Viimase kümnendi jooksul metallitöötluses kiiret käibekasvu näidanud OÜ Danival MW soetas mullu tuliuue ja ülimoodsa torupainutuspingi, mis võimaldas tellimuste järjekordi vähendada ning lubab ka toodangu sortimenti laiendada.
Uus arvjuhtimisega torupainutuspink AMOB CH80CNC ja tööriistad, mis võimaldavad selle pingiga teostada 26 erineva läbimõõduga torude painutustöid, on tegelikult esimene päris uus tööpink, mille Danival MW endale Soome ettevõttelt Vossi Baltics ostis.
Uus tööpink annab laiemad võimalused
Ja kuna kohe alguses sai mainitud, et Danival MW on pärast 2012. aastat, mil puhtalt metallitööle keskenduti, igal aastal suurendanud müügitulu oluliselt, siis kasvas ettevõte piltlikult öeldes lihtsalt seni kasutusel olnud masinapargist välja. Seega oli investeering uue tootmisseadme ostuks aja märk ning tegelikult saab sellest alguse kogu firma tootmise juhtimise edaspidine digitaliseerimine.
AMOB torupainutuspink on ainulaadne selle poolest, et see võimaldab painutada kuni kuue meetri pikkusi torusid. Senise Danival MW torupingiga sai töödelda kuni 4,5 meetri pikkusi torusid. Lisaks on pink täisautomaatne, mõeldud kindla raadiusega painutamiseks, mis tähendab seda, et iga toru iga painderaadiuse jaoks on eraldi tööriist. Pink tagab ilusa kvaliteetse painde, kuna toru sisse paigutatakse painutamise ajal spetsiaalne mandrel ehk lihtsamalt öeldes kuul, mis väldib toru deformeerumist painde kohal.
Kuuemeetrisele torule saab pingi abil teha mitu painutust, rekord on Danival MW-s olnud siiani ühele torule tehtud üheksa painutust.
„Varem saime neid asju ka teha, aga käsitööd oli kõvasti rohkem ja see kulutas muidugi aega. Digitaalsel tööpingil on manuaalsega võrreldes võimalusi ikka palju rohkem,” kirjeldab Danival MW juhatuse liige Rainer Daniel. „Kontori arvutis oleva painutuspingi tarkvaraga saab kliendi mudelid üle kontrollida ning seejärel arvutist kliendi joonise otse pinki saata. Käsitsi töö on vaid tööriistade vahetamine ja materjali sisestamine.”
Kümme aastat kiiret tõusmist
Danival MW on läbi ja lõhki perefirma, kus praegu ametis kaks põlvkonda, aga mis tegevust alustas 2008. aasta majanduskriisi tipus hoopis ehitusettevõttena, kuni 2012. aastal perepoeg Rainer Daniel alustas samuti eraettevõtlusega, asudes tegelema metallitööga.
Alguses tegi ta seda isaga kahasse ühe ettevõtte alt, kuhu moodustati lihtsalt kaks osakonda, sest niimoodi oli mitmes mõttes lihtsam majandada. Nüüdseks on metalliäri Danielide pereettevõtte ainus tegevusala, sest mingil hetkel muutus tellimuste hulk juba sedavõrd suureks, et algselt 60 m2 suuruses garaažis üksipäini toimetanud Rainer nendega enam omal jõul hakkama ei saanud. Tuli hankida avaram tootmispind, palgata esimesed töölised.
Algusaegadest saati on Valdise abikaasa ja Raineri ema Katrin tegelenud ettevõtte raamatupidamisega. Ja nüüdseks on Danival MW tegevusse kogu ihu ja hingega tõmmatud ka teine perepoeg Karli Daniel. Praeguseks on Danival MW käsutuses Tallinnas 3600 m2, ettevõttes saab tööd 30 inimest, üle 60% toodangust müüakse piiri taha.
Aga milline tegur siis ettevõtte sedavõrd kiirele arengule lükkas?
Rainer Daniel räägib, et kui ta kümne aasta eest alustas, hankis ta töid kõikjalt, kust aga juhtus ning nagu ikka sellisel puhul, hakkas sõna levima.
„Levis nii kaugele, et jõudis lõpuks ühe Rootsi aedu ja muid piirdeid tootva ettevõtteni. Seal olid eestlased tööl ja need viisid info omanikeni, et Eestis on selline firma, kust oleks paras teatud töid tellida,” meenutab ta oma tegemiste algusaega. „Tegimegi proovitellimuse ja see läks niivõrd hästi, et edasi sain juba kümme erinevat toodet teha. Mingil ajal jõudsimegi juba suuremale pinnale kolimiseni ja tööliste värbamiseni.”
