Eesti Elektroonikatööstuse Liit esitas Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumile, Riigikogu tööstuse toetusrühmale ja Arenguseire Keskusele visioonidokumendi tööstuse tulevikust aastaks 2035. Selle aluseks on veendumus, et Eesti peab saama tugevaks ja jätkusuutlikuks tööstusriigiks.
Eesti Elektroonikatööstuse Liidu (EETL) volikogu esimehe Otto Puki sõnul puudub praegu selgelt kirja pandud poliitiline visioon Eestist kui kõrgtehnoloogilisest tööstusriigist ning Eesti tööstuse arengu soodustamine ei ole riigi prioriteetide seas, kuigi tööstus moodustab olulise osa Eesti majandusest.
„Kui tahame, et Eesti on maailmatasemel tööstusriik, siis peaks ka meie tööstuspoliitika olema aluseks teistele poliitikatele ja olema oluline osa riiklikest arengukavadest. Kahjuks strateegias „Eesti 2035” puudub tööstuse osa sootuks,” tõdeb Otto Pukk, kelle sõnul koostas Eesti Elektroonikatööstuse Liit seetõttu järgmise sammu astumiseks omapoolse visiooni elektroonikatööstusest aastal 2035 ja selleni jõudmiseks vajalikest sihtidest.
Eesti tööstus peaks olema edaspidi nutikalt roheline
„Eestit tuleks näha ja turundada lisaks e-riigile ka nutika ja rohelise tööstusriigina. Sest olgem ausad – iga korralik IT-riik vajab riistvara, mille abil innovatsioon tööle panna ja üks ei saa ilma teiseta,” leiab ta. „Ka digitaliseerimine ja rohepööre põhinevad elektroonikal. Seetõttu on meie elektroonikatööstusel suurepärased eeldused Eesti veelgi tugevamalt maailmakaardile kinnitada, luua stabiilseid töökohti ja tuua Eestisse investeeringuid.”
Otto Pukk toob näiteks elektroonika tootmise kolimise Aasiast geograafiliselt lähemale ehk Euroopasse ja uute tulevikutehnoloogiate pealetungi ja kasvava kasutamistrendi.
„Eesti ambitsioon võiks olla maailmatasemel tööstusriik. Selleks on meil vaja ka maailmatasemel spetsialiste, kes meid aitaks tippude sekka viia. Juba lähiaastatel vajab Eesti tööstus hinnanguliselt 30 000 inseneri,” räägib Pukk. „Kui meie haridussüsteem ei jõua neid kõiki ise välja koolitada, tuleb piisava tööjõu tagamiseks mõelda ka alternatiividele ehk kuidas saaksime talente Eestisse meelitada.”
Meie tööstussektori tulevik seisab kolmel vaalal
Eesti Elektroonikatööstuse Liidu visiooni kohaselt on aastaks 2035 Eesti kõrgtehnoloogiline nutikas tööstusriik ja arvestatav Euroopa elektroonikatööstuse keskus ning tööstus on Eesti innovatsiooni, jätkusuutliku majanduskasvu ja heaolu allikaks.
Selleks on vaja liidu hinnangul täita kolm kõige olulisemat sihti. Esiteks peab tööstuspoliitika olema kõikide poliitikavaldkondade alus. Teiseks peab jätkuvalt kõrge kvaliteediga haridus tagama oskustööjõu ja maailmatasemel spetsialistide järelkasvu. Kolmandaks peab teadus- ja arendustegevuse ning maksusüsteemi riiklik korraldus igati toetama tööstuse vajadusi.