Aasta oli 2013, kui Kihleveres avas küla endises katlamajas tootmise OÜ Metallituba. Peaasjalikult allhankele spetsialiseerunud perefirma on tänaseks jõudnud päris oma tooteni ja kolinud tegevuse ka Haljalasse.
Triin ja Aleks Tomingu jaoks oli oma ettevõtte asutamine asjade loomulik käik – pärast ülikooli lõpetamist sündis laps ja koliti tagasi kodukanti. „Töötasin tol ajal ökoloogiainstituudis ja uurisin õietolmu, abikaasa Aleks töötas ehitajana, siis paar aastat Palmse Metallis. Samas tundsime, et tahaks ise midagi teha. Plaane oli mitmeid, aiandist maasikakasvatuseni,“ räägib Triin Toming.
Kui silma jäi kuulutus, et üürile on anda vana metallipinkidega mehitatud tööstushoone, hakkasid Tomingud veeretama mõtet, kas saaksid ise suurematele metalliettevõtetele midagi alltöövõtuna pakkuda. „Mõneks ajaks jäi see mõte seisma, kuni Anti Puusepp Palmse Mehaanikakojast hakkas ise peale käima – kuhu te jäänud olete, hakake juba tegema,“ meenutab Triin Toming kümne aasta tagust aega. „Kirjutasime oma elu esimese äriplaani, millega panga uste taga käisime. Saime ka alustava ettevõtte toetust, mille eest oma esimese tutika saepingi ostsime. Suureks boonuseks üsna algelisele äriplaanile oli eelleping Palmse Mehaanikakojaga, ju see lõpuks panka veenis. Saime põranda sirgeks, vee ja kütte sisse: nii me vaikselt endises Kihlevere katlamajas pihta hakkasime.“
Kõik algas ühest saepingist
Kui esimeseks tööks said metsaveohaagiste koormapostid, allhange Palmse Mehaanikakojale, ei osanud Triin uneski näha, et kümne aasta pärast juhib ta paarikümne inimesega ettevõtet ning tellimused jõuavad ka Soome.
„Meil ei olnud üldse plaanis nii suureks kasvada – osalt pidime turul toimuvate muutustega kaasa minema, teisalt oli see ka enda ambitsioon – süües kasvab isu ja tekkis hasart, kas saame hakkama,“ räägib Toming.
Nüüd teeb Metallituba töid plasma- ja gaasilõikusest detailide painutamise, saagimise, puurimise, keevitamise, värvimiseni. Põhikliendid on metsaveotehnika ja põllumajandushaagiste tootjad, mis annab võimaluse olla kliendile lähedal ja kiirelt reageerida. „Oleme kasvanud koos oma klientidega ning teeme seda, mida meilt oodatakse. Näiteks Lääne-Virumaal pani üks plasmalõikust pakkuv ettevõte uksed kinni. Nii pidime muutusega kaasa minema ja ise plasmalaua ostma,“ kirjeldab Triin Toming ettevõtte arengut.
Oleme kasvanud koos oma klientidega ning teeme seda, mida meilt oodatakse.
Aga kui palju ja kuhu kasvada? Toming tõdeb, et masinapark võiks olla kordades suurem, kuid siin on vaja mõelda, kas kasvamine iseenesest on eesmärk. „Mõningatel juhtudel on mõistlikum kasutada ise allhanget – tulud ja kulud on vaja enda jaoks ära kalkuleerida ja mõelda selle peale, kas on olemas ka inimene, kes selle tööpingiga töötab.“
Kriis saabus paraja ehmatusega
Viimased paar aastat on olnud kõigi jaoks täiesti uus aeg. „Järsku sattusime teise maailma, mis on teinud hästi palju ettevaatlikumaks. Metalli hinnad tõusid ja tarned muutusid ebakindlaks: materjale ei saanud kätte ja öeldi, et hind kehtib 24 tundi. Kogu aeg pidi laveerima, et tellimused saaksid täidetud,“ meenutab Toming aega, kui koroonaepideemia puhkes.
Tänaseks on olukord stabiliseerunud – hinnad on natuke alla tulnud ning taastunud on tavapärane rütm.
„Tol hetkel pidime ikka kõvasti pingutama – tellimused olid ees ja kui sul ikka materjale pole, ei saa äri ajada.“ Kuid mis on olnud ettevõtte ülesehitamisel kõige raskem? „Kokkuvõttes see aeg pole üldse raske olnud, asjad on loogiliselt kasvanud. Kõige raskem on siis, kui aur on endal väljas. Aga ka väsimust peab endale vahel lubama,“ mõtiskleb Toming.
Tööjõud teeb alati muret
Aasta 2021 olnud kõikide asjade kokkulangemise tõttu väga keeruline: materjali hinnatõusu ja tarneraskuste kõrval tuli ettevõtjal arvestada, et töötaja võib jääda paariks nädalaks eemale. „Kui muidu tegeled ühe probleemiga, siis nüüd oli mitu asja samal ajal. Esimest korda tunnen, et meil on ka tööjõuga läinud keerulisemaks ning tööturult pole enam inimesi võtta,“ räägib Toming.
