esimese samba meetmed edendavad uute teadmiste ja lahenduste loomist ja levitamist, teadlaste mobiilsust ning juurdepääsu maailmatasemel teadustaristutele. Ettevõtjatele ehk huvipakkuvaim on MSC, kus on oodatud koostöö ettevõtlussektoriga ja muu hulgas on välja töötatud meede, millega saab järeldoktoreid kuueks kuuks ettevõtetesse tuua.
Eestis koordineerib raamprogrammis osalemist Eesti Teadusagentuur (ETAg). ETAg nõustab osalejaid kõigis taotlemise etappides. ETAg-i teenused on tasuta. 4. mail toimus raamprogrammi avakonverents. Konverentsil esinesid Eesti tippteadlased ja ettevõtjad ning teadus- ja arendustegevuse kujundajad. ETAg-i kodulehel saab lugeda pikemat ülevaadet.
Lisainfo: https://www.etag.ee/teadusagentuur/kontaktid/valisteaduskoostoo-osakond/