IPC ja Eesti Elektroonikatööstuse Liit korraldasid tööstus- ja tehnoloogiamessil Instrutec Eesti lahtised meistrivõistlused käsijootmises, mille võitis viiendat aastat järjest Pärnu elektroonikaettevõtte Scanfil Estonia elektroonikaosakonna tootmisjuht Timmo Antso.
Võistlus oli ühtlasi maailmameistrivõistluste eelvooruks, võitja sai rahalise auhinna ning pääseb novembris toimuvatele rahvusvahelise elektroonikatööstusi ühendava assotsiatsiooni IPC maailmameistrivõistluste finaali. Võistluse teise koha sai Jana Öebius ja kolmanda koha Gerli Erdfeldt, kes töötavad mõlemad Elvas GPV Estonias. Võistkondlik võit läks seekord GPV Estoniale.
Võistlejaid hindasid IPC meisterkoolitaja sertifikaatidega kohtunikud Tallinna Polütehnikumist. Võistlejatel tuli maksimaalselt tunni jooksul monteerida etteantud komponentidest pindmontaaž- ja läbiviiktehnoloogiaid kasutav elektroonikaseadme trükkplaat. Trükkplaadi montaaži kvaliteeti hinnati vastavalt rahvusvahelistele IPC standarditele. Ülesanne eeldas täpsust ja osavust, kuid kõige olulisim kriteerium oli seadme töölehakkamine.
Eesti Elektroonikatööstuse Liidu tegevjuh Arno Kolgi sõnul on käsijootmise oskus väga oluline prototüüpimise, tootearenduse ja remondi puhul ning osavad käsijootjad on tööturul kõrgelt hinnatud. “Käsijootmine on suures osas asendunud masinatega masstootmises, aga prototüüpimisel ja eriti remondis on siiani asendamatu. Prototüüpimine on innovatsiooniprotsessi lahutamatu osa ja rohepööre tähendab ka remondi tähtsuse kasvu, et pikendada toote eluiga ja vähendada romu tekkimist,” lisas Kolk.
Võistlusel osales 23 võistlejat kümnest ettevõttest Eestist ja Lätist.
Pika ajaloo ja suure tulevikupotentsiaaliga Eesti elektroonikatööstus on maailmaturul tuntud oma kõrge kvaliteedi poolest ning käsijootmise võistluse korraldaja Eesti Elektroonikatööstuse Liit tegeleb tänase taseme säilitamiseks ja tõstmiseks ka elektroonikaalase hariduse ja oskuste populariseerimisega. Liit pakub rahvusvahelist võrgustikku nii kogenud kodumaistele elektroonikatootjatele, alustavatele start-up’idele kui ka rahvusvaheliste elektroonikatootjate kohalikele allüksustele, seob Eesti erinevaid tööstusvaldkondi ning toetab innovatsiooni Eesti elektroonikatööstuses.