Digitaliseerimine puudutab kõiki ärivaldkondi – asjade internet ühendab juba miljoneid seadmeid, mis loovad tohutul hulgal eri andmeid. Samas töötavad paljud süsteemid endiselt ilma “ajuta” ehk andmete töötlemise tarkvarata, sest puudus on nii andmeanalüütikutest kui ka vajalikest digilahendustest.
Schneider Electric’u ekspert märgib, et paljud Balti riikide ettevõtted juba kasutavad digitaalseid seiresüsteeme, mis koguvad eri andmeid elektritarbimise kohta. Kuid elektrivõrgu tegelik digitaliseerimine algab alles nüüd tänu uudsetele energiajaotuslahendustele, mis aitavad ettevõtetel analüüsida kogutud andmeid, tuvastada inimsilmale nähtamatuid probleeme ja pakkuda välja võimalikke lahendusi.
Need uuendused pakuvad kaitset riskide eest ja võimaldavad nutikamalt hallata energiat, hoides käigus ettevõtteid ja aidates tagada elutähtsaid teenuseid, nagu arstiabi või toiduainete tootmine.
“Kaasaegsed energiasüsteemid on nagu inimkeha. Elekter on jõud, mis paneb tööle erinevad seadmed ja masinad, valgustuse ja kliimaseadmed. Inimese närvisüsteem edastab teabe eri elundite ja ümbritseva kohta ajusse, mis analüüsib seda ja juhib vastavalt kogu organismi talitlust. Kaasaegsete elektrisüsteemide „ajud“ on digitaalsed energiaseirelahendused, mis aitavad ettevõtetel näha ja juhtida kogu elektrimajandust ning vältida inimsilmale tavaliselt nähtamatute rikete ja häirete põhjustatud suuri kahjusid,” märgib rahvusvahelise energiahaldusettevõtte Schneider Electric tööstustoodete projektijuht Kaupo Kork.
Selliste organisatsioonide jaoks, nagu haiglad, suurtööstused või andmekeskused, on katkematu toiteallikas kriitilise tähtsusega. Mis tahes katkestused võivad nende tööd häirida või selle isegi täielikult peatada. Seetõttu on paljudel kasutusel digitaalsed seiresüsteemid, mis koguvad andmeid energia tarbimise kohta ja jälgivad selle kvaliteeti reaalajas.
Elektrivõrgu digitaliseerimine alles algab
“Ettevõtted saavad aru, et nad peavad tegema kvalitatiivse hüppe, sest ilma „ajuta“ elektrisüsteem on nagu primitiivne organism, mis ei suuda muutustele kiiresti reageerida ega tulevikku planeerida,” räägib Kaupo Kork.
Elektrijaotuse digiuuendused jõudsid maailmaturule üsna hiljuti. Üks neist on Schneider Electric’u poolt välja töötatud energiaanalüüsi tööriist EcoStruxure Power Advisor, mis aitab energia- ja võimsusseiresüsteemide kogutud andmete põhjal täpselt tuvastada energiavõrgu probleeme: mõõtmata koormused, energiabilansi rikkumised, sagedasti korduvad häired ning tuvastada elektrivõrgu kvaliteediprobleeme. Näiteks Eestis kasutavad seda digitaalset andmeanalüüsilahendust juba mitmed puidutöötlemisettevõtted.
“Sellised süsteemid on eriti kasulikud suurettevõtetele, millel on palju võimsaid seadmeid. Paljud elektriprobleemid on palja silmaga nähtamatud, näiteks ühtlustamine, võimsustegurid või pingelangused ning neid on tavapäraste energiaseiresüsteemide abil raske tuvastada. Seda võib võrrelda südame rütmihäiretega, mida suudab õigeaegselt tuvastada ainult oma ala spetsialist, kelle käsutuses on kaasaegne meditsiinitehnoloogia. Elektrivõrgu probleemide tuvastamiseks on loodud elektrivõrgu analüüsi digitööriist, mis tuvastab probleemi ja annab konkreetseid soovitusi, kuidas olukorda lahendada. Selliseid elektrivõrgu andmete analüüse on suurettevõtetes soovitatav teha kaks kuni neli korda aastas,” kinnitab Kork.
Spetsialisti sõnul on Eestis, nagu ka kogu maailmas, kasvanud elektrivõrgu „saastatus”, mis tekib siis, kui üha rohkem on võrku ühendatud taastuvelektri tootjaid ja näiteks kui valgustuseks kasutatakse LED-valgusteid. Elektrivõrgu kvaliteediprobleemid võivad põhjustada erinevaid riske ja märkimisväärseid kahjusid. Kaupo Kork toob esile, et ettevõtted saavad elektrivõrgu probleemidest teada alles siis, kui midagi juhtub, näiteks kui seadmed lähevad kuumaks või süttivad põlema, tekivad võrgu ülekoormused ja ootamatud elektrikatkestused ning kasvavad kulud reaktiivenergia koormuse kasvu tõttu.
Schneider Electric’u lahendus Power Advisor muudab elektrivõrgu seireandmed kasulikuks teabeks ettevõtetele ja organisatsioonidele. See teenus sisaldab mitte ainult andmeanalüüsi, vaid ka spetsialistide soovitusi elektrivõrgu tuvastatud probleemide lahendamiseks.
Andmeanalüüs on abiks
„Mida rohkem kogutakse digiandmeid, seda suurem on vajadus neid analüüsida. Elektrimajandus ei ole siin erand ja andmeanalüüs aitab parandada elektrivõrgu kvaliteeti. On piisavalt spetsialiste, kes suudavad paigaldada erinevaid süsteeme, kuid probleem on selles, et kuna erinevates tööstusharudes on kasutusel üha rohkem digiseadmeid, ei suuda inimene enam töödelda seda tohutut hulka andmeid ja infot. Siinkohal tulevad appi uuenduslikud süsteemid ehk elektrivõrgu „ajud“, mis analüüsivad andmeid ja leiavad mitte ainult häireid, vaid ka lahendusi probleemidele,” räägib Kork.
Kaupo Kork kinnitab, et Balti riikides on palju kõrgelt kvalifitseeritud elektriinsenere ja -spetsialiste, kuid ennekõike investeerivad ettevõtete omanikud uuendustesse, uutesse seadmetesse ja tootmise arendamisse ning palju harvemini energiajaotuslahendustesse.
„Kaasaegsete ettevõtete jaoks on elektrijaotus sama oluline kui tehnoloogilised protsessid, mis on tänapäeval sageli juba digitaliseeritud. Ettevõtted jälgivad, kui palju nad toodavad, millise hinnaga jne. Eesti elektrivõrgu digitaliseerimine algab alles nüüd, sest ettevõtete juhid ja omanikud mõistavad, et elektrivarustuse katkemise korral võib kogu ettevõtte tegevus seiskuda. Kõiki uusi projekte või renoveerimisprojekte planeeritakse juba digitaalse elektrijaotuse seisukohast ja sellest on saamas projektide kohustuslik osa. Nutikaid energiahalduslahendusi juurutatakse küll aeglaselt, kuid tõenäoliselt saavad nad tavapäraseks kiiremini kui esimene kaubanduslik lambipirn,” on Kaupo Kork veendunud.