Eesti kliimakindla majanduse konkurentsieeliste mõtestamiseks ning valdkondade liikumiseks kliimaneutraalsuse suunas on koostöös ettevõtete, erialaliitude ja ametkondadega kavas koostada tehnoloogia arengu ning kliimaneutraalsuse saavutamise teekaardid.
Eesti Keemiatööstuse Liit on kuni aastani 2050 vaatava üleminekutee koostamisega algust teinud ning põhilised punktid juba tänaseks ka kirja pannud.
Euroopa Liidu (EL) keemiatööstus on läbi viimas ajaloo suurimat ümberkujundamist – 2050. aastaks peab Euroopa keemiatööstus muutuma kliimaneutraalseks, ringmajanduslikuks, digitaalseks ning liikuma ohutute ja kestlike kemikaalide kasutamise suunas. See tähendab fundamentaalseid muutusi EL-i keemiatööstuse tootmisprotsessides ja -väljundites.
Mahukas üleminek nõuab selget nägemust keemiatööstuse hetkeolukorrast ning sellest, milliseid tegevusi, tingimusi ja ressursse ülemineku elluviimine nõuab. Sellise ühtse arusaama loomiseks on Euroopa Komisjon koos Euroopa Keemiatööstuse Nõukoguga (CEFIC) koostanud Euroopa keemiatööstuse üleminekutee, mille rakendusprotsessi osana nähakse ette ka riiklike keemiatööstuse üleminekuteede loomist.
Vajalik mõista, kus ollakse ja kuhu liigutakse
„Eesti keemiatööstuse üleminekutee 2050. aasta eesmärkide saavutamiseks“ on Eesti Keemiatööstuse Liidu algatusel kokku pandud dokument, mis kaardistab Eesti keemiatööstuse hetkeolukorra, tuvastab puuduvad tingimused 2050. aasta eesmärkide täitmiseks ja viseerib meetmed, millega Eesti keemiatööstuse topelt-kaksikülemineku protsessi kiirendada.
Üleminekutee võimaldab liidul ja sektori ettevõtetel tuvastada puuduvad tingimused seatud eesmärkide saavutamiseks, aitab suhelda riigi ametiasutustega ning tõsta üleüldist teadlikkust keemiasektori ülemineku väljakutsetest. Samuti on üleminekutee esimene samm ja alus täpse üleminekustrateegia ja tegevuskava koostamiseks.
Eesti keemiatööstuse üleminekutee koostamisel võeti aluseks CEFIC üleminekutee mudel, tehti dokumendianalüüs, viidi läbi intervjuud Eesti keemiatööstuse ettevõtjate, teadus- ja arendusasutuste ning ministeeriumite esindajatega ja korraldati tööseminarid poliitikakujundajate ja ettevõtjatega.
Kokkuvõtlikult on vastavad eesmärgid kirjeldatud EL-i keemiatööstuse üleminekutees, mis toob esile, et keemiasektor peab tegelema topelt- või kaksikeesmärgiga ehk ülemineku nelja mõõtmega.
Keemiatööstuse sektor peab muutuma ringmajanduslikuks
Keemiatööstus peab vähendama taastumatute ressursside kasutamist tootmise ajal ja tagama, et valmistatud materjale saaks taaskasutada. Tuleb kiirendada jäätmete ringlussevõttu, et toota uusi kemikaale, koguda ja kasutada CO2/CO oma protsesside lähteainena ning kasutada jäätmete biomassi biopõhise keemia edendamiseks.
Muutuma kliimaneutraalseks
Kuigi keemiatööstuse heitkogused on oluliselt vähenenud, on 2050. aastaks kliimaneutraalsuse saavutamiseks vaja läbimurdelisi uuendusi ja suuri muudatusi tootmisprotsessides.
Kliimaneutraalseks muutumine nõuab tohutul hulgal taskukohast taastuvelektrit ning tarvis on üleminekuks vajalikku infrastruktuuri.
Muutuma digitaalseks
Digitehnoloogiate nagu suurandmed, tehisintellekt, robootika ja plokiahel kasutuselevõtt ning innovatsiooni toetamine võivad muuta kõik keemiatööstuse protsessid rohelise ülemineku suunas läbipaistvamaks ja tõhusamaks. Nende võimalustega kaasneb palju väljakutseid alates kogu tööstusharu hõlmavate andmete jagamise põhimõtete väljatöötamisest kuni tööjõu ümberõppe ja oskuste tõstmiseni.
Liikuma üle ohutute ja kestlike kemikaalide kasutamisele
Keemiatööstuselt eeldatakse tarbekaupadest järk-järgult kõige kahjulikumate ainete eemaldamist, välja arvatud juhul, kui need on ühiskonna jaoks hädavajalikud. Seega keemiatööstus peab märkimisväärselt hoogustama oma teadus- ja innovatsioonitegevust, et arendada ja tuua turule ohutuid ja kestlikke kemikaale.
Väljakutsena esineb siinjuures oht, et turg ei võta uusi tooteid kasutusele, ning vajadus toetada väike- ja keskmisi ettevõtteid (VKE), kel sageli puuduvad vahendid uute toodete ja protsesside algatamiseks.
Keemiasektori ülesanded järgmise 25 aasta jooksul
- Tuleb liikuda ohutute ja jätkusuutlike kemikaalide ja materjalide poole.
- Peab arendama uusi tootmisviise.
- Kasutama energiat efektiivsemalt ja väiksemas mahus.
- Tagama heitkoguste vähenemise ja kasutama taastuvaid energiaallikaid.
- Suurendama sektori vastupanuvõimet, et taluda väliseid muutujaid ja riske paremini, sh vähendada olemasolevaid jätkusuutmatuid sõltuvusi ja tarneahela haavatavust.
- Vähendama keskkonnakahjusid, sh õhu- ja veereostust.
- Jälgima ringmajanduse põhimõtteid, sh näiteks pakendite taaskasutuse osas.
- Tegelema tootmise ja tarneahela digitaliseerimisega.