Poolteist aastat tagasi alustasid Narva külje alla Balti elektrijaama ja Harjumaal Iru elektrijaama territooriumil tegutsemist kaks tehnoloogiaparki, mis koonduvad Enefit Tehnoloogiapargid alla.
Sealne keskkond peaks huvi pakkuma eelkõige tootmisettevõtetele, sest just neid võiks huvitada võrgutasu võrra soodsam elekter, väljaarendatud taristu ja head logistikaühendused.
Eesti Energia juhatuse liige Margus Vals räägib, miks Eesti Energia tehnoloogiaparkide arendamisega tegeleb ja kellele need pargid mõeldud on.
Mis on Eesti Energia ajend tehnoloogiaparkide arendamisel? Kas see pole mitte kõrvaltegevus, millega energiatootja tegelema ei peaks?
Meie üks strateegilisi eesmärke on tuua suuremahulised tarbijad tootja ehk siis meie tootmisüksuste juurde. Suurte elektrivõimsuste ja -koguste edastamine läbi jaotus- ja põhivõrgu lõpptarbijani tekitab taristule märkimisväärseid ülekandekadusid ja kulusid. Seetõttu on suurtarbijate toomine elektrijaamade kõrvale kuluefektiivsem ja keskkonda säilitav lahendus.
Lisaks on meil pakkuda ka kaupa, mida ongi võimalik tarbida vaid tootmisüksuste vahetus läheduses, näiteks tööstuslikku auru. Balti elektrijaama ja Iru elektrijaama territooriumitel – kokku kutsume neid Enefit Tehnoloogiaparkideks – on meil piisavalt ruumi ja erinevaid ressursse, mida kliendid soodsalt ja efektiivselt kasutada saavad.
Meiesuguses energiaettevõttes on kahtlemata mõistlik sellise n-ö kõrvaltegevusega tegeleda. Energiatootmise seisukohalt on kasulik, kui meil on elektrijaamade vahetus läheduses suured tarbijad, kes vähemalt osaliselt garanteerivad meile nendes elektrijaamades toodetava energia pikaaegse ja stabiilse kasutuse.
Üldjoontes sõltume oma tootmises rahvusvahelisel elektribörsil Nord Pool toimuvast – kui turg soosib, siis toodame ja müüme rohkem, kui turg seda ei võimalda, siis koormame oma jaamad alla ning ootame paremat hinda. Tarbijad elektrijaamade lähedal võimaldavad aga teatud koormust meie jaamades kogu aeg ülal hoida ning kõrge energeetilise kasuteguriga ja madalama keskkonna jalajäljega töötada. Seega on tegu n-ö
win-win situatsiooniga, kus võidavad nii kliendid kui ka meie. Ma ütleksin, et meie tehnoloogiapargid on klientide jaoks kui spetsiaalne ökosüsteem, kus tootmine ning tarbimine moodustavad sümbioosi.
Samuti toob tehnoloogiaparkide arendamine kasvu regiooni majandusele ja elavdab tööturgu.
Millistest võimsustest jutt käib? Kui suuri kliente te olete valmis vastu võtma?
Täna on meil võimekus pakkuda tehnoloogiaparkide klientidele aastas üle 100 GWh elektrienergiat.
Võrdluseks – sellise koguse elektrit tarbiks näiteks Paide linn ära pisut enam kui kahe aastaga ning Eesti suuruselt teine elektrienergia tarbija (tootmisettevõte) kasutab aastas 88 GWh elektrit.
Meie ambitsioon on oma tehnoloogiaparkide aastast mahtu vähemalt kolmekordistada. Paari järgneva aasta jooksul on eesmärgiks jõuda 350 GWh tarbimiseni aastas, millega oleksid Enefit Tehnoloogipargid suurimad omataolised Baltikumis.
Rääkides klientidest, kellele meie tehnoloogiapargid sobiksid, siis eelkõige partneritele, kes tarbivad vähemalt 1 GWh aastas, vajavad oma äri jaoks meie juures ka ruumi ja lisavõimalusena muidki tootmise sisendeid ja ressursse.
Mis ressurssidest siinkohal täpsemalt jutt käib?
Kokkuvõttes oleme Enefit Tehnoloogiaparkidest kujundanud unikaalsed n-ö hübriidpargid, kus pakume energia varustuskindlust, soodsamat elektrit, kõrgendatud valvega ning turvatud perimeetrit, väljaarendatud taristut ja häid logistilisi ühendusi. Enefit Tehnoloogiapargid on oma mitmekülgsuse tõttu esimene omataoline kogu Läänemere regioonis.
Oluline on ka välja tuua, et me oleme paindlikud – oleme valmis lähtuma iga konkreetse kliendi vajadustest ning talle kõige sobilikuma variandi pakkuma.
Kellele võiks Enefit Tehnoloogiparkidega liitumine sobida?
Enim võidavad tehnoloogiapargiga liitumisest töötleva tööstuse ettevõtted, sest tagatud on head logistikaühendused, sh raudtee ja sadamatega. Ida-Virumaa eeliseks on ka konkurentsivõimeline tööjõud.Julgen arvata, et suudame pakkuda oma tehnoloogiaparkides innovaatilist ja tõhusat ökosüsteemi nii töötlevale tööstusele kui ka high-performance computing (HPC) andmekeskustele.
Palju Enefit Tehnoloogia-parkides täna juba kliente on ning palju neid veel juurde mahuks?
Huvi tehnoloogiapargi teenuste vastu on suur, krunte ja vakantseid tootmispindu on vaatamas käinud potentsiaalsed kliendid nii Baltiriikidest, Skandinaaviast, Venemaalt kui mujalt. Meie kliendid on väga erinevad. Näiteks Jaapani investorite taustaga ettevõte Blockhive tegutseb eelpool nimetatud HPC-tehnoloogia sektoris. Blockhive arendab rakendusi innovaatilisele blockchain-tehnoloogiale – sisuliselt on tegemist unikaalse serveripargiga. Meie juures on oma tootmist käivitamas ka töötleva tööstuse ettevõte, mis toodab ökoloogilisest kodumaisest toormest – põhust – seinakatteid, paneele ja muid materjale.
Kokku on Enefit Tehnoloogia-parkidel praegu üle 10 kliendi, kelle prognoositav aastane elektritarbimine on pärast tootmise käivitamist kokku ligimale 100 GWh aastas.
Hea teada
Enefit Tehnoloogipargid
- Parim energia varustuskindlus ja soodne elektrienergia hind
- Välja arendatud taristu ja head logistikaühendused nii raudtee kui sadamatega
- Sobib hästi töötleva tööstuse ettevõtetele ning teistele energiaintensiivsetele ettevõtetele, näiteks andmekeskused (HPC – High Performance Computing)
- Võimalik kasutada olemasolevaid hooneid või rajada arendamisvalmis kruntidele uusi, mis jäävad otseliini ehitusulatusse
- Suurenergeetika kõrvalsaaduste ja infrastruktuuri kasutusvõimalus: gaas, põlevkivituhk, lubjakivi, tööstuslik aur, jahtusvesi, keskküttesoojus
- Piirkonnas konkurentsivõimeline haritud ja kogemustega tööjõud
- Info: technologyparks@enefit.com