TalTchi elektroenergeerika ja mehhatroonika instituudi üliõpilased Rasmus Tammis ning Kenari Koonik jagasid oma muljeid ning pildigaleriid Hannoveri messist.
Milline on üks maailma suurimaid tööstustehnoloogia messe üliõpilase pilgu läbi?
Rasmus Tammis: robootika areneb tööstuses tormiliselt
Sel aastal oli mul võimalus külastada Hannoveri messi, mis on üks maailma suurimaid tööstustehnoloogia messe. Seal nähtu ja kogetu avardas minu arusaama valdkonna praegustest suundadest ja tulevikuvõimalustest.
Üheks suurimaks üllatuseks oli näha, kui kiiresti on robootika tööstuses arenenud. Messil tutvustati laia valikut tööstusroboteid, mis suudavad sooritada keerulisi ülesandeid erakordse täpsuse ja kiirusega. Näiteks demonstreeriti roboteid, mis olid võimelised iseseisvalt teostama koostamis-, jootmis- ja pakendamisoperatsioone, mis traditsiooniliselt on olnud inimtööjõu pärusmaa. Samuti sai nähtud, kuidas robotkäsi valmistab ja küpsetab pirukaid. Eredalt jäi ka meelde mulle, kuidas robotkäsi paigaldas elektrikappi kaitsmeid. Selline kiire areng on muutmas tootmisprotsesse efektiivsemaks ja usaldusväärsemaks, mis omakorda vähendab inimfaktori vigu ja suurendab tootlikkust.
Teine valdkond, mis mulle suurt huvi pakkus, oli vesiniku tehnoloogia. Hannoveri messil esitleti erinevaid vesiniku tootmise, ladustamise ja kasutamise tehnoloogiaid, mis mängivad olulist rolli tuleviku energiatootmises ja -tarbimises. Näiteks, esitleti uusi vesiniku salvestuslahendusi, mis muudavad vesiniku kasutamise transpordis ja tööstuses veelgi realistlikumaks ja majanduslikult tasuvamaks.
Messil tutvustati ka tulevikuplaane vesiniku tehnoloogia kasutuselevõtuks laiemalt. Näiteks toodi esile rohelise vesiniku tootmise lahendusi, mis kasutavad taastuvenergia allikaid nagu tuule- ja päikeseenergia, et toota vesinikku ilma süsinikujälge jätmata. See suundumus on eriti oluline meie kliimaeesmärkide saavutamiseks.
Kokkuvõttes oli Hannoveri mess suurepärane kogemus, mis andis mulle palju uusi teadmisi ja inspiratsiooni. Robootika ja vesiniku tehnoloogia kiire areng näitab, et energeetika valdkond on pidevas muutumises ja arengus, pakkudes uusi ja innovaatilisi lahendusi. Ootan põnevusega, mida tulevik toob ja kuidas need tehnoloogiad muutuvad osaks igapäevaelust.
Kenari Koonik: võimalus koguda uusi teadmisi
Hannoveri messi külastus on iga inseneriks õppija ja just elektortehnika ja mehhatroonika tudengi unistus. Messil kohtuvad tulevased tööandjad, leiutajad, ideed ja nende teostused, see on koht, mida külastada veel ja veel.
Messi muudab innovaatiliseks uus tehnoloogia ning kindlasti annab suurt lisandväärtust võimalus avastada uusi teadmisi hea seltskonnaga: see annab julguse proovida uusi ja huvitavaid lahendusi. Messikülastuse üks põnevamaid hetki oli võimalus ise testida ja mängida digitaalse kaksikuga, kes oskas minu ideid genereerida ja mängida minule vastu.
Omandan hetkel magistrikraadi, seega leidsin ideed, millest tahan luua ja genereerida lõputööks sobivaima lahenduse.
Elektrotehnika ja mehhatroonika tudengina sain küsida küsimusi kontrollerite ja tarkvõrkude loojatelt, et paremini mõista, kuidas asjad hetkel toimivad ja kuidas on meie ühiskond edasi liikumas ning kuidas insenerid peaksid valmistuma ja millega seoseid looma. Sain ise proovida varem videos nähtud robotist väikest abilist ning sain kogemuse, mida tahan ka tulevikus ise veel ja veel proovida. Sest see kogemus on inspireeriv, suur tänu inimestele, kes tegid selle katsetamise võimalikuks ning näitasid ära just need kõige-kõige põnevamad võimalused.
Robotite ja tööstuse osas nägin, kuidas on võimalik rakendada inimese ideid ning panna robotid tööle: ülesanded saavad täidetud kiiresti ja täpselt ning kindlasti jälgides ohutuse aspekti.
Lennukad ideed, millest saime Saksamaal oli osa, on just elektrotehnika ja mehhatroonika magistriõppe eriala praktiline väljund. Siin luuakse firmadega koostöösidemied ning üheskoos testitakse tipplahendusi. Kohapealsed konverentsid olid huvitavad ning näitasid teemavaldkondi hoopis sellisest vaatenurgast, mille peale ma ise ei olnud varem mõelnud.
Meil oli kogunenud tore seltskond, kes tahtis selle lühikese ajaga võimalikult palju proovida ja kogeda, seega saime kõikidel päevadel uusi elamusi, mida kodumaale kaasa tuua. Mess kestis mitu päeva, seega oli võimalus esimesel päeval tutvuda tehnoloogiaga ning küsimusi küsida. Kui sellest sündisid uued ideed ja mõtted, siis oli järgmisel päeval võimalik küsida kõige kohta, mis segaseks jäi ning leida juba üheskoos lahendusi.
Reis oli tore ning meeldejääv, kindlasti soovitan igal inseneeriat õppival tudengil külastada Hannoveri messi, sest see näitab ära lühikese ajaga suuna, kuhu jõuda ja ka selle, millised võiksid olla tulevikuplaanid.
Tuengite tehtud fotode galerii Hannoveri külastusest: