Septembris töötleva tööstuse tootmismahu langus aastases võrdluses küll aeglustus, kuid paljuski oli selle taga möödunud aasta madalam võrdlusbaas.
Septembris vähenes töötleva tööstuse tootmismaht aastases võrdluses 2%, sügavaim langus jäi möödunud aasta kevadesse. Selle aasta üheksa kuuga on töötleva tööstuse tootmismaht vähenenud kokku 8% ja 2022. aasta aprilli jäänud tipuga võrreldes on langust lausa 22%. Nii on selle tegevusala tootmismaht kukkunud 2018. aasta sügise ehk kuue aasta taguse tasemeni.
Töötleva tööstuse tootmismahu aastases võrdluses languse aeglustumine on olnud ja jääb ka lähiajal tõenäoliselt üsna muutlikuks, kuna nii üksikutel tegevusaladel kui ka aastatagusel võrdlusbaasil võib olla suur mõju. Kui septembris vähenes tootmismaht 14 tegevusalas 23-st, siis selle aasta üheksa kuuga on see vähenenud lausa 19 tegevusalas. Seega on töötleva tööstuse tootmismahu langus olnud laiapõhjaline.
Koduturule müük languses
Üheksa kuuga on töötleva tööstuse langust mõjutanud enim puit- ja metalltoodete tootmismahu vähenemine, mis on andnud ligi 40% langusest. Puittoodete tootmise vähenemine andis ka septembris kaugelt kõige suurima panuse töötleva tööstuse tootmismahtude langusesse. Samal ajal on langust pidurdanud laeva- ja lennukiehituse ja nende remondi kasv. Paraku on selle tegevusala tootmismahud olnud kuude vaates väga kõikuvad.
Töötleva tööstuse käibelangust on sel aastal mõjutanud rohkem müügi vähenemine koduturule. Kui müük ekspordiks on eelmise aasta lõpuga võrreldes kukkunud 4%, siis koduturule müük on vähenenud 11%.
Välisnõudlus näitab märke paranemisest. Kuigi lähiajal selle tugevat kasvu oodata ei ole, peaks see järgmisel aastal Eestist kaupade eksporti suurendama. Töötleva tööstuse ettevõtete kindlustunne, sealhulgas tootmise ja ekspordi lähikuude väljavaade paranevad tasapisi, kuid need on veel tublisti nõrgemad pikaajalisest keskmisest. Kuigi töötleva tööstuse osakaal Eesti majanduses loodud kogulisandväärtusest on 14%, on sellega seotud väärtusahel ja koos sellega ka mõju majandusele, suurem.
Möödunud aastal tuli suurem osa ehk pool Eesti majanduslangusest energiatootmise vähenemisest. Kui töötleva tööstuse tootmismahu langus aeglustub, siis on energia tootmismaht sel aastal aastases võrdluses juba kasvule pöördunud.
Tõsi küll, see on tulnud eelmise aasta väga madala baasi pealt. Kuises võrdluses energia tootmismaht septembris küll suurenes (elektrienergia toodangu kasvu toel), kuid eelmise aasta lõpuga võrreldes on see sel aastal vähenenud ikkagi ligi kolmandiku võrra. Süsinikdioksiidi kõrgem hind on vähendanud Eestis mittetaastuvatest allikatest toodetud elektrienergia tootmist. Vaatamata põlevkivi osakaalu vähenemisele elektritootmisel, ei saa praeguste elektri turuhindade juures meie süsinikuintensiivsed elektrijaamad kõrge tootmishinna tõttu oma toodangutturul piisavalt müüa.