Kaks ja pool nädalat – just nii palju aega kulus ehituskeemia tootjal Krimeltel uue desovahendite tootesarja loomise ideest kuni esimese partii liinilt saabumiseni. „Ulme,“ nendib Wolf Groupi kuuluva Krimelte juhatuse liige Jaan Puusaag ka ise enneolematult kiire tegutsemise kohta.
Kuigi koroonapandeemia on paljude ettevõtete, sh Krimelte jaoks kaasa toonud tootmismahu languse, on samal ajal leitud võimalusi oma tooteportfelli laiendamiseks. Krimelte tootevalikusse kuulusid puhastusvahendid varemgi, kuid siiski oli käte ja pindade desinfitseerimiseks mõeldud tootesarja Penosil Care turule toomine aprilli teises pooles mõnes mõttes revolutsiooniline. „Headel aegadel, kus tootmisvõimsust üle ei jää, on uute toodete katsetamiseks ressursimahukas ümber organiseeruda. Praegu aga, kus meie tootmismaht kriisi tõttu langes, oli aega seda teha,” kirjeldas Jaan Puusaag, et kriisiolukord oli omamoodi soodne pinnas tootearenduse plaanide kiiremale teostumisele.
Tootmisprotsessis suuri muudatusi ei tehtud
Etanoolil põhinevate desinfitseerimisvahendite tootmiseks suuri ümberkorraldusi tegema ei pidanud, kuna desovahendite seeria mitut toodet pakendatakse aerosoolpudelisse, mis on Krimelte teistegi toodete puhul kasutusel.
Siiski tuli desovahendite tootmiseks võtta tarvitusele täiendavaid turvarutiine, sest desovahend on suhteliselt tuleohtlik aine, mille käitlemine vajab suuremat tähelepanu. Desovahendite sarjas sai Krimelte kasutada ka oma uudset pihustusotsikut, mis umbes aasta tagasi turule toodi ja on tööstusdisainilahendusena kaitstud nii Euroopas, USA-s kui ka Venemaal. Vahupüstoli otsa kinnitatavast otsikust väljub desinfitseeriv aine lehvikukujuliselt ning seega saab kiirelt ja ühtlaselt desinfitseerida suuri pindu.
Võõras polnud Krimeltele ka desovahendite koostisainete tarneraskuste mure. „Meil oli tarneraskusi ja alguses oli päris keeruline leida vajalikke aineid. Etanooli puhul on väga oluline, et see tuleks registreeritud maaletoojalt. Meil õnnestus etanooli saada Soome tarnijalt,“ rääkis Jaan Puusaag.
Nagu eespool öeldud, kulus tootesarja loomise ideest kuni esimese partii valmimiseni kaks ja pool nädalat. „See oli ülikiire ja efektiivne protsess. Kusjuures selle paari nädala sisse jäi ka vajalike lubade saamine ametiasutustelt. Muidu võtaks see protsess aasta, aga kuna praeguses eriolukorras oli riik tõdenud, et desoainetest on puudus, anti tootjatele lihtsustatud korras vastavad load,” kirjeldas Jaan Puusaag.
Välisriikides turustamine võtab veidi aega
Penosil Care jõudis aprilli eelviimasel nädalal Eesti kaubandusvõrku ja peagi tulid esimesed tellimused ka välisriikidest. „Neilgi on oluline kooskõlastamine kohalike ametiasutustega, nii et praegu tegelevad pea kõigis Euroopa riikides meie tütarfirmad, esindajad või edasimüüjad sellega, et neid lubasid saada,“ kirjeldas Jaan Puusaag eeltööd, mis tellimuste väljasaatmisele peab eelnema.
Kuigi võiks eeldada, et desovahendeid saadab praegu kindel müügiedu, ütles Jaan Puusaag, et sellega on nii ja naa. „Paljud edasimüüjad, kes on huvitatud meie toodete müügist, on hädas varem kõrge hinnaga sisse ostetud toodetest lahti saamisega. Lisaks otsime oma toodetele uusi kasutuskohti, just tööstuslikke. Näiteks tegime pakkumise fitnessklubidele, kus oleks nende toodetega mugav pärast iga kasutajat spordisaali seadmeid puhastada,“ kirjeldas Puusaag, kuidas tekib järjest juurde valdkondi ja ärisid, kus eile keegi ei mõelnudki, et oleks vaja desinfitseerida, kuid praegu on see muutunud igapäevaseks tegevuseks.
Tootmismahud hakkavad tasapisi taastuma
Koroonakriisi negatiivsetest mõjudest pole puutumata jäänud ka Wolf Group. Ettevõtte juhatuse liige Jaan Puusaag nentis, et märtsis ja aprilli alguses vähenes tootmismaht nõudluse kukkumise tõttu, kuid alates aprilli lõpust on nõudlus taastuma hakanud.
„Loomulikult oleme endiselt maas aasta alguses eelarvestatud plaanidest, kuid võrreldes aprilli algusega, mil oli kõige sügavam auk, on toimunud taastumine,” lisas Jaan Puusaag ja tõi välja, et Eestis on tootmismaht langenud umbes 40% võrreldes eelarvestatud mahuga.
Wolf Group toodab lisaks Eestile ka Venemaal ja Hispaanias. Puusaagi sõnul pole Hispaania olukord väga erinev Eesti omast, kuigi seal läks kohalik turg kinni, aga eksporditegevus säilis.
„Venemaal aga oli olukord nagu Ameerika mägedel. Kord pidime tootmise täielikult peatama, siis töötasime jälle veidi, siis peatasime taas täielikult ja käivitasime uuesti,” kirjeldas Puusaag. Tema sõnul on Venemaal ehitus kuulutatud strateegiliselt oluliseks valdkonnaks ja seetõttu pole ehitusmaterjalide tootjatel probleemi saada luba tootmiseks. Samas ei tea ilmselt mitte keegi, mis Venemaal edasi toimuma hakkab.