Maailmamajanduses toimuvad sündmused on kaasa toonud peadpööritavad liikumised tooraineturgudel, mis avaldavad mõju ka kaablihindadele.
Tänavune kevad tuli kaablitootjatele teistmoodi. Kaabli oluline komponent on alumiinium ja vähemalt 30 aastat pole kaablitootjad pidanud vastakuti seisma nii äkilise alumiiniumi hinnatõusuga, kui see oli tänavu aasta aprilli alguses. USA kuulutas aprillis majandussanktsioonid 12 Venemaa ettevõttele.
Nende seas oli ka üks maailma suurim alumiiniumitootja Rusal, mille käes on 6% maailma alumiiniumiturust. Rusali aktsiad hakkasid kiiresti kukkuma ning alumiiniumi tarbijad üle maailma ostsid kiiresti alumiiniumi kokku. Tooraineturul tõi see kaasa hinnatõusu, mida sellel sajandil polnud veel nähtud. Londoni metallibörsil tõusis alumiiniumi hind viimase 30 aasta kiireimas tempos, ehk teisisõnu oli see üldse suurim tõus alates 1987. aastast, millal alumiiniumi futuuridega hakati praegusel kujul kauplema.
Hinnad kõiguvad sageli
Eesti suurima kaablitootja Draka Keila Cables juht Tarvo Leppik võtab asja rahulikult. „Alumiiniumi hinnamuutus kaablitootmises ei ole midagi erakordset. Hinnad muutuvad iga päev,“ ütleb ta. Tema kinnitusel on kliendid sellest teadlikud ja valmis hinnamuudatusteks nii ühes kui teises suunas. „Loomulikult suured hinnakõikumised kedagi õnnelikuks ei tee, kuid selline on selle äri paratamatus,“ lisab ta.
AS-i Esvika Elekter juhatuse esimees Guido Tamm aga möönab, et tänavu kevadel toimunud hinnaralli oli erakordne. Ta ei oska öelda, kas tegemist oli just 30-aastase perioodi kiireima alumiiniumi hinnatõusuga, kuid viimastel aastatel pole tema kinnitusel toimunud nii järsku muutust, kus alumiiniumi hind tõuseb paari nädala jooksul üle 30%. Selle mõju kaabli hinnale oli erinev, sest kaablite hinnastamise loogika on tehastes erinev. Kui mõnel puhul võetakse aluseks tellimiseelse päeva metalli hind, siis mõnel juhul arvestatakse kuu keskmisega.
„On ka tehaseid, kes arvestavad veelgi pikema perioodiga,” ütleb Tamm. „Selge on see, et mida lühem periood hinnastamise aluseks võetakse, seda suuremad on tekkida võivad hinnakäärid,“ lausub Tamm. Lisaks on olukord erinev ka toodete lõikes – mida rohkem on kaablis metalli, seda suurem on ka hinnamuutuste mõju.
Ka Tamme sõnul on hinnad tooraineturul pidevas muutuses. Kaablite tootmises põhjustab alumiiniumist suuremaid hinnatorme tavaliselt drastilisemalt muutuv vase hind. Tooraine hinnamuutusi on siiski võimalik reguleerida soetatavate laovarude suurusega, ehk siis soetada tavapärasest suuremaid varusid, kui metallihinnad on madalal. Lisaks toob Tamm välja võimaluse kasutada erinevaid tehinguinstrumente (näiteks hedging), millega saab hinna muutuse riske vähendada.
Kliendid ei ole Tamme ütlusel tihtipeale tooraine hinnamuutuse teemaga väga kursis ja eeldavad hindade osas stabiilsust. Hinnamuutusi pannakse tähele ja sellest lähtuvalt tehakse ka oma ostuotsused. Klientide õnneks ja müüjate kahjuks on konkurents Eesti suuremate kaablimüüjate vahel väga tihe ning üksteise tegemisi hinnamuutuste osas jälgitakse pingsalt. Tamme sõnul on aus konkurents igati tervitatav, kuid seni, kuni ei hakata tegema järeleandmisi toote kvaliteedis. „Varasemalt on esinenud juhuseid, kus turule on toodud alamõõdulisi või standarditele mittevastavaid kaableid. Õnneks on klientide teadlikkus sel alal ajaga paremaks muutunud ning ennetamaks võimalike hilisemaid probleeme, eelistatakse aina rohkem osta tuntud ja tunnustatud tehaste toodangut,“ räägib Tamm.
Hinnaralli tõmbas tagasi
Pärast aprilli alguse tormilist tõusu hakkas alumiiniumi hind aprilli lõpus taas langema, kuna levisid kuuldused, et USA on valmis leevendama sanktsioone maailma suurimale alumiiniumitootjale Rusalile. Siiski ei ole oodata, et alumiiniumi hind langeks endisele tasemele. Swedbanki vanemökonomisti Liis Elmiku sõnul kergitasid aprillis alumiiniumi hinda erinevad poliitilised riskid: kaubanduspiirangud ja täiendavad sanktsioonid USA poolt Venemaale, sh ühele maailma suurimale alumiiniumitootjale Rusal. Elmiku sõnul on pärast poliitiliste pingete leevendamist alumiiniumi hind oodatult allapoole liikunud, kuid hinda toetab jätkuvalt tugev nõudlus maailmaturul.
Kuid on ka palju äärmuslikemaid hinnaprognoose. Aprilli alguses, kui hind pärast sanktsioonide kehtestamist kiiresti tõusma hakkas, oodati hinna peatset kerkimist 3000 dollarini/tonn. Ja ka aprilli lõpus, kui turg oli juba rahunemas ja hind oma vahepealsest tõusust juba palju kaotanud, teatas UBS Group AG, et turud alahindavad võimalikke pakkumistega seotud häireid ja nende prognooside järgi tõuseb alumiiniumi hind 6 kuu vältel taas 2500 dollarini ja 12 kuu jooksul jääb püsima 2300 dollaril. Ilmselt võib aga nõustuda siiski Swedbanki vanemökonomisti Liis Elmikuga, kelle sõnul sõltub edasine pakkumine Hiina tootmispiirangutest ja USA-Hiina-Euroopa kaubanduskõneluste järgmistest sammudest.
Alumiiniumitootja Rusal
- 2007. aasta märtsis loodud ettevõtte asutaja on Roman Abramovitš.
- Ettevõttes, mille peakorter asub Moskvas, on täna üle 60 000 töötaja.
- Kuni 2015. aastani oli Rusal maailma suurim alumiiniumitootja, kuid siis möödus temast Hiina Hongqiao grupp.
- Rusali käes on 6% maailma alumiiniumitoodangust.
Artikkel ilmus SLO Eesti ajakirjas septembris 2018: