Eesti on aja jooksul kogenud märksa tugevamat kasvu nn teadmistepõhise äriga seotud töökohtade osas kui ükski Põhjamaa riik, kusjuures Eestis on kaks korda rohkem täiskasvanuid ametis kõrgtehnoloogilises tootmises, võrreldes Euroopa keskmisega.
Teadmistepõhiste ettevõtete töökohad on teadmismahukate tööstusharude ametikohad. Alates 2014. aastast tänaseni on Eestis täiskasvanute osakaal, kes töötavad teadmistepõhise äri (inglise keeles brain business jobs) valdkonnas, kasvanud 40%. Need töökohad on kaasaegses majanduses üliolulised. Võrrelduna teiste riikide kasvuga on Eesti selles osas heal järjel – Soome 17%, Rootsi 12%, Norra 7%, Taani ja Islandi samuti 6%-ga.
Arvestuse aluseks on võetud ECEPR-i (European Center for Entrepreneurship and Policy Reform) indeks, mida koostab Nordic Capital ja mis mõõdab Euroopa tööealise elanikkonna osakaalu üliolulistes teadmistepõhistes ettevõtetes 31 riigis ja 277 piirkonnas.
Madal maksutase soodustab teadmispõhisuse levikut
ECEPR-i direktor Nima Sanandaji selgitab, et teadmistepõhise äri töökohti lisandub kõige rohkem Lõuna- ja Ida-Euroopa riikides.
„Lõuna-Euroopa pealinnade piirkondadel, sealhulgas Prantsusmaal, on 600 000 brain business jobs`i rohkem kui Lääne-Euroopa pealinnapiirkondades. Ida-Euroopas on neid aga kaks korda rohkem, võrreldes Põhjamaade pealinnapiirkondadega,” räägib Nima Sanandaji.
Nordic Capital Advisorsi tegevjuht Klas Tikkanen lisab tõdemuse, et Euroopas valitseb üldine trend, et nendes riikides, kus elaniku kohta on teadmistepõhise äri töökohtade kasv kõige suurem, on madalamad maksud suhtena SKP-sse.
„Rohkem kui kolmandik nende teadmistepõhiste töökohtade arvu kasvust tuleneb maksutasemest,” kinnitab Tikkanen. „Konkurentsivõimelised maksud on oluline koostisosa teadmistepõhiste töökohtade kasvu soodustamisel.”
Eesti IKT-sektor konkureerib Euroopa tippudega
Tööealisest elanikkonnast Eestis töötab tehnoloogiasektoris 1,9%. Lisaks töötab 3,5% IT- ja sidevaldkonnas (IKT), samal ajal kui 1,3% on tööl kõrgtehnoloogilistes teenustes ja 1,2% loovates ametites. Kokku on Eestis 7,9% täiskasvanutest tööl valdkondades, mille ühiseks nimetajaks võib märkida teadmistepõhise äri. See annab riigile 13. koha Euroopas.
Teadmispõhiste töökohtade kontsentratsioon on kõrgeim Šveitsis, kus 10,7% elanikkonnast töötab brain business jobs’ides. Rootsi on teine 10,1 ja Iirimaa kolmas 10 protsendiga.
Indeks võrdleb 277 Euroopa piirkonna täiskasvanute hõivatust teadmistepõhistel töökohtadel. Leitakse, et piirkonnas, kus 10 protsendipunkti rohkem elanikke on tööl nendes kõrge lisandväärtusega sektorites, on keskmine töötuse määr 2,1 protsendipunkti madalam võrreldes tüüpilise Euroopa piirkonnaga.
Kõigis eelmistes indeksi väljaannetes on Slovakkia pealinnapiirkonnal Bratislavas olnud brain business jobs´ide kõrgeim kontsentratsioon elaniku kohta. Sel aastal tõuseb esikohale Budapest, järgnevad Bratislava ja Praha, edasi juba ülejäänud esikümme: Oberbayern, Pariis, Stockholm, Oxfordi piirkond (Berkshire, Buckinghamshire ja Oxfordshire), Kopenhaagen, London ja Bukarest. Neli piirkonda esikümnes asuvad Ida-Euroopas, kolm Lääne-Euroopas, kaks Põhjamaades ja üks Lõuna-Euroopas.
Võrreldes ülejäänud Euroopaga on Eestil omad tugevused kõrgtehnoloogilises tootmises, IT-teenustes, programmeerimises ja sidevaldkonnas. Nimelt on Eesti täiskasvanutest kõrgtehnoloogilises tootmises ametis kaks korda rohkem inimesi kui on Euroopa keskmine näitaja.
Küll aga jääb Eesti ülejäänud Euroopast maha farmaatsiavaldkonnas ja teadus- ja arendustegevuse osas.
Aruanne nende kohta on kättesaadav ECEPR-i veebilehel.