Eesti Tööandjate Keskliidu poolt tellitud uuringust selgub, et pea pooled Eesti tööstusettevõtted ei ole astunud samme oma töötajate digioskuste arendamiseks.
Uuringufirma Norstat küsitluses osales oktoobris 150 Eesti tööstusettevõtet erinevatest valdkondadest ja piirkondadest. Enamik ettevõtete juhtidest tunnistasid, et töötajate digioskuste arendamine on tuleviku seisukohast väga tähtis, kuid vaid pooled olid selleks midagi ette võtnud.
Eesti Tööandjate Keskliidu juhi Toomas Tamsare hinnangul on olemasolevate töötajate IKT-oskuste järjepidev täiendamine on vältimatu, kuna tööstuse digitaliseerimise ja automatiseerimise protsessis on tööandjal vaja üha paremate digioskustega töötajaid. „Uusi töötajaid, kellel vajalikud oskused juba olemas, tööjõuturul piisavalt ei leidu. Ainus kestlik tee on koolitada praeguseid töötajaid, et nad oleksid võimelised uusi oskusi omandama ning uusi ülesandeid täitma,“ sõnas Tamsar.
Eesti väljakutse
Töötajate digioskuste vähesele arendamisele nii Eestis kui Euroopa Liidus üldisemalt, on oma raportites tähelepanu juhtinud ka Euroopa Komisjon. Ka Euroopa digitaalarengu aruandes (2017), kus antakse ülevaade liikmesriikide edusammudest digiteerimisel, ühendades digitaalmajanduse ja -ühiskonna indeksi (Digital Economy and Society Index, DESI) kvantitatiivsed andmed kvalitatiivse teabega riikide poliitika kohta, seisab Eesti kokkuvõttes 9. kohal. Raportis tuuakse välja, et Eesti peamine väljakutse on ettevõtluse digiteerimine.
IKT-spetsialiste napib
Inimkapitali valdkonnas läheb küll Eestil EL-i keskmisest veidi paremini: Eesti on selles valdkonnas 9. kohal. Internetikasutajate arv on jäänud samaks, kuid vähemalt digitaalsete baasoskustega inimeste osakaal on samas vähenenud. IKT-spetsialistide osakaal protsendina tööjõust on tublisti üle EL-i keskmise ja Eesti on nüüd pingereas 6. kohal (2016. aastal 8. kohal). Ülikoolide teaduse ja tehnika erialade lõpetajate arv ei kasva ja Eesti tulemus jäi EL-i keskmisest kaugele maha (24. koht). Raskustest IKT-spetsialistide palkamisel teatas 59% äriühingutest, mis on EL-is suuruselt 6. näitaja.
Mis on DigiABC?
- „DigiABC – digioskused tööstusesse!” on projekt, mille kaudu jõuavad digitaalsed oskused tööstussektori inimesteni.
- Sihtrühmaks on tööealised Eestis elavad inimesed, kellel on puuduv või madal digitaalne kirjaoskus ning kes töötavad tööstussektoris.
- Kokku viiakse läbi koolitused 3000-le tööstussektori töötajale, kellest vähemalt 60% töötavad metsandus- ja puidutööstuse või masina- ja metallitööstuse valdkondades.
- DigiABC koolitused toimuvad nii eesti kui ka vene keeles.
- Lähem info: digiabc.ee