Statistikaamet kogub andmeid ja soovib andmeesitajatele kasulikku infot parimal viisil ka vastu pakkuda. Selleks loodi aasta alguses juhtimislaudade rakendus, mis aitab teha teadlikumaid ja andmetele tuginevaid juhtimisotsuseid.
Juhtimislaudade rakenduses on teemalehtedele koondatud ja visualiseeritud ettevõtlusandmed, piirkondlik statistika ning arengukavade näitajad. Rakenduse loomine oli ajendatud ettevõtete, erialaliitude ja ministeeriumide pöördumistest, milles sooviti oma valdkonna näitajate ja suundade kohta senisest kiiremini ning lihtsamalt infot saada.
Juhtimislauad on üks väljund, kus statistikaamet saab andmeesitajatele midagi omalt poolt tagasi anda. Spetsialisti jaoks on rakendus lähtekohaks, kust andmebaasi edasi liikuda, tavakasutaja jaoks on see aga hästi mõistetav lõpplahendus.
Personaliseeritud ja visualiseeritud andmed
Koostöös erialaliitudega alustas statistikaamet soovide ja vajaduste kaardistamisega juba enne rakenduse arendustööde algust. Nii kasutajate soovid kui ka andmed on aga aja jooksul muutuvad ja pidev omavaheline suhtlus jätkub. Alates projekti algusest on eesmärgiks olnud, et rakenduses oleksid kättesaadavad kõige uuemad andmed, mille põhjal teadmuspõhiseid otsuseid langetada.
Statistikaamet soovib kasutajale pakkuda personaliseeritud ja visualiseeritud andmeid. Sisse loginud kasutaja saab luua isikliku juhtimislaua, kust on mugav oma valdkonna olulisi näitajaid ja nende trende jälgida. Lisaks saab andmegraafikuid alla laadida, jagada ning kasutada näiteks teistele veebilehtedele manustamiseks.
Samuti soovib statistikaamet keskenduda üldise andmekirjaoskuse parandamisele ehk andmete arusaadavamaks muutmisele. Kuna inimese aju töötleb andmeid oluliselt kiiremini piltidena, on väga suur roll statistika graafilises kujutamises. Juhtimislaua graafik visualiseerib andmeid, annab kiire ülevaate tegevusvaldkonna hetkeseisust ja näitab suunda, kuhu liigutakse.
Rakendus täieneb koostöös ettevõtjatega
Juhtimislauale on võimalik infot kuvada juba toodetavate statistiliste näitajate hulgast, lisaks saab erialaliidu tellimusel ka täiendavaid andmeid lisada. Uute juhtimislaudade puhul uurib statistikaamet esmalt andmete olemasolu registrites, erisoovide korral on andmeid võimalik ka juurde koguda.
Koostöö on seejuures võtmetegur – puuduvate andmete kogumiseks peavad nende soovijad olema valmis neid ka esitama. Kui erialaliit või ettevõtja teab, mida ta mõõta tahab ja milleks, leitakse selleks statistikaameti poolt lahendus.
Juhtimislaua loomine on nagu peen rätsepatöö
Esmalt arutatakse erialaliidu esindajatega nende vajadusi ja soove andmete osas. Seejärel luuakse statistikaametis kuuldu põhjal graafikud, mida tutvustatakse liidule ja oodatakse tagasisidet. Selliseid kooskõlastusringe võib olla mitmeid, kuni jõutakse kokkuleppele ja juhtimislaud saab kasutajatele kättesaadavaks.
See aga ei tähenda, et juhtimislaud oleks valmis saanud. Tarbijate vajadused muutuvad pidevalt ja samuti tuleb juurde uusi andmeallikaid, mille põhjal teha arvutusi ja mida juhtimislaual graafiliselt kuvada. Juhtimislaudade sisu on elav rakendus, mida kohandatakse muutuvast infovajadusest lähtuvalt.
Juhtimislauad spetsiaalselt tööstusele
Juhtimislaudade ettevõtluse osast leiab info tegevusvaldkondade kaupa, kus on ka mitmeid tööstuse valdkonna juhtimislaudu. Algselt valmisid juhtimislauad metsandusele ja puidutööstusele ning toiduainetööstusele. Nende loomisele eelnes samuti arutelu erialaliitudega, kellega koostöös valiti välja valdkonna jaoks olulised näitajad. Eesti Toiduainetööstuse Liit oli näiteks ka varem statistikaameti andmete pidev kasutaja, kuid pidas nende otsimist andmebaasist liiga keeruliseks. Koostöös valmis aga juhtimislaud, mis andmed kergelt kättesaadavaks ja arusaadavaks muudab.
Arendusfaasis on masina- ja metallitööstuse ning elektroonikatööstuse juhtimislauad. See tähendab, et arutelud juhtimislaual kuvatavate näitajate asjus erialaliitudega veel käivad.
Samuti toimub suhtlus keemiatööstuse liiduga, et luua keemiatööstuse juhtimislaud. Liidu esmased soovid on teada ja toimub graafikute loomine. Nii mõnegi erialaliiduga on kontakt samuti loodud, nii et uute arengutega kursis olemiseks tasub rakendusel silma peal hoida.
Senine koostöö tööstuse erialaliitudega on olnud hea
Kohtumised tööstusega seotud erialaliitude esindajate ja statistikaameti vahel on seni olnud väga konstruktiivsed. Vahetati mõtteid erinevate andmete vajalikkuse osas, tööstusliitude esindajad andsid väärtuslikku tagasisidet ning edastasid nägemuse tööstusstatistikat puudutavate andmete avaldamise kohta.
Hea teada
Juhtimislaudade rakenduse leiab aadressilt juhtimislauad.stat.ee ja statistikaametiga saab ühendust võtta stat@stat.ee.
Statistikaamet on valmis huvilistele juhtimislaudade funktsionaalsust tutvustama ja andma infot seal leiduvate infograafikute kohta. Selleks on võimalik kasutada ka digikanaleid ja esimesed e-tutvused on juba erialaliitudega tehtud. Valdkondade esindajate initsiatiiv on oodatud, et ühiselt huvipakkuvad andmed kaardistada.
Kui andmete vajadus on teada, siis valdkonna juhtimislaua esmane versioon saab valmis umbes 2–3 nädalaga.
Esmane versioon hõlmab nende andmete visualiseerimist, mis on avaldatud statistika andmebaasis. Kui tellija soovid ja vajadused on laiemad ning tuleb teha lisaarvestusi või andmeid juurde koguda, siis see on pikem protsess.