Põlevkiviõli lahendab mitu probleemi ja toob aastaid palju eksporditulu. Samas ei tekita see maksumaksjale ülemäära riske.
Eesti Energiale kuuluv Enefit on teadaolevalt kõige efektiivsem ja väikseima keskkonnamõjuga tööstuslikult tõestatud põlevkivi väärindamise tehnoloogia maailmas. Enefit280 tehnoloogiat eristab konkurentide tehnoloogiatest võimekus ära kasutada kogu kaevandatud põlevkivi. Kasuks räägib seegi, et põlevkivist saab kätte üle kahe korra enam energiat võrreldes põlevkivi otsepõletamisega elektriks.
Looduskeskkonna seisukohast on oluline, et kogu maapõuest kaevandatud põlevkivi ja selles sisalduv energeetiline potentsiaal saaks maksimaalselt ära kasutatud. Tehnoloogia areng on muutnud põlevkivist õlitootmise keskkonnasõbralikumaks. Ainuüksi CO2 heide on õlitootmise puhul 3,3 korda väiksem kui põlevkivist elektrit tootes.
Põlevkiviõli turunõudlus kasvab
Enefit280 töökindluse paranemine ja vedelkütuste turuprognoosid annavad kindluse, et Eesti Energia õlitootmine on konkurentsivõimeline. International Energy Agency hinnangul kasvab nõudlus vedelkütuste järele vähemalt aastani 2040 ja vedelkütuste hind püsib konkurentsivõimelisena. See on oluline sisend ka uue õlitehase investeerimisotsusesse, mida ettevõttel on plaanis teha käesoleva aasta lõpus.
IEA hinnangul kasvab nõudlus vedelkütuste järele 2040. aastani.
Toornafta hind on viimase aasta jooksul liikunud 85 ja 50 dollari vahel barrelist, kuid investeering on tasuv ka 45 dollari juures barrelist. Ehkki lühiajaliselt võib nafta maailmaturuhinnas olla kõikumisi ka allapoole, usuvad Eesti õlitootjad ja majanduseksperdid keskpikas perioodis naftahinna tõusu.
Kokku toodab Eesti Energia aastas ligikaudu 400 000 tonni madala väävlisisaldusega vedelkütuseid, mida tarbivad soojatootjad, energeetikaettevõtted, laevakütuste kasutajad ja müüjad, teede ehitajad, põllumajandustootjad ja muud ettevõtted. Uus õlitehas koos tootmise parendamisega tõstaks Eesti Energia põlevkiviõli toodangu rohkem kui 700 000 tonnini.
Õlitootmine on kooskõlas ka kehtiva energiamajanduse arengukava ja kliimapoliitika põhialustega. Samuti tagab vedelkütuste tootmise laiendamine põlevkivisektori jätkusuutliku transformatsiooni – säilivad riigitulud, töökohad ja Eestil on võimalik samm-sammult liikuda puhta energiatootmise juurde.
Lahendab keskkonnaprobleemi
Eesti põlevkiviõli tootjad otsivad praegu võimalust rajada Ida-Virumaale eelrafineerimistehas. Selle abil paraneks sektori globaalne konkurentsivõime ning laieneks toodete turg. Vesiniktöötlus kasvataks põlevkiviõli väärtust ligikaudu 150 eurot tonnist ning Eesti eksporditulu suureneks seeläbi ligi 225 miljoni euro võrra aastas.
Eelrafineerimistehasega aitame lahendada ka keskkonnaprobleemi, sest põlevkiviõli väävlisisaldus langeks viis korda ehk 0,1 protsendile. Põlevkiviõli tootmise ja vesiniktöötlemise näol on tegemist kõrgtehnoloogilise ja teadusmahuka tootmisega. Eelrafineerimistehase rajamisse kui kasumlikku ärivõimalusse on plaanis kaasata erakapital ja maksumaksjale ei kaasne selle projektiga ülemäära suuri riske.
See on riikliku tähtsusega projekt, et kindlustada õlisektori tulevik ja Eesti eksporditulu pikemaks ajaks.
Hea teada
- International Energy Agency andmetel kasvab globaalne nõudlus vedelkütuste järele kuni 2040. aastani
- Vedelkütuste nõudluse kasvu veavad keemiatööstus, maanteetransport, lennundus ja laevandus
- Valdav osa Eesti vedelkütuse toodangust eksporditakse laevakütusteks
- Õlitootmisel on CO2 heide 3,3 korra väiksem kui põlevkivist elektritootmisel
- Enefit tehnoloogia võimaldab saada põlevkivist kätte üle kahe korra enam energiat võrreldes põlevkivi otsepõletamisega
- Põlevkivigaasi ja poolkoksi saab kasutada elektri tootmiseks ja see langetab elektritootmise omahinda
- Põlevkiviõli tootmisega kaasneb lai valik kõrvaltooteid – näiteks mullaparandaja Enefix, ehitusmaterjalid
Enefit280 tehas on keskkonnasõbralik
- Tehnoloogia tagab keskkonnale ohutu tuha
- Tootmine ei nõua lisavett
- Tehase müratase on väga madal ning ei põhjusta lõhnahäiringuid
- Võimaldab ümber töödelda kasulikuks tooraineks purustatud vanu rehve, õlisid ja plastikut