On teada fakt, et kantserogeenid võivad põhjustada, raskendada või soodustada vähi teket. Mõnesid neist võidakse sisse hingata suu või nina kaudu, teised sisenevad organismi naha või limaskestade kaudu, kokkupuute mõjud võivad ilmneda alles pika aja pärast.
Paljud kantserogeenid, millega töötajad kõige sagedamini kokku puutuvad, tekivad vahetult tööprotsessis: diislikütuse heitgaasid, keevitusaurud ja -tahm, kristalliline ränidioksiid, samuti lehtpuutolm jms.
„Keevitussuits on tööstus- ettevõtetes suur probleem, see põhjustab palju tõsiseid ohte tervisele ja töökoha ohutusele. Lisaks musta metalli keevitusele on inimorganismile veelgi ohtlikumad roostevaba terase ja alumiiniumi keevitusel tekkivad lenduvad ühendid,“ rõhutab Aerum OÜ projektijuht Toomas Mägi. „Korralikku ventilatsiooni peab inimeste tervist silmas pidades investeerima, see ei ole kokkuhoiu koht.“ Lisaks keevitajatele endile on riskirühmadeks ka tsehhijuhid, tõstukijuhid ning teised, kes tööajal tootmisruumides regulaarselt viibivad.
Täna on keevitussuits rahvus-vaheliselt liigitatud 1. klassi kantserogeeniks, mis tähendab, et selle vähki tekitav mõju on kindlaks tehtud. Seepärast seostatakse keevitaja elukutset 25–40% suurema kopsuvähki haigestumise riskiga.
Lahendusi otsimas: äratõmme allika juurest ja filtertornsüsteem
Kõige tõhusam viis kontrollida keevitussuitsu levikut on äratõmme selle allika juurest. Paraku teevad ettevõtted nii mõnigi kord ebaõnnestunud oste. „Kui ikka operaator peab 5-minutise töölõigu tegemiseks äratõmbekäppa viis korda edasi liigutama, siis on selge see, et see liigutus jääb tal tegemata,“ nendib Toomas Mägi. „Kui me aga lakketõusvaid suitsugaase ei jälita, tekib 5 meetri kõrgusele pilv, mis hiljem alla sadestub, käies läbi ruumisviibijate kopsude.“
Paraku pole siiski alati võimalik tagada keevitussuitsu äratõmmet selle allika juurest või on äratõmme ebapiisav.
Just niisugusteks juhtumiteks pakub Aerum OÜ õhu puhastamiseks Nedermani filtritornisüsteemi, kus õhu puhastamise filtritorni lahendused hoiavad tootmisruumis keevitusaurude taustkontsentratsiooni nii madalal kui võimalik.
Töötingimused saab muuta normidele vastavaks
Filtritornide konstruktsiooni täiustamiseks kasutas Nederman teaduslikku lähenemisviisi, aero-
dünaamiliste protsesside simulatsiooniks ning lahenduse modelleerimiseks kasutati arvutiprogramme.
„Oleme saanud sellele süsteemile klientidelt väga head tagasisidet,“ iseloomustab Toomas Mägi lahendust. „Torn ühtlustab juba tunniga tootmisruumi ülemise ning alumise osa temperatuurid, nii on inimestel ka kütteperioodil tunduvalt mugavam töötada.“
Nedermani õhupuhastustorn on hea lahendus
Olukorras, kus äratõmmet ei saa tekitada vahetult keevitussuitsu tekkimise allika lähedalt, on Nedermani MCP-16RC õhupuhastustorn ideaalne valik.
Niisugused olukorrad on näiteks tööruumid, kuhu ei saa venttorustikku paigaldada, samuti suurte objektide kokkukeevitamisel või vms.
Seega on võimalik ka seal puhastada tootmisõhku selliselt, et garanteeritakse normidele vastavad töötingimused ja hoitakse töötajate tervist.
