Tänavu kaheksandat korda toimuva Eesti tööstusettevõtete konkurentsivõime konverentsile on lisaks tavapärastele IT-valdkonna teemadele lisandunud n-ö inimlik mõõde – Industry 5.0 mitte ainult ei aita robotite abil teha tööd kiiremini ja paremini, vaid fookusse tõuseb ka inimvõime ära tunda muutuste vajadus.
Sel aastal 25. mail 2022 peetava konverentsi korraldamisse on lisaks tehisintellekti- ja robootikakeskusele AIRE (Al & Robotics Estonia), Tallinna Tehnikaülikoolile, Eesti IKT klastrile jt lisandunud agaralt ka majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM). Nimelt soovib MKM anda konverentsile laiemat haaret, kaasates sellesse ka sotsiaalse ja keskkonnaalase mõõtme. Suure pildi nägemises ja muutuste elluviimises on inimestel jätkuvalt juhtiv roll ning sellele tänavu keskendutaksegi.
Konverentsile tuleb juurde inimlik mõõde
Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi majandusarengu osakonna tööstusvaldkonna juht Andri Haran selgitab, et seekordse konverentsi sisu kokkupanekul lähtuti sellest, et seal ei räägitaks mitte ainult tehnoloogiast ja robotitest, vaid vaadata laiemalt, mida tulevik meie tööstussektorisse toomas on.
Kuigi maailma majandust räsivad erinevad kriisid, märgib Haran, et Industry 5.0 teemade valik ei ole kannustatud kriiside lahkamisest, pigem keskendutakse pikale vaatele, sest kuigi jah, ettevõtted tegelevad praegu kriisiolukordade lahendamisega, ei tähenda see veel seda, et kaugemasse tulevikku plaane ei tehtaks. Valdavalt juhindutakse Skandinaaviamaade kogemusest, vaadatakse, kuhu sealsed riigid on tänaseks juba jõudnud ning seatakse ka oma sihte paljuski selle järgi.
„Kui Industry 4.0 oli hästi tehnoloogiapõhine üritus ja räägiti sellest, et digitaliseerimise järgmine samm on näiteks tehisintellekt jne, siis nüüd on toodud juurde n-ö tööstuse sotsiaalse kestlikkuse mõõde. Tervikuna vaadatakse koos majanduse arengut, selle sotsiaal-majanduslikku ning keskkonnamõju,” kirjeldab Andri Haran seekordse konverentsi kontseptsiooni. „Ühel tööstusettevõttel, kes tegeleb oma äri arendamisega, on ka väga suur sotsiaal-majanduslik mõju – seal töötavad inimesed, oma tegevusega mõjutab ettevõte keskkonda, kus ta asub, tal on seal oma taristu ning selle kõige tõttu on sel ettevõttel kohalikke olusid arvestades kaunis suur keskkonna jalajälg. Oma tegevuses peab ta seda kahtlemata jälgima ning hoolitsema selle eest, et tema tegevuse mõju keskkonnale oleks võimalikult väike.”
Äri pole ainus, mis tulevikku kavandades oluline
Nõnda on käesolevasse Industry 5.0 konverentsi kokku pandud kolm suurt teemat – majandus, keskkond ja sotsiaalne valdkond. Meie kutsume seda kõike ühise nimetajaga – kestlikkus, kusjuures ka Euroopa Liidus on kõik need kolm teemat aktiivselt päevakorral. Peame aru saama ja üha rohkem endale teadvustama, et infotehnoloogia annab küll tootmisettevõttele tõhususe, ent ettevõte ei saa olla jätkusuutlik, panustamata keskkonnahoidu ja sotsiaalsesse poolde.
„Ma usun, et ettevõtjad on nendest teemadest teadlikud, küsimus on selles, kuidas ühes või teises firmas on prioriteedid seatud ehk, kui palju nendesse teemadesse panustatakse,” räägib Haran.
„Pigem ma arvan, et üldiselt need valdkonnad ettevõtetes tasakaalus ei ole. Ennekõike püüdlevad ettevõtted ikkagi kasumi teenimise poole, aga on kasvav trend panustada ka sotsiaalsetesse ja keskkonna valdkondadesse. Aga nendest asjaoludest on vaja üha rohkem rääkima hakata – majanduses ei räägi me niisiis ainult rahast, vaid ka kõikidest kaudsetest mõjudest.”
Majanduses ei räägi me niisiis ainult rahast, vaid ka kõikidest kaudsetest mõjudest.
Andri Haran
Riik soovib konverentsil välja tuua olulised teemad, millega lähematel aastatel on tarvis nii riiklikult kui ettevõtete tasandil tegelda. Et sõnum, kuhu panustada tahame, oleks kõigile selge. Ühtlasi loodab MKