Kui me neli aastat tagasi korraldasime esimese rahvusvahelise konverentsi „Industry 4.0 in Practice“, oli „tööstus 4.0“ pigem uus mõiste.
Täna räägivad tööstuse digitaliseerimise vajadusest kõik ning aina enam saadakse ka päriselt aru, mida see tähendab ja millist kasu suures pildis tuua võib.
Fakte konkurentsivõimest
Tööstuse efektiivsuse tõstmine on mitmevõistlus, kus võitjaks tulemiseks ei piisa ainult ühel alal väga hea olemisest. Vajalik on vaadata tootmisprotsessi tervikuna ning rakendada digitaalseid tehnoloogiaid läbivalt, selleks et viia tootlikkus uuele tasemele.
McKinsey raporti järgi on automatiseerimisel ja tehisintellektil tähtis roll produktiivsuse kasvul (lisaks juba praegu kasutusel olevatele digitaalsetele tehnoloogiatele). Olukorras, kus tööjõudu napib, palgakasv jätkub, tuleb samade vahenditega ära teha rohkem.
Tehnilise automatiseerimise ja digitaliseerimise potentsiaal erineb sektoriti, kuid McKinsey andmetel on uute tehnoloogiate kasutuselevõtt eriti tõhusa mõjuga tööstus-, transpordi- ning ehitussektoris. Enim maailma mõjutavad tehnoloogilised arendused aastatel 2018–2022 on Maailma Majandusfoorumi raporti andmetel ülikiire internetiühendus, tehis-intellekt, laialdane suurandmete kasutuselevõtt ja pilvetehnoloogia. Masinatega tehtava tööaja osakaal tõuseb praeguselt 29% (2018) 42%-ni aastal 2022.
McKinsey raportis ennustatakse, et kui Eesti tööstustes järgnevatel aastatel toimub automatiseerimine ja digitaliseerimine jõuliselt, suudetakse tõsta produktiivsust pea 1% rohkem kui ilma uute tehnoloogiate kasutuselevõtuta, ning seeläbi mõjutatakse SKP kasvu üldiselt.
Lähimad viis aastat toovad Maailma Majandusfoorumi raporti järgi digitehnoloogias suurema murrangu, kui me viimase kahekümne aasta jooksul näinud oleme.
Et tulevikus hakkama saada, peab kohanema juba praegu.
Konkurentsivõimelised on need ettevõtted, kes suudavad ennustada kliendi soove ja käitumist ning teha kiireid äriotsuseid andmete põhjal.
Riik toetab ettevõtteid
Oleme olnud tublid, täna on meie riigis loodud toetusmeetmed, mis aitavad ettevõtetel muutustega toime tulla. Eesti töötleva tööstuse ja mäetööstuse ettevõtted saavad taotleda toetust digidiagnostikaks ja väljatöötamisel on digitehnoloogiate rakendamist toetavad meetmed.
Väikeste sprintidega – üksiku protsessi uuendamisega tegeledes – võib saavutada ajutise edumaa, kuid mitmevõistluse võitmiseks tuleb kogu organisatsiooni laiemalt vaadata. Digitaliseerimise ja automatiseerimise diagnostika koostamine annab ettevõttele võimaluse saada terviklik ülevaade, milliseid protsesse tasub digitaliseerida.
IKT klaster toetab IT- ja tööstusettevõtete koostööd – meie veebilehel on kaardistatud IT-ettevõtted, kellel on lisaks konsulteerimise kogemusele ka tööstusettevõtetes IT-projektide elluviimise ja tehnoloogiate rakendamise tarkus. Kogume ja levitame julgustavaid näidislugusid tööstuse digitaliseerimisest Eestis ja teistes Läänemere riikides. Neid lugusid leiate nii TööstusEST ajakirjast kui ka veebilehelt.
Tuleviku tööstuse aluseks on erinevate sektorite koostöö. Tunnustasime ise sel aastal IKT-sektori aasta tegija auhinnaga Arno Kütti, kes on ühendanud tööstus- ja tehnoloogiasektori, aga saime ka ise kiita – inseneride liit ja EAS tõstsid esile meie panust auhinnaga „Tark tööstur“ parima digialgatuse kategoorias. Töö jätkub, et Eesti edusammud selles mitmevõistluses oleksid kindlad (et suudaksime konkurente seljataha jätta).
Eesti IKT klastri tööstuse digitaliseerimise tegevusi toetab Euroopa Liidu Regionaalarengu Fond.
Allikad:
Shaping the Future of Work in Europe’s 9 Digital Front-runner Countries, country appendix: Estonia. McKinsey & Company, October 2017
We’re moving fast. But nobody knows where we’re going, A. Chakhoyan, World Economic Forum 19.04.2017.