Eesti ettevõtete teadus- ja arendustegevusalase võimekuse tõstmiseks said 2020. aastal suuremad Eesti erialaliidud, sh ka Eesti Elektritööstuse Liit endale arendusnõunikud. Ametikoha eesmärk on erialaliidu ja ettevõtete teadus- ja arendustegevuse ning innovatsioonialase võimekuse ja teadlikkuse tõstmine.
Arendusnõuniku tööd toetatakse RITA7 meetme raames ning tegevusi koordineerib Eesti Teadus-agentuur. Energeetikasektoris on toimumas ja ees seismas suured muutused, mis muudab veelgi olulisemaks koordineeritud ja tõhusa koostöö ettevõtete ning teadus- ja arendusasutuste vahel. Võidavad sellest mõlemad osapooled.
Tegevusi koordineeriv roll
Arendusnõuniku töö üks eesmärk on liidus kaardistada energeetikasektori ettevõtete teadus- ja arendustegevuse (TA) vajadused, tänased ja tuleviku koostööteemad ning võimalused ettevõtluskeskkonna ja koostöö tõhustamiseks sektoris. Samuti on see oluline ja otsene sisend riigile, ministeeriumitele ning teadus- ja arendusasutustele selle osas et millised on valdkondlikud arengusuundumused ning ettevõtete arendustegevuse põhifookused ja millist tuge oleks ettevõtetel vaja arendustegevuste elluviimisel. Kliimaeesmärkide täitmiseks on vajalikud sektori suured investeeringud – uuringu tulemused on aluseks investeeringute kaasamisel ja põhjendamisel ning fookustatud toetusmeetmete väljatöötamisel.
Lisaks kaardistusele võib arendusnõuniku töö eesmärgina välja tuua ka ettevõtete parema nõustamise ja teavitustöö teostamise, näiteks toetusmeetmete ning teadus- ja arendusasutuste tegevuste vallas. Nimelt rääkides teadus- ja arendustegevusest, siis võib see „teaduse“ komponent ettevõtte jaoks esmapilgul olla ehmatav, kuid kui vaadata seda fraasi inglise keeles (research and development), siis ehk ei tundugi see enam nii.
Siin tulebki mängu koordineeritud koostöö, kus ühel osapoolel on võimalik keskenduda teadus- ja uurimuskomponendile ning teisel osapoolel rakenduslikumale osale. Oluline on aru saada, et millised on kummagi poole vajadused ja võimekused.
Kaardistuse osas on seni läbi viidud intervjuusid ning ka veebiküsitlusi. Välja on joonistunud, et ettevõtete ning teadus- ja arendusasutuste töökeel kipub kohati olema mõnevõrra erinev. Tegelikkuses räägime me samast asjast, kuid igaüks natukene erineva nurga alt, mis on tingitud vajaduste erinevusest. Küll aga puudub paljuski koordineeritud koostöö ning pigem on TA teostamine tingitud üksikvajadusest, mitte pikemaajalisest strateegiast.
Koostöö vajab tõhustamist
Üheskoos oleme kindlasti võimekamad ning on suurem šanss tõhusamate sammudega edasi liikuda ning meetmetest kasu lõigata. Arendusnõuniku töö annab ettevõtetele võimaluse teada anda, mis valdkonnas neil enim tuge oleks vaja, et oma TA-alast võimekust tõsta.
Kõige eelneva aluseks on ettevõtete endi sisend. Arendusnõuniku töö tulemusel on sektori ettevõtted kaardistatud ning nende kaasamiseks on neile edastatud ka veebiküsimustik.
Aastalõpu ajagraafikud kipuvad küll alati olema pingelised, kuid siiski palun ettevõtetel, kes on küsimustiku saanud, see aeg võtta ning oma panus anda. Küsimustik on kättesaadav aadressil limequery.com. See on otsene viis anda oma sisend, et muutustest oleks maksimaalselt kasu.
Tänu tõhusamale koostööle sektoris, sh ka teadus- ja arendusasutustega, kindlustame kompetentsi ja teadmiste arengu Eestis. Arendusnõuniku töö esmased tulemused peaksid valmima 2021. aasta lõpuks.
Artikkel ilmus 2021. aasta ajakirja TööstusEST energeetika erinumbris. Kõik artiklid loetavad siin.
Ajakirja trükiversioon jõuab kõikide Eesti tööstusettevõteteni: