Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) toetas 17 rohetehnoloogia iduettevõtet kokku kolme miljoni euroga. Rahastuse saanud projektid keskenduvad keskkonnasõbralike lahenduste väljatöötamisele ning aitavad muuta Eesti rohetehnoloogiate arendamise vallas konkurentsivõimeliseks.
KIKi projektikoordinaator Ööle Jansoni sõnul on toetuse andmise eesmärk kiirendada rohetehnoloogiate arengut. „Eestis on palju hakkajaid ettevõtjaid, kel on ideid ja lahendusi keskkonnajalajälje vähendamiseks ja muutuva kliimaga kohanemiseks. Maailmas käib võidujooks rohetehnoloogiate arendamisel, mis peavad asendama fossiilsetel kütustel põhineva majanduse. Siin tuleb alustavatele ettevõtetele riik appi – iduettevõtted saavad toetuse abil välja töötada ja katsetada rohetehnoloogia prototüüpe ning taotleda esmakaitset intellektuaalomandile“.
„Eesti on näidanud, et väikesest riigist pärit digialgatused võivad muuta kogu maailma toimimist. Näeme, et sama võiks toimuda ka rohetehnoloogiate valdkonnas. Rohetehnoloogia ettevõtjad oskavad majandusarengu ja keskkonna hoidmise koos toimima panna ning muutunud maailmas konkurentsieelise leidmiseks on innovaatilist mõtlemist väga vaja. Konkursil välja valitud ettevõtted on selles heaks näiteks,“ sõnas Eili Lepik, kliimaministeeriumi rohereformi osakonna juhataja.
Rahastatud projektid arendavad innovaatilisi rohetehnoloogiaid materjaliteaduse, ressursside väärindamise, ohtlike kemikaalide kasutuse, liikuvuse ja logistika valdkondades. Lisaks tegeletakse hoonete sisekliima, nutika kodu ja kohaliku elukeskkonna rohetehnoloogiliste lahendustega.
Näiteks sai toetust CleanHand, kelle projekti eesmärk on arendada jäätmekonteinerite täituvustaseme jälgimissüsteem, et see hiljem masstootmisse ja paljude tarbijateni viia. Solintel arendab maapiirkondade bussipeatustesse roheenergial põhinevaid valgusteid, mis töötaksid parasvöötmes igal aastaajal, kasutades nii päikese kui ka tuuleenergiat.
Better Than Driving projekti käigus arendatakse lihtsa ja kerge elektrijalgratta lahendused, Optigon loob esimest täielikult ümbertöödeldavat kaubaruumi kaubaratastele, millega saab fossiilkütustega sõitva kaubiku asendada. Jälle Technologies hakkab ümber töötlema kasutatud liitiumakusid.
Kõikide projektidega saab tutvuda KIKi kodulehel.
Taotlema oodati ideid, mille arendatav tehnoloogia oleks alles algusjärgus ja tehnoloogiline valmidustase (Technology Readiness Levels, TRL) tõuseks toetuse abil vähemalt ühe sammu. TRLi abil hinnatakse arendatava tehnoloogia küpsust ja seda, kui kaugel on tehnoloogia turuvalmidusest.
Toetust antakse Euroopa Liidu taasterahastu NextGenerationEU vahenditest ja toetuse töötas välja Kliimaministeerium koos Keskkonnainvesteeringute Keskusega.