Teenimatult vähest avaliku sektori toetust ja tähelepanu saanud masina- ja metallitööstussektor on läbi aastate olnud Eesti ekspordi juhtveduriks.
Majandusharu tulemused on olulise tähtsusega nii riigikassa kui heaolu kasvatamisel. Samas avalikud tegevused ettevõtjate ergutamiseks ja abistamiseks on jäänud tagasihoidlikuks.
Aastal 2015 alustas tehnoloogia arenduskeskuse IMECC eestvedamisel ekspordiprojekt CLUSME (Chances and challenges of cluster-based marketing in mechatronics), mille eesmärgiks sai sektori ettevõtete abistamine eksportimisel kolmandatesse riikidesse. Abitegevustena alustati turule sisenemise potentsiaali ja koostöövõimaluste analüüsimisega ning ettevõtete ja haridusasutuste kokkuviimisega, et hoogustada Eesti ja Soome ettevõtete kasvuplaanide elluviimist.
Sihtriikideks valiti suure potentsiaaliga turud väljaspool EL-i, et pakkuda täiendavaid võimalusi tiheda konkurentsiga lähiturgude kõrvale. Sõelale jäid turud, kus projektis osalevatel partneritel oli varasemast olemas mõningane kontaktvõrgustik või usaldusväärsed partnerid, kuna tegemist on valdavalt keerukate ja teistsuguse ärikultuuriga riikidega. Sihtturgudeks said Usbekistan, Georgia, Lõuna-Aafrika Vabariik, Mehhiko ja Austraalia.
Tegevustest kasvas välja ka kaasnevate sektorite ekspordi arendamise projekt. Usbekistani ja Lõuna-Aafrika Vabariigi kontaktvõrgustiku arendamisel sai selgeks, et neis riikides on puudus ka meie ettevõtetele vajalikest oskustöölistest. Valmis toodete ja teenustega turule sisenemine on üks asi, kuid järelteeninduse pakkumine või tütarettevõtte loomine seab siinsele ettevõtjale koheselt mitmeid piiranguid. Nii sai kaasatud ka Eesti ja Soome ülikoolid ja kutseõppeasutused, et pakkuda sihtriikidele võimalusi oma haridusprogrammide täiendamiseks ning innovatsiooni ja arendustegevuste teadmiste vahetamiseks.
Süsteemne ja järjepidev töö
Suur osa Eesti eksportivatest ettevõtetest toodavad allhankena kvaliteetseid tooteid mainekatele kaubamärkidele. Ettevaatlikud ollakse aga omatoodete arendamisega, mis aitaks otse tarbijatele suunatud müügi osa suurendada. Selleks vajavad ettevõtjad senisest enam avalikke toetavaid teenuseid, millega iga ettevõtja eraldiseisvalt ei peaks piiratud ressursside juures pead murdma. Selliste abitegevustena pakub CLUSME projekt infot ja teadmisi näiteks järgmistele küsimustele vastuste leidmisel:
- Milline sihtturgudest oleks ettevõttele mõistlik valik
- Millise unikaalsusega tooteid või teenuseid sinna müüa või hoopis allhanget sisse osta
Kui palju ressursse võiks kuluda turule sisenemiseks (keeleoskus, turundusmaterjalid, ärikultuurist tulenevate tõkete ületamine, võimalikud investeeringud jm) - Milliste riskidega peab ettevõtja arvestama
- Kuidas leida õiged partnerid. Kas ja kes meie koostööpartneritest on kohal ja valmis aitama oma teadmiste ja kogemustega
- Ajaperspektiivi seadmine esimeste tulemuste saavutamiseks
- Ekspordi kasvatamine nõuab eeltööd, korralikult läbimõeldud plaani, järjepidevaid pingutusi ja kannatlikkust. Väga palju oleme projekti käigus puutunud kokku mõtteviisiga, et ekspordiga alustamine hakkab toimuma peale paari telefonikõnet või külaskäiku. Tegelikkuses võib esimestest kontaktidest lepinguteni kuluda isegi aastaid. Kuid seejuures on lõpptulemus väärt iga kulutatud päeva ja loodud usalduslik partnerlus on oluliseks arenguhüppeks.
Vaadakem Euroopast väljapoole
Eesti ettevõtete potentsiaal Kesk-Aasia turgudel on kahtlemata suur. Eesti riigi maine on tänu meie ettevõtjate ja ekspertide tegevusele hea, samuti hinnatakse meid sarnase ajaloolise tausta ja vene keele oskuse tõttu ning eelistatakse seepärast mõnele Kesk- või Lõuna-Euroopa riigile. Samas ei saa salata, et neis riikides on sageli kõrgetasemelised poliitikute ja äridelegatsioonide visiidid ainuvõimalikuks lahenduseks turule sisenemisel. Siin on avaliku sektori tugi väga oluline.
Samamoodi ollakse huvitatud Eesti edulugudest innovaatiliste masinaehituslahenduste, e-õppe ja IT valdkondades Lõuna-Aafrika Vabariigis. Koostöövalmidus on hea ning loodud kohalik kontaktvõrgustik toimiv ja abivalmis.
Selge on see, et meie ettevõtete uute turgude tunnetus ja teadmised on tagasihoidlikud võrreldes näiteks Soome või Rootsiga. Seetõttu peame ise püüdma teha tõhusamat koostööd. Kuna eksport on väga lai ja pidevat tähelepanu nõudev teema, siis kindlasti jätkame sel suunal nii erialaliitude kui teadus-arendusasutuste poolt uute tegevustega. Kel soovi CLUSME-ga seonduvatest tegevustest ja ka uute algatuste kohta rohkem teada, on palutud kontakteeruma artikli autoritega.
Projekti CLUSME juhtpartneriks oli IMECC OÜ. Partneriteks Eestis: Eesti Masinatööstuse Liit MTÜ ja MTÜ Mehhatroonika Assosatsioon, Soomest: Machine Technology Center Turku ja Hermia Group.