16. mail 2024 algab Baltikumi ambitsioonikam teadus- ja tehnoloogiakonverents „Deep Tech Atelier 2024“, kus kõige veenvamad idufirmade ideed saavad konsultatsioone, investeerimisvõimalusi ja väärtuslikke auhindu investorite fondidelt.
Seetõttu on kümned Läti võistlejad hoolikalt valmistunud kahepäevasteks esitlussessioonideks ja virtuaalseks näituseks, samas kui ürituse ulatuslik programm tagab, et iga osaleja leiab endale huvipakkuvad teemad.
Läti idufirmade assotsiatsiooni (Startin.LV) andmetel oli aasta alguses nende Läti idufirmade andmebaasis registreeritud 449 idufirmat. 2022. aastal töötas Läti startup-kogukonnas 3677 töötajat, kelle keskmine kuupalk oli umbes 2500 eurot. Maksudeks maksid Läti idufirmad 2022. aastal kokku 57,2 miljonit eurot. Enamik Läti idufirmasid tegutseb sellistes valdkondades nagu FinTech, HealthTech, tehisaru, MedTech ja liikuvus.
Et edendada ka teiste tööstusharude arengut, keskendub tänavune Läti Investeerimis- ja Arenguagentuuri (LIAA) poolt Riias korraldatav konverents ettevõtluse ja teaduse, bio- ja kosmosetehnoloogiate ning muude innovaatorite jaoks oluliste küsimuste sünergiale. Konverentsil rõhutatakse ärivõimalusi ja küsimusi kommertsialiseerimisest ning üks päev on pühendatud ka Euroopa Kosmoseagentuurile (ESA).
Innovatsioon on majanduse mootor
„Läti majanduse tulevik peitub kõrge lisandväärtusega ja teadmismahukates sektorites. Seetõttu on väga olulisel kohal teadusuuringud ja STEM-ainete õppimine koolides ja ülikoolides, juurdepääs kapitalile, idufirmade toetamine ja halduskoormuse vähendamine. Meil on olemas teadmised, oskused ja ressursid, et Läti saaks kasvada ning selleks, et järgmised tehnoloogia- ja innovatsiooniliidrid saaksid siin oma ettevõtteid arendada, meelitades ligi välismaiseid erainvesteeringuid. Innovatsioon on majanduse mootor ja meil on olemas julged ideed, mida ellu viia,“ ütles Läti Vabariigi peaminister Evika Silina.
„Erinevate süvatehnoloogiliste tööstusharude eksperdid on kogunenud sellele olulisele konverentsile Baltikumis, mis on nendele valdkondadele pühendatud. Meil on hea meel tervitada Riias nii asjatundlikku ja aktiivset rahvusvahelist kogukonda, enam kui 1000 eri valdkondade spetsialisti, kes on eriti huvitatud konverentsi kõige olulisematest teemadest – bio- ja kosmosetehnoloogiast, rahastamisest ja uusimatest teaduslikest avastustest,” rääkis LIAA investeeringute ja energeetika asedirektor Laura Strovalde. „Oleme kindlad, et kahe päeva jooksul tekkinud arutelud, uued kontaktid, sünergia idufirmade ja potentsiaalsete investorite vahel on uus samm mitte ainult Läti, vaid ka kogu piirkonna arengus. Ühisinvesteeringud suurendavad kindlasti innovatsioonivõimekust, loovad innovatsioonisüsteemi ja viivad paratamatult majanduse hädavajaliku tehnoloogilise arenguni, eriti RIS3-valdkondades*,“
Kosmos on inimkonna jaoks uus teabeallikas
Konverentsile on kutsutud mitmed tööstuse esindajad, keda hinnatakse kõrgelt nii nende kodumaal kui ka rahvusvaheliselt nende erialases töös. Näiteks Konverentsile on kutsutud mitmeid tööstusharu esindajaid, keda hindavad kõrgelt nende kodumaal ja rahvusvaheliselt nende erialases töös. Näiteks Darja Matt, Eesti Teadusnõukogu, Petri-Jaan Lahtvee, AIO Tech’i asutaja, Vaido Mikheim, Deep Tech Project Lead @ Startup Estonia, Erki Ani, SFV peapartner, Jana Budkovskaya, Beamline Acceleratori tegevjuht.
Bianka Cefalo, kes 2013. aastal oli noorim Itaalia analüütik, kes töötas NASA/JPL Insight Marsi missioonil, on samuti kohal. Praegu elab Bianca Cefalo Londonis – ta on Space DOTS Inc. tegevjuht ja kaasasutaja – see on progressiivsete materjalide uurimise ja arendamise teerajaja kosmoses, eestvedaja jätkusuutliku ringmajanduse jaoks vajalike põhielementide katsetamises, kvaliteedikontrollis ja arendamises.
Tema veendumus on, et kosmosetehnoloogia võib luua meie tulevikku, ja Bianca Cefalo tuletab meile meelde: „Me kõik sõltume iga päev kosmosetehnoloogia toodetest, eriti satelliitidest ja kosmoseuuringute tulemustest. Valitsused ja miljardid inimesed kasutavad kosmosetehnoloogiat iga päev, ilma et nad sellest aru saaksid. Alates sotsiaalmeediast kuni Google Mapsi, telemeditsiini, videokonverentside süsteemide, pangaülekannete, vee- ja naftatorude kontrollimiseni. Kõik põhineb satelliitsidel ja selle kaudu saadud andmetel.
Tänu telekommunikatsioonisatelliitidele saavad maapiirkondades elavad inimesed kasutada linnades elavate inimestega võrdväärseid internetiteenuseid, see vähendab piirkondlikku digitaalset lõhet ja hariduslõhet. Kosmosetehnoloogia on kaasaegse elu alus. Kosmos on inimkonna jaoks uus teabeallikas. See on inspiratsiooni, kohanemise ja arengu allikas. Kosmosetehnoloogia abil kujundame oma tulevikku. Ja sellega liigume inimkonna evolutsiooni järgmisele tasemele.“
Konverentsi „Deep Tech Atelier 2024“ programm koosneb kolmest etapist:
- Deep Tech-etapp, mis on pühendatud rahastamise ja tööstuspoliitika küsimustele, tugivahenditele, parimatele tavadele ning investoritele mõeldud startup pitch’ile ja reverse pitch’ile;
- BioCosmic-etapp, kus 16. mail toimub Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) päev, kus rõhutatakse kosmosetehnoloogiatele pühendatud sisu, ja kus 17. mail keskendutakse progressiivsetele biotehnoloogiatele;
- 16. mail toimuval kasvuetapil tutvustatakse Norra rahastamisvahendi edulugusid ja selle pakutavaid toetusvõimalusi, 17. mail aga käsitletakse Läti laboratooriumis teaduskommunikatsiooni küsimusi. Samuti toimuvad mitmesugused kaasnevad üritused või kõrvalüritused.
Lisateave on saadaval ja tasuta registreerimine on võimalik aadressil: https://deeptechatelier.com.