Alguses tehti lihtsaid asju – aiaposte, väravaid. Kõike seda, mida ühes garaažis toonaste kesiste vahenditega kannatas teha. Aga sõna levik jätkus, nüüd juba ka Rootsis, ning see tõi kaasa kiired ajad Danival MW hoovile, sest tellimusi hakkas sadama juba hulgim ja ka soovide ampluaa üha laienes.
Kui alustatud sai vanade nõuka-aegsete seadmetega, siis ajapikku arenesid tihedamad suhted ka Vossi Baltimaade müügijuhi Raimond Morgensoniga ning seadmeparki lisandusid juba märksa tõhusamad tööstuslikud lehepainutuspink ja torude laserlõikusseade. Tõsi, alguses kasutatud, aga ikkagi andsid need ettevõtte tootmisele lausa uue hingamise.
Investeerinud on Danival MW pidevalt ja enam-vähem maksimaalses võimetele vastavas mahus. Nii on ettevõttes olemas kaasaegsed 3D-keevituslauad, korralikud vesijahutusega keevitusmasinad jmt. Juba üheksa aastat tagasi osteti ka esimene tööstuslik torupainutuspink. See lubas Danival MW allhanketeenuse pakkujana pika sammu edasi astuda. Sealt sai ka alguse ettevõtte kindel suund just torutöödele spetsialiseerumisele ja kõigele seonduvale, mis päädib kliendile n-ö võtmed kätte lahenduse pakkumisega.
Ka väikesed tellimused on vajalikud
Rainer Daniel märgib, et Danival MW eristub paljudest näiteks ainult laserlõikusele ja ainult torude või lehtmaterjali töötlemisele keskendunud metalliettevõtetest selle poolest, et neil on ettevõttes olemas nii painutamine kui lõikus. Nii saadakse pakkuda n-ö terviklikku teenust. Alates lõikamisest ja painutamisest, lõpetades keermestamise, avade puurimise, koostamise, keevitamise ja värvimisega.
„Enamik suurematest metallifirmadest selliseid ühe-detaili-töid ei taha ette võtta. Aga kuna mina olen oma ettevõtte nullist alustanud, siis ma tean hästi seda tunnet, kui sind oma väikese tellimusega ukse taha saadetakse,” räägib Rainer Daniel. „Siis polegi ju võimalik kuskile kasvada, kui kõik sind tõrjuvad. Sellepärast me teenindame ikka kõiki kliente, olgu või eraisik. Lihtsalt tuleb arvestada ooteaja ja hinnaga, aga kui tellija jaoks on see aktsepteeritav, siis teeme selle töö ikkagi ära.”
Tööpingimüüja tunneb kliendi vajadusi
Kuigi suur osa tellimustest tulevad sisse juba valmis digitaalsete joonistena, siis Danival MW-l on ka endal võimekus inseneritasemel tootejooniseid luua. Näiteks, kui klient tuleb mingi sooviga ja tal on sellest soovist vaid visand paberil. Sest ega CNC tööpinkidel töötades teistmoodi ju ei saakski.
Rainer Daniel on seda meelt, et ei maksa panna kindlat piiri toodetele, mida ta oma firmas kindlasti tegema ei hakka.
„Me ei tee metallkonstruktsioone, küll aga teeme metalltooteid. Nende hulgas on veoautode haagiste detailid, gaasiballoonide transportimise ümbrised, välimööbli konstruktsioonid, jalgrattahoidikud, turvapiirded, loomade piirdeaiad ja väravad, tulekustutite hoidjad, laovarustus jne,” kirjeldab ta.
Daniel peab koostööd Vossiga just selliseks, milline tootmisettevõtte partnerlus seadmete tarnijaga peab olema.
„Mis mulle meeldib, on see, et Raimond Morgenson teab, mida müüb ja kellele müüb. Ta suudab endale selgeks teha, mida minul tootjana vaja on tema poolt pakutavast valikust,” iseloomustab Rainer Daniel koostööd Vossiga. „Neil on pikk kogemus metallitööstusseadmete müügiga ja hooldusmehed on heal tasemel.”
https://www.danival.ee
https://www.vossi.fi/ee/