Kui üldiselt tammub Eesti töötlev tööstus esialgu veel eelmise aasta sama aja tasemel, siis elektroonikatööstus on üks nendest sektoritest, mis suutis tänavu võrreldes 2023. aasta oktoobriga toodangu mahtu kasvatada. Analüütikud hindavad, et edaspidi võiks see kasv jätkuda ja kiireneda.
Elektroonikatööstuse edu aluseks öeldakse olevat globaalsed trendid, mis suurendavad nõudlust kiipide, komponentide ja valmis elektroonikatoodete järele. Kiiremat kasvu õhutab ka nõudluse suurenemine näiteks kaitsetööstuse toodete, lennundusvaldkonna tehnoloogiate ja meditsiiniseadmete järele, mis kõik kasutavad rohkesti elektroonikatööstuse toodangut.
Uued valdkonnad toovad sektorisse stabiilsuse
Oktoobrikuus kogunesid elektroonikatööstuse esindajad ja valdkonna eksperdid Tallinnas traditsiooniliselt korraldatavale aastakonverentsile EMS & Beyond 2024, kus keskenduti elektroonikatööstuse võimalustele ja väljakutsetele. Üritusel osales enam kui 180 spetsialisti, esindatud oli 18 riiki. Arutelu teemadeks olid komponentide kriis, seadusandliku regulatsiooni uuendused, investeerimisvõimalused ja üldine olukord globaalsel turul, sh tarneahelate usaldusväärsus.
Konverentsi peakorraldaja Eesti Elektroonikatööstuse Liidu tegevjuhi Arno Kolgi hinnangul on kõik need teemad tööstusharu tuleviku seisukohalt kriitilise tähtsusega.
„Viimastel aastatel on elektroonikatööstus pidanud toime tulema komponentide kriisiga ja keerulise majanduskeskkonnaga,” tõdeb Kolk. „Nüüdseks on olukord stabiliseerumas, kuid uued väljakutsed, nagu Euroopa Liidu reinvesteerimise regulatsioon (CRA – Community Reinvestment Act) ja kasvavad keskkonna jätkusuutlikkuse (ESG) tagamise nõuded, vajavad sektorilt kohanemisvõimet ja uuendusmeelsust.”
Kolk lisab, et Eesti elektroonikatööstus on tugevalt seotud rahvusvaheliste turgudega, eriti Põhja-Euroopa ja Saksamaaga, kus majandusolukord on praegu iseäranis keeruline. „Osa projekte, mida plaaniti käivitada, on edasi lükatud järgmisesse aastasse,” märgib Arno Kolk. „Siiski näeme positiivseid märke näiteks automatiseerimise ja kaitsetööstuse valdkondades, mis toetavad elektroonika tootmismahtude kasvu.”
Kolgi sõnul on tööjõuprobleem praegu mõnevõrra tagaplaanile vajunud, kuid elektroonikatööstus on karjäärivalikuna endiselt perspektiivne.
„Isegi kui ettevõtete käibed on langenud, proovitakse spetsialiste viimase võimaluseni hoida, koondamisi on sektoris vähe,” märgib ta.
Kui üldiselt Eesti elektroonikatööstuse majandustulemusi vaadata, siis 2022. aasta algusest, mil Ukrainas alanud sõja järel puhkes üleilmne majanduskriis ning sai alguse ka Eestis praeguseni vältav majanduslangus, on elektroonikavaldkonna toodangu- ja müügimaht püsinud suhteliselt stabiilsena, kõikudes küll kuude lõikes, kuid müügikäive on jäänud kahe aasta vältel ikkagi keskmiselt 110–150 miljoni euro vahemikku. Sama võib öelda elektroonikatööstuse ekspordikäibe kohta, sest valdav osa toodetust müüakse piiri taha.
Eesti elektroonikatööstuse lipulaev kergitab käivet
Tänavu kolmandas kvartalis võrreldes eelmise aasta sama ajaga 23,4% käivet kasvatanud Saaremaal tegutseva elektroonikafirma Incap president Otto Pukk märgib, et Incap jätkas tööd sünergia loomisega erinevate tiimide vahel, mis tõi kaasa lisamüügi võimalusi. Lisaks täiustas Incap oma protsesse ja tõhustas ESG-andmete haldamist, et vastata EL-is nõutud regulatsioonidele. Nasdaq Helsinki börsil noteeritud Incap Corporation on kokku 2270 töötajaga rahvusvaheline ettevõte, mil tootmisüksused lisaks Eestile ka USA-s, Suurbritannias, Indias, Hongkongis ja Slovakkias. Otto Puki kinnitusel täiustab ettevõtte kasvu tagamiseks ja teenuste kõrge taseme hoidmiseks järjepidevalt tehnoloogiaid ning investeerib tehaste tootmisvõimekusse. Nii võttis Incap kolmandas kvartalis oma Suurbritannia tehases kasutusele tipptasemel vertikaalse laosüsteemi ning grupi India meeskond paigaldas Tumkuris asuva uusima tehase katusele päikesepaneelid, mis aitavad vähendada tootmise süsinikujalajälge.
Lõpule jõuti ka kahese olulisuse hindamisega (Double Materiality Assessment), mis loob aluse kestlikkusaruandluse edasisele arendamisele vastavalt CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) nõuetele.
Oktoobris alustas ettevõte CSRD sisearuannete koostamist, et tuvastada võimalikke protsesside parandamise vajadusi.
Tulevikku vaadatakse optimistliku pilguga
„Peame siiski arvestama turu ebakindlustega. Erinevad tegurid, nagu majanduse aeglustumine Euroopas, USA presidendivalimised ja geopoliitilised pinged Euroopas, Lähis-Idas ja Kagu-Aasias võivad lühikeses ja keskpikas perspektiivis mõjutada turu nõudlust,” räägib Pukk. „Siiski oleme optimistlikud elektroonikatööstuse pikaajaliste väljavaadete ja positiivsete trendide osas. Meil on piisavalt võimekust edukalt toime tulla võimalike turumuutustega.”
Oma positsiooni kindlustamiseks jätkab ettevõte tema kinnitusel keskendumist potentsiaalsetele ühinemistele ja üleostmisvõimalustele, mis on kasumlikud ja sobituvad ettevõtte kultuuriga.