HUVITAVAID FAKTE ERALDUNUD OSAKESTE SISSEHINGAMISEST
- Täiskasvanud inimene hingab 80–100 liitrit õhku minutis, 4800 liitrit tunnis! Kuid mõõduka töö või treeningu puhul hingab täiskasvanu kaks korda rohkem.
- Üks keevitaja tekitab tunnis 20–40 g keevitusheitmeid, mis teeb aastas kokku 35–70 kg.
Inimese hingamissüsteemis eralduvad osakesed vastavalt nende suurusele:
- 10–2 µm eraldatakse kurgus
- hingetorus eraldatakse 2–0,5 µm
- <0,5 µm jõuavad kopsudesse
Eriti ohtlikud on sissehingamisel väiksemad kui 5 µm osakesed, kuna need võivad sattuda otseteed kopsudesse.
Kokkuvõttes on inimese keha kaitsemehhanism kahjuks selline, et kõigist sissehingatud osakestest võib jõuda 99% kopsudesse!
Mida saaks keevituses ette võtta, et töökoht muutuks tervisele ohutumaks?
- Mobiilse väljatõmbesüsteemi asemel (või kasutatakse täiendavalt) kasutada statsionaarset ning piisavalt võimast tootmisruumide ventilatsiooni koos piisava õhuvahetusega.
- Iga-aastased juhised ohtude, erinevate kaitsemeetmete, töökoha hügieeni, isikukaitsevahendite jms kohta ohutusasjatundjate ning töötervishoiuarstide poolt.
- Vähemalt iga 6 kuu järel regulaarsed ohutusalaste teabepäevade või korduvkoolituste läbiviimine hingamisteede kaitseks ja kaitsevahendite kasutamise kohta.
- Põrandate regulaarne puhastamine tolmuimemise abil.
- Õhupuhtuse kontrollmõõtmistele järgnev abimeetmete rakendamine ja korduvkoolitus
- Individuaalne operaatori hingamismaskisüsteem, mis on integereeritud kokku keevituskiivriga.
- Kasutusele võiks võtta kaks riidekappi iga töötaja jaoks, üks privaatseks kasutuseks ja teine tööriiete jaoks, samuti võiks olla üks täiendav kapp keevituskiivri või -maski jaoks.
- Hea valgustus on keevitamisel hea kvaliteedi jaoks ülioluline tegur.
- Spetsiaalne valgustus kohtäratõmbekäpa kolus suurendab ergonoomikat ja tagab eeskujulikumad töötingimused, kuna keevitussuitsu suudetakse paremini koguda otse nende tekkekohast. Hea on lisaks meeles pidada ka asjaolu, et äratõmbekäpa kolusse integreeritud valgustus motiveerib keevitusoperaatoreid keevitustahma kinnipüüdmiseks seadma äratõmbe-kolu optimaalsemasse asendisse.
HEA TEADA
Euroopa tööohutuse ja töötervishoiu agentuur (EU-OSHA) korraldab juba 2018. aastast alates kogu Euroopat hõlmavat kaks aastat vältavat kampaaniat, et edendada ohtlike ainetega seotud ohtude ennetamist töökohtadel.
Eesmärk on vähendada ohtlike ainete esinemist ja kokkupuudet töökohtadel, suurendades teadlikkust ohtudest ja nende ennetamise tõhusatest viisidest.
Loe lisa: www.tooelu.ee/UserFiles/Sisulehtede-failid/Teemad/vähk%20ja%20töö/Keevitussuits.pdf
Aerum OÜ – lokaalselt globaalne!
Esindame oma nišis Euroopa tugevamaid ettevõtteid ja messil Instrutec 2019 tutvustame MCP-16RC õhupuhastustorni!
Rahvusvaheline Rootsi ettevõte: Nedermanil on 70-aastane tegevusajalugu erinevates tööstusharudes, et luua puhtama õhu lahendusi, muuta ettevõtted ohutuks ja nõuetele vastavaks, vastata klientide ootustele ja muutuvatele vajadustele, vähendada keskkonnamõju, muuta paremaks töökeskkonda.