Rahvusvaheline taastuvenergia arendaja Enery käivitas Rummus Eesti suuruselt teise akupargi. 9 MW võimsuse ja 18 MWh mahutavusega akupark salvestab Rummu päikeseelektrijaamas toodetavat elektrienergiat. Hübriidprojekt on osa Enery laienemisest Baltikumi energiaturgudele.
Enery Estonia tegevjuhi Margus Potisepa sõnul ühendas ettevõte Rummus taastuvenergia tootmise ja kaasaegse salvestustehnoloogia, et pakkuda rohkem paindlikkust, töökindlust ja majanduslikku väärtust. “Rummu hübriidlahendus ühendab digitaalse intelligentsuse, võrgu paindlikkuse ja heitmevaba energia.”
Projekti finantspartner on Swedbank. “Enery kaasas projekti kohaliku finantspartneri. Kuna tegu on ühe esimese salvestusjaamaga, siis aitab see kogemus kindlasti kaasa salvestitesse investeerimisele Eestis ja teistes Balti riikides ka edaspidi,” rääkis Potisepp, kelle sõnul mängivad pangad olulist rolli energiasüsteemi kaasajastamisel.
Harjumaal asuv Rummu päikesejaam alustas tööd 2023. aasta septembris ning oli üks Enery esimestest päikeseparkidest Eestis. “Eriti pärast Mandri-Euroopa sagedusalaga sünkroniseerimist nägime vajadust võrguteenuste pakkumise ja tootmise optimeerimise järele ning otsustasime lisada samasse kohta salvestusjaama. Ühendatud päikese- ja akupark suudab pakkuda stabiilset taastuvenergiat ja olulisi võrguteenuseid,” selgitas Potisepp.
Rummu 9 MW võimsuse ja 18 MWh mahutavusega akupark võimaldab salvestatud taastuvelektrit vajalikul hetkel võrku anda. Süsteem on täielikult integreeritud Enery turgudeülese optimeerimisplatvormiga, mis analüüsib reaalajas energiaturu olukorda, võimaldades automaatset ja nutikat juhtimist.
“Enery arendatud platvorm on oluline osa meie energiaportfelli optimeerimise teenustest. Pakume seda teenust ka teistele taastuvenergia tootjatele ja salvestusvarade omanikele. Neile, kes soovivad optimeerida oma tootmis- ja salvestusjaamu ning energiaturgudega paindlikult kohaneda,” rääkis Potisepp. “Nutikas kauplemine ja paindlik reageerimine on Eestis ja teistes Balti riikides pärast sünkroonala vahetamist eriti oluline, arvestades ka taastuvenergia osakaalu pidevat kasvu siinses regioonis.”
Eeskuju tulevastele projektidele
“Balti riikidel on olemas hea ressurss, soov ja vajadus taastuvenergia kasutuselevõtuks, mistõttu näeme regioonis suurt potentsiaali taastuvenergiaparkide arendamiseks. Rummu päikesepark koos salvestusjaamaga on eeskuju tulevastele projektidele, kus taastuvenergia tootmise ja salvestamise sümbioos võimaldavad taastuvenergia ressurssi parimal võimalikul moel ära kasutada,” lisas Potisepp.
Enery on taastuvenergia tootja, kes soovib pakkuda klientidele usaldusväärset, taskukohast ja pikaajalist rohelist energiat. Ettevõtte roheenergia portfelli kuulub ligi 490 MW jagu tootmisvõimsust, mis toodab aastas ligi 700 GWh elektrienergiat ja varustab 567 000 majapidamist. Enery tegutseb aktiivselt 11 riigis, arendusprojektide koguvõimsus on üle 8 GW. Enery rahvusvaheline meeskond arendab, ehitab ja käitab taastuvenergia tootmisüksuseid lähtudes igapäevatöös keskkonna-, sotsiaal- ja juhtimispõhimõtetest (ESG).
Enery Portfolio Optimization (EPO) on Enery elektriportfelli haldur, mis keskendub suuremahuliste taastuvenergia ja salvestusvarade tulu optimeerimisele Kesk- ja Ida-Euroopas. EPO pakub kohandatud lahendusi tuule- ja päikeseenergia tootjatele, kes soovivad suurendada tootlikkust ja vähendada bilansitasusid. Samuti rohelise energia ostjatele ning akuparkide omanikele, kes soovivad maksimeerida vara väärtust. EPO haldab kokku 8 Enery ja 19 kolmanda osapoole taastuvenergia varasid koguvõimsusega 700 MW ning 8 akuparki kogumahuga 624 MWh – nende seas üks Euroopa suurimaid. EPO tagab 100% rohelise energia tarnimise tööstusklientidele neljal Euroopa turul: Eestis, Austrias, Rumeenias ja Bulgaarias.