Digitaliseerimise kaudu äriprotsesside efektiivsemaks ja rohelisemaks muutmisest on palju kirjutatud ning temaatilised pöördedki kokku lepitud, ent radikaalseid uuendusi ühe ärisektori põhiselt välja töötada on ülikeeruline. Sellepärast on tähtis teha koostööd.
Seda oleme kuulnud ka ITL-i ning Eesti Tööandjate Keskliidu korraldatavatel veebiseminaridel „Ettevõtte praktiline digiteekond“, kus käsitlevad ettevõtjad digitaliseerimise võimalusi ning positiivset mõju ettevõtte majandustegevusele. Digitaliseerimise kaudu muutub ettevõte vastupidavamaks muutuvas maailmas, mille „kohale jõudmist“ COVID-19 pandeemia valusal moel kiirendas. Õnneks on ka riik valmis meie ettevõtteid sel teekonnal toetama.
Innovatsioon hoogustab majandustegevust
Digitaliseerimine loob paljuski aluse ettevõtte edasiseks kasvuks, kuid selle saavutamiseks on vajalik täiendav pööre – innovatsioonipööre. Vaid läbi teadusmahuka ning süstemaatilise arendustöö on võimalik välja arendada tooteid/teenuseid, mis on unikaalsed ning senisest palju suurema lisandväärtusega. Innovatsiooniga on võimalik maailma radikaalselt muuta, kuid selleta ka lootusetult maha jääda.
Üks kuulsamaid, võib-olla ka „kulunud“ näiteid on Ameerika ettevõte Blockbuster, mis oli veendunud, et inimestele meeldib nende poodides käia ning filme või videomänge rentida. Poed olid ka strateegiliselt headel kohtadel. Samal ajal saadi teises Ameerika ettevõttes Netflix aru, et tegelikult inimesed ei viitsi kodust välja minna, vaid hindavad meelelahutuse kättesaadavust asukohast sõltumata. Ehk innovatsiooni on vaja nii olemasoleva äri kaitsmiseks kui ka tuleviku võimaluste loomiseks.
Eduka innovatsiooni alus on koostöö
Teaduse kiire areng viimase sajakonna aasta jooksul on selgeks teinud, et maailm on ülimalt keerukas, mistõttu üksi või ühe sektori põhiselt radikaalselt uudseid lahendusi välja töötada ei õnnestu. Meditsiini arengus me praegusel tasemel ilma materjaliteaduseta ei oleks. Samamoodi pole võimalik põllumajandust rohelisemaks ja efektiivsemaks muuta ilma andmeteta (ja nende pealt ennustamiseta), andmete kogumiseks ja analüüsiks on omakorda vaja nutikaid digilahendusi.
Aastaid on teada, et mitmekesiste meeskondade edukus on kõrgem ühetaolistest. Sama kehtib ka organisatsioonide vahelise koostöö puhul. Koosloome erinevates sektorites tegutsevate ettevõtete vahel loob eelduse edukateks, rahvusvaheliselt konkurentsivõimelisteks tootearendusteks.
Innovatsiooni edukuse mõõtmiseks on mitmeid meetodeid, kuid olulisim on tootlikkus. Tulenevalt radikaalse innovatsiooni kõrgest läbikukkumismäärast pole innovatsioonipööret avaliku sektori toeta läbi viia võimalik. EAS-i rakendusuuringute programm on üks edukas näide.
Kuna Eesti riigi vahenditest üksi innovatsioonipöördeks erasektoris ei piisa, on võimalik puudujääki osaliselt kompenseerida EL-i programmist Euroopa Horisont. Kuigi Eesti on Horisondi programmidest kaasanud küllaltki edukalt raha majandusse, tagaks Soome tasemeni jõudmine täiendavad 100 mln eurot.
Produktiivse koostöö tagab võrgustumine
Koostöö erinevate sektorite vahel (eriti veel rahvusvahelise mõõtmega koostöö) ei saa tekkida professionaalsete võrgustiketa. Eestis on nendeks erialaliidud ning klastrid. Esimesed said hiljuti innovatsiooni valdkonnas jõudu juurde ning nüüdseks on enamikel arendusnõunikud olemas. Klastrid on tegutsenud juba ligi kümme aastat ning ennast paljuski tõestanud. Sellised vahelülid on võtmetähtsusega sektori ülese koostöö ning projektide käivitamisel.