Metallituba on koostööd teinud Rakvere Ametikooliga – igal aastal võetakse praktikale mõni keevitaja, lootes, et ta jääb. „Allhankeettevõttena oleme turu keskmisest natuke madalama palgatasemega ja meil on väga keeruline konkureerida,“ selgitab Toming. „Kui näeme, et inimesel silm särab ja ta tahab midagi teha, oleme valmis ta koha peal välja õpetama. Nii oleme paljud töötajad saanud.”
Ta ütleb, et pehmed väärtused on küll klišee, kuid on oluline, et õhkkond oleks hea ja toetav. “Oleme väike kollektiiv, kus proovime igale inimesele leida koha, mis talle sobib,“ kinnitab Toming.
Metalse ettevõtte eesotsas
Kui uurin, mis tunne on olla naisena metalse valdkonna ettevõtte eesotsas, möönab Toming, et ta pole sellele niipidi mõelnudki. „Ma ei ole kunagi tunnetanud oma koostööpartneritega, et naiseks olemine midagi muutnud oleks. Koostööd poleks saanud ju tekkida, kui see probleem oleks. Ikka teed oma asja, ja nii hästi, kui oskad,“ ütleb ta. Toming tõdeb, et võib-olla on see olnud isegi eelis: ettevõte on saanud enam olla pildis.
„Naine juhina pole enam midagi eriskummalist. Juhile on oluline osata inimesi juhtida, hoida kollektiivi koos, sest üksi ei tee midagi, iga lüli on oluline,“ ütleb ta. „Võin olla Metallitoa esindusnägu, kuid mu taga on meeskond. Mõtlen kõikidele oma töötajatele tänutundega.“
Tomingule pole võõras ka ise käsi tööle külge panna: „Kui soetasime plasmalõikuspingi, tundus loogiline, et proovin selle töö ise järele. Usun, et meie ühiskonnas ületähtsustatakse rolle – inimesed lihtsalt kardavad asju, mida nad ei tea. Sellest on vaja üle saada, vahet pole kas oled mees või naine.“
Võin olla Metallitoa esindusnägu, kuid mu taga on meeskond. Mõtlen kõikidele oma töötajatele tänutundega.
Metallituba on ikka otsinud pikaajalisi kliendisuhteid ja neid ka saanud – allhankijana pole aktiivselt ennast müüdud, sest uued kontaktid tulevad juba olemasolevate klientide kaudu. „On olukordi, kus laienemine on jäänud ruumikitsikuse taha, teisalt tuleb endale esitada küsimus, kuhu tahame areneda,“ räägib Toming. „Tunnen, et oleme pöördepunktis. Meil õnnestus ära osta kõrval asuv kinnistu ning näen, et kümne aasta perspektiivis on seal kaasaegne tootmine, kuhu on koondatud kõik tööpingid. Teisalt tahaksime väga lennata ka oma tootega.“
Pumpic – täitsa oma toode
Esimesed sammud selles suunas on tehtud – allhanke kõrval arendab Metallituba oma toodet, rattahoolduspunkti Pumpic. Pumpic ehk pumpamise ja putitamise pink, nagu ütleb ka nimi, on mõeldud rattarehvide pumpamiseks ja kaherattalise kaaslase üles putitamiseks.
Nagu paljude asjade puhul, tuli ka siin mängu hea juhus: Metallitoa ukse taha tuli üks rattasõber ja soovis saada ratta remontimise pukki. Talle olid silma jäänud mujal maailmas üsna laialt kasutatavad rataste parandamise tööpingid, mis on paigutatud linna näiteks tanklate või rattaparklate lähedusse ning kus hädasolijale on valmis pandud nii tööriistad kui ka pump rattarehvide pumpamiseks.
„Mõte hakkas liikuma ja tegime ühe valmis. Tänaseks oleme teinud juba 40 Pumpicut ning saanud palju positiivset tähelepanu,“ ütleb Toming.
Tunnustus tiivustab
Alates 2018. aastast on Virumaa Teataja koostöös Lääne-Virumaa Arenduskeskuse ja Lääne-Virumaa Omavalitsuste Liiduga tõstnud esile maakonna tublimaid ettevõtjaid. Metallituba sai Pumpicu eest aastal 2021 aasta toote auhinna.
„See oli väga suur tunnustus. Teisalt on oma toote arendamine asi, mis endal silma särama lööb. Eks see nõuab ka mugavustsoonist välja tulekut – kuidas teha, kellega, kuhu turgudele minna,“ loetleb Toming erinevaid tahke tootearendusest turunduseni.
Koostöö osutub kordades suuremaks, kui alguses plaanitud
Anti Puusepp, OÜ Palmse Mehaanikakoda
Tunneme Triinuga üksteist läbi ühise hobi, surfamise kaudu. Kui kuulsin, et tal on plaanis luua oma ettevõte, pakkusin välja ühe suhteliselt lihtsa töö. Tänu nendepoolsele panustamisele on meie koostöö praegu plaanitust kordades suurem. Triin pole küll metallivaldkonna haridusega, kuid tema entusiasm on kiiduväärt. Ettevõtte ülesehitamisel pole nad valinud kõige lihtsamat teed, kuid otsused on põhjalikult kaalutud ning isegi keerulistel aegadel on nad alati kokkulepetest kinni pidanud. Samuti on kiiduväärt, et tegelevad oma toote arendamisega: Pumpic on väga vahva leid ja hästi disainitud.