Rohetehnoloogia ettevõte Trisector OÜ investeerib pea miljon eurot, et töötada välja uuenduslik tehnoloogia põlevkivi aheraine väärindamiseks.
EASi ja KredExi ühendasutus toetab ettevõtte teadmusmahukat arendustööd õiglase ülemineku fondi vahenditest kokku 658 000 euroga. Arendustööde omaosalus on 300 000 eurot. Trisectori planeeritud investeering täismahulise tootmistehase loomiseks ulatub 30 miljoni euroni ning selle toodang on suunatud 90% ulatuses ekspordiks.
Trisectori tegevjuhi Arnout Lugtmeijeri sõnul on nende eesmärk luua tehnoloogia ja tööstuslik protsess, mis võimaldab töödelda põlevkivi aheraine võimalikult keskkonnasõbralikult ümber kasulikeks tooraineteks erinevatele tootmissektoritele. „Meie missiooniks on rahuldada üha suurenevat turunõudlust jätkusuutliku tooraine järele ja toota keskkonnasõbralikke sekundaarseid tooraineid peamiselt Põhja-Euroopa tööstuse jaoks,“ sõnas ettevõtte juht .
Ta tõi näidetena välja ehituses- ja metsanduses kasutatavad tööstuslikud mineraalid ning funktsionaalsed täiteained, mida kasutatakse plastides, paberis, värvides ja hermeetikutes.
Trisector teeb koostööd Eesti Energiaga, mille kaudu on neil ligipääs rohkem kui sajale miljonile tonnile aherainele. Rakendusuuringud keskenduvad aheraine rikastamise protsessi optimaalsete etappide väljaselgitamisele ning kinnitusele, et valitud tehnoloogilised lahendused sobivad ka suuremahuliseks tööstuslikuks tootmiseks.
„Kaevandusjäätmetest toodetud tooraine vastab jätkusuutlikkuse ja ressursitõhususe kriteeriumitele ning on hea näide ringmajandusest. Me vähendame sellega esmase tooraine kasutamist ja suudame toota samaväärset toorainet väiksema energia- ning veekuluga. Eesmärk on minimeerida ka oma tootmise süsinikujalajälge, kasutades näiteks taastuvenergiat,“ ütles Lugtmeijer.
EASi ja KredExi ühendasutuse rakendusuuringute programmi juhi Madis Raukase sõnul on jäätmete väärindamine selge trend nii Eestis kui maailmas. „Ainuüksi põlevkivi jääkide ümbertöötlemise tehnoloogiate arendamisega tegeleb meil lisaks Trisectorile ka näiteks veel Ragn-Sellsi tütarettevõte R-S Osa,“ rääkis Raukas. Tema sõnul on kohalike ressursside väärindamine ka riiklikult oluline strateegiline suund ning suure potentsiaaliga nii ärilises kui ka laiemalt ühiskondlikkus ja keskkondlikkus mõttes. „Meil on eraldi õiglase ülemineku fond, mille eesmärk on kasvatada ettevõtete teadmusmahukust ja toetada Ida-Virumaal moodsa ja targa tööstuse loomist. Sellised arendusprojektid mängivad selles olulist rolli,“ lisas Raukas ja rõhutas, et eriti väärtuslikud on tehnoloogiad, mis suudavad anda väärtuse seni jäätmeteks peetud materjalidele.