22.–23. septembril 2023 toimub Positron – noortele suunatud elektri- ja energeetikavaldkonna suursündmus, mis toob kokku valdkonna suurimad esindajad ning valdkonnahuvilised.
Ürituse raames on võimalik tutvuda ettevõtete arenguplaanide, praktika- ja töökohtadega, võtta osa huvitavatest päevakavadest ning võita isegi auhindu selle kõige vältel. Sisuliselt võib öelda, et sündmus on sillaks uutele tegijatele, kes tahavad energeetikavaldkonnaga liituda.
Tänapäevane ühiskond ei saa toimida ilma energeetikata. Ei soovi ju keegi meist istuda külmas ja pimedas ruumis ning ei kujuta me täna ka ette elu ilma interneti ja nutiseadmeteta, elektripliitidest ja külmkappidest rääkimata.
Ainuüksi Eestis töötavad kümned tuhanded inimesed selle nimel, et meile eluks vajalik elekter kättesaadav oleks, ning selle tootmine oleks võimalikult ohutu keskkonnale. Kusjuures, valdkonna spetsialistide töötasud on sedavõrd kõrged, et statistiliselt on võimalik vaid infotehnoloogias suuremat sissetulekut teenida, ning kahe valdkonna palgavahed ei ole enam kuigi suured.
Põnev programm
Kuidas aga liituda energeetikasektoriga, et oleks võimalik anda ka oma panus rohelisemale tulevikule ja saada osa kõrgest sissetulekust? Siinkohal tuleb mängu Positron, et tutvustada valdkonna võimalusi.
Sündmuse koolituskalender on tihe: teiste seas Energia avastuskeskuse, Elektrilevi, Enefin Greeni või TalTechi töötoad ning võistlused.
„TalTech on messil suurelt kohal ning meie teadlased on valmis selgitama, kui oluline on elekter,“ kinnitab Tallinna Tehnikaülikooli elektroenergeetika ja mehhatroonika instituudi juht Ivo Palu.
Korraldajad soovitavad, et füüsikaõpetajatel oleks paslik korraldada üks praktiline füüsikatund just Positronil. Näiteks saab töötoas ehitada ventilaatori ning selle ise päikesepaneeliga ühendada. Katsetada saab ka taskulambi kokkujootmist – vaid pool tundi tööd ja lampi saab juba kasutada. Töötoas „Pimeda aja assistent“ saab mobiililaadijat appi võttes ehitada oma laualambi.
Positronil esitletud eksponaadid on ühtviisi õpetlikud ja pilkupüüdvad: isejuhtivad miniautod (algoritmide kirjutamisega on noored ise hakkama saanud), põnevad stendid (alates hooneautomaatikast kuni inimkeskse valgustuse stendini), tarvilikud infomaterjalid. „Tahame õpilastele lähemale tuua ühiskonnas olulised teemad: näiteks elektritootmine, elektri edastamine, rohepöörde väljakutsed, tarbimine või tulevikutehnoloogiad,“ sõnab Ivo Palu. „On rõõm tõdeda, et vastuvõtt Tallinna Tehnikaülikooli elektroenergeetika ja mehhatroonika erialale oli tänavu rekordiline, see on hea märk sellest, et ka noored ise näevad valdkonnas perspektiivi.”
Oluline on tahe
Aga milline näeb välja tänapäevane töö energeetikavaldkonnas? Positroni üks korraldajatest, 21-aastane Brenda Pent, töötab igapäevaselt täiskohaga vastutusrikkal töökohal Eleringis. Nimelt tegeleb Brenda merevõrkude planeerimisega.
Sisuliselt tähendab see teiste riikidega läbirääkimiste pidamist, et planeerida tuleviku energiaühendusi, arengukavade koostamist ja meretuuleparkide planeerimist. Selleks, et sellisele töökohale pääseda, on Brenda praegu omandamas elektroenergeetika ja mehhatroonika alast kõrgharidust Tallinna Tehnikaülikoolis.
Brenda kutsub kõiki, olenemata taustast või vanusest, valdkonnaga liituma, sest innovatsiooni, väljakutseid ja põnevust jagub erialal kuhjaga.
Aga kuidas liituda energeetikavaldkonnaga, kui selleks vajalik haridus või taust veel puudub? W.E.G Eesti juhatuse esimees Timo Raimla on tegevjuht ettevõttes, mille aastane käive on enam kui 60 miljonit eurot. „Selleks, et energeetikas kaugele jõuda, peab inimene alustuseks näitama välja soovi selles valdkonnas midagi korda saata,“ kirjeldab Raimla. Praegu on enamikel suurtel energeetikaettevõtetel pakkuda tasustatud praktikakohtasid, töökohapõhist väljaõpet ja erialaseid täiendkoolitusi.”
Selleks, et pakutavate võimalustega tutvuda, ongi mõistlik Positronil kohal olla. Suure tõenäosusega leiab suur hulk inimesi just sealt enda tulevikuks töökoha ja uue eriala.
Positroni korraldajad suhtlesid ka E-Service´i tegevjuhi Krister Peetmaaga. Peetmaa tõdeb, et energeetikavaldkonnas on tõsine tööjõupuudus ja kinnitas, et kui praegu keegi tema ettevõttes kohale ilmub jutuga, et soovib valdkonnaga end siduda, siis töö leidmine ei ole probleem.
Lisaks kinnitab ta, et valdkonnas on tagatud hea töötasu ning kuna energiamajandus on pidevas arengus, siis on eduka karjääri tegemine ambitsioonikale inimesele vägagi käega katsutav. „Ole julge ja võta ühendust,“ soovitab ta.