Eesti Teadusagentuur (ETAg) toetab Riigi Tugiteenuste Keskust (RTK) sektorite vahelise mobiilsuse ehk SekMo toetuse pakkumisel.
Hoogu antakse doktorikraadiga teadlaste töölevõtmisele rakendusuuringute ning tootearendusprojektide kavandamiseks ja läbiviimiseks. Kokku on abikõlbulikud kulud maksimaalselt 4570 eurot kuus, toetusmäär on sõltuvalt asutuse suurusest ja läbiviidava uuringu tüübist 25–70% abikõlbulikest kuludest. Toetatava projekti pikkus on kolm kuni 24 kuud.
Väikefirmadele suurem toetus
Eesti Teadusagentuuri nutika spetsialiseerumise valdkonna juhi Viktor Muuli sõnul on toetus mõeldud nii avaliku kui erasektori ettevõtetele.
„Ainukese formaalse piiranguna peab asutus olema kantud vastavasse registrisse, lisaks peab taotleja näitama kavandatava uuringu vajalikkust ning selle elluviimise võimekust,“ sõnab Muuli. Küll oleneb toetuse suurus nii ettevõtte suurusest kui ka uuringu tüübist: kas tuge tahetakse saada rakendusuuringule või tootearendusele. Kõiki avaliku sektori asutusi käsitletakse suurettevõtetena.
Väiksematele ettevõtetele on toetus suurem, et anda neile võrdväärsemad tingimused turul konkureerimiseks: „Mida väiksem on ettevõte, seda raskem on tal vahendeid koguda.“ Samuti on tootearendusprojektide toetusmäär madalam kui rakendusuuringutel.
„Tootearendus on turule lähemal, potentsiaalne toode on tehnoloogiliselt „rohkem valmis“ ning arenduslik risk on tootearendusprojekti läbiviimisel väiksem kui rakendusuuringu puhul, kus küsimärke ja määramatust on oluliselt rohkem,“ selgitab Viktor Muuli.
Teadlane firmat arendama
ETAg-i teaduskommunikatsiooni osakonna juhataja Annely Alliku sõnul on agentuur juba aastaid ettevõtete teadus-arendustegevust toetanud ning kõnealune toetus jätkab varasemate programmide traditsiooni.
„Kui ettevõte on juba toimekas ja tegutseb mingis valdkonnas ja ka juba toodab midagi, aga soovib liikuda järgmisele tasemele, siis põhimõtteliselt maksab riik selle toetusmeetme kaudu kinni selle teadlase palga, kes aitab firmal sellele järgmisele tasandile jõuda näiteks läbi tootearenduse,” kirjeldab Annely Allik SekMo abiprogrammi sisu. „See toetus puudutab absoluutselt kõiki ettevõtteid, sõltumata sellest, mida nad toodavad.”
SekMo toetuse mõte on selles, et ettevõtja saaks palgata oma organisatsiooni, mis võib olla avalik- või eraõiguslik asutus, doktorikraadiga n-ö tegevteadlase, kel ka teadus-arendustöö varasem kogemus, kes siis aitab ettevõtet selle edasises arengus.
„Teadlaste toomist ettevõtetesse on ka varem toetatud. Näiteks programm nimetusega Nutikas võimaldas teadlasi kaasata,” selgitab Annely Allik. „Eesmärk on tuua ettevõtetesse vähemalt 40 kõrgetasemelist teadlast ja soodustada sel moel ettevõtete teadus-arendustegevust. Minimaalselt peaks teadlane olema ettevõttes kolm, maksimaalselt 24 kuud. Ettevõte peab vajaduse taotluses selgelt ära põhjendama.”
Mitmed edukad näited olemas
Teadlast peaks ettevõttesse siirduma motiveerima palk, toetus võimaldab firmale kuni 3264 euro suurust palgafondi, millele võib lisada 1306 eurot abikõlbulike kulude katmiseks.
Varasemast kogemusest on ETAg-il palju ettevõtete edulugusid. Näiteks kaitsetööstuse ettevõtte Milrem Roboticsis väljatöötatud tanki- ja päästerobotid Multiscope THeMIS juhtimissüsteemi arendamise või Värska Sanatooriumi looduslikul mineraalveel põhinev nina- ja kurgusprei Tsilk turule toomise toetamine.
Lisainfo: http://www.etag.ee/sekmo