Ida-Virumaale suunatud toetus on esimene osa terviklikust programmist, millega luuakse kolm uut inkubatsioonikeskust: kaks Jõhvi ja üks Narva.
Jõhvi keskused on filmitööstusele digitaalsete ja multimeedia teenuste arendamiseks ja produktsiooni tugiteenustele ning Narvas hakatakse pakkuma tuge uutele tänapäevastele tööstusettevõtetele. Investeeringuid tehakse Euroopa Liidu õiglase ülemineku fondist.
Majandus- ja infotehnoloogiaminister Tiit Riisalo allkirjastas käskkirja, millega suunatakse viis miljonit eurot Ida-Virumaale ettevõtete inkubatsiooniprogrammi loomiseks ning nõustamisteenuste pakkumiseks järgmiseks viieks aastaks.
„Õiglase ülemineku keskmes oleval Ida-Virumaal on oluline toetada piirkonna majanduse mitmekesistamist,“ kommenteeris majandus- ja infotehnoloogiaminister Tiit Riisalo. Ta sõnas, et Õiglase Ülemineku Fondi raha suunatakse kolme suure inkubatsioonikeskuse rajamiseks Ida-Virumaale, kus hakatakse pakkuma tuge alustavatele ettevõtetele, mis soovivad arendada filmitootmiseks digitaalseid vahendeid ja multimeedialahendusi.
Lisaks on vahendid ja inkubatsioonikeskused on suunatud ettevõtetele, mis pakuvad filmitootmiseks vajalikke tugiteenuseid nagu võttepaikade valmistamine, heli, valgus või võttemeeskondade teenindamine. Kolmas inkubaator, mis luuakse Narva, aitab ettevõtetel katsetada uusi tehnoloogiaid ja teha ettevalmistusi täismahus tootmise käivitamiseks. „Sellega avame uuenduslikele teenustele ja tootmistele tee Ida-Virumaale,“ lisas Riisalo.
Inkubatsiooniprogramme hakkavad pakkuma partnerid
Inkubatsioonikeskuste töö käivitub pärast inkubatsiooniprogrammide kujundamist. Digi- ja multimeedia inkubatsioonikeskuste juurde luuakse kaks programmi, milles esimene on suunatud filmitööstuse tehnoloogilise poole ettevalmistamisele. Filmitööstusele vajalikku tehnoloogilist tuge ja lahendusi pakkuvale alustavale ettevõttele annab inkubatsiooniprogramm sobiva keskkonna teenuste arendamiseks ja tegevuse käivitamiseks. Teine inkubatsiooniprogramm tegeleb filmitööstuse traditsioonilise poolega – heli, valgus, õmblemine, puu- ja metallitöö, käsitöö, filmimeeskondade tugiteenused, võttekohtade väljaehitamine – ehk tegevustega, mis on vajalikud filmi füüsiliseks produktsiooniks.
Jõhvi inkubatsiooniprogramme hakkavad pakkuma Ida-Viru Ettevõtluskeskus (IVEK) ja Tehnopol. IVEKi toetuse osa inkubatsiooniprogrammist on 1,1 miljonit eurot ja Tehnopolil 2,6 miljonit eurot.
Sihtasutus Ida-Viru Investeeringute Agentuur (IVIA) alustab Narvas 1,2 miljoni eurose toetusega tööstusinkubaatori teenust, mis on suunatud uute tööstusettevõtete toomiseks Ida-Virumaale. Toetus võimaldab ettevõtetel katsetada uusi tehnoloogiaid ja teha ettevalmistusi täismahus tootmise käivitamiseks.
„Inkubatsiooniteenuse arendamine loob täiesti uued võimalused ettevõtjatele, kuid on ka osa palju suuremast Ida-Virumaa tulevikupildist. Üleminek saastavalt majanduselt rohelisele tähendab ühest küljest, et väärtustame puhast ja elamisväärset keskkonda. Ent üleminek on ka oluline Ida-Virumaa majanduse mitmekesistamiseks ja turgutamiseks, mis uut tehnoloogiat arendava töötleva ja filmitööstusega kindlasti kaasa ka tuleb,“ sõnas Tiit Riisalo.
Programmi sihtgrupp on alustavad kasvupotentsiaaliga ettevõtted
Narva rajatav inkubatsiooniprogramm hõlmab nii nõustamis-, koolitus- kui mentorteenuseid, aga samuti äriidee, meeskonna, ärimudeli, toote või teenuse arendamist. Programmi sihtgrupp on alustavad kasvupotentsiaaliga ettevõtted ja iduettevõtetele suunatud ärikiirendid, mis aitavad ettevõtetel järgmistesse arenguetappidesse edasi liikuda, abistades rahastusvõimalustega ja investorite leidmisega.
Inkubaatoritesse on oodatud Eestis registreeritud väikese ja keskmise suurusega ettevõtted ning potentsiaalsed uued ettevõtted. Ettevõte võib olla registreeritud ka väljaspool Eestit, kuid pärast osalemist programmis tuleb ettevõttel asuda tegutsema Ida-Virumaal.
Digi-, meedia- ja loometööstuse inkubatsiooniprogrammid käivituvad pilootõppekavadega märtsis-aprillis, Narva Tööstusinkubaatori programmiga liituvad esimesed ettevõtted eeldatavalt 2024. aasta lõpus. Ida-Viru tugiteenuste mitmekesistamise programmi kogumaht on 25 miljonit eurot. Esimesena avaneb sellest 5 miljoni euro suurune ettevõtete inkubatsiooni programm.