Eesti tööstus peab muutuma targemaks ja teadmuspõhisemaks, tõdes majandus- ja tööstusminister Erkki Keldo eile Tartus toimunud tööstusvaldkonna konkurentsivõime konverentsil Industry 5.0.
Majandus- ja tööstusminister Erkki Keldo rõhutas avasõnades, et riik loob soodsa pinnase toimetamiseks, annab esmase tõuke ja aitab riski jagada, kuid töö peavad ära tegema ettevõtjad.
“Digitaliseerimine ja automatiseerimine tööstuses võimaldab hoida kokku aega ja suunata spetsialiste tegema kõrgema lisandväärtusega tööd. Riigi ülesanne on ettevõtjaid võimalikult vähe segada ja tagada keskkond, kus ettevõtja saab ja tahab neid samme ette võtta,” sõnas Keldo.
Minister tõi esile, et arendustegevus ja innovatsioon on ettevõtte jaoks üks riskantsemaid investeeringuid, kuid ilma riski võtmata on keeruline vajalikku kasvu saavutada. “Osa riskist on riik koos maksumaksjatega valmis enda kanda võtma, et ettevõtja saaks tulevikus ühiskonda kõrgemat lisandväärtust luua. Näiteks pakume tuge teadus- ja arendustöötaja palkamisel. Rakendusuuringute keskus aitab teadusel jõuda tööstusliku tootmiseni, innovatsiooni aitab turule rakendusuuringute programm,” loetles minister riigi pakutavaid tugimeetmeid.
Riigi ootused tööstussektorile on suurem tootlikkus ja eksport
“Ettevõtjad peaksid julgema mõelda suuremalt ning teeme riigina omalt poolt parima, et vundament selleks oleks võimalikult hea. Eesti majandus on sisetarbimiselt väike, seega kasvu saavutamiseks on ülioluline eksportida. Pakume tuge eksporditoetusega, äsja valmis ka ekspordistrateegia. Lisaks on ühiskonnana jõukamaks saamiseks ja kõrgemateks sissetulekuteks vajalik tootlikkuse kasv. Ei saa olla ainult nii, et on vaid palgasurve ning kannatajad on ettevõtjad ja tööstustoodang,” selgitas Keldo.
Konverentsil räägiti Eesti tööstuse konkurentsivõimest välisturgudel, tuleviku tarkadest lahendustest ja automatiseerimisest tööstusettevõtetes, tehisintellektist ja innovatsioonist ekspordi edendamiseks. Veel räägiti tööstuse kestlikkusest, ESG ja jalajälje tähtsusest eksporditurgudel ning jagati kogemusi ekspordistrateegiate edulugudest.
Konverentsi ettekandeid on võimalik järelvaadata:
https://www.youtube.com/watch?v=5_u1VtndsJw&t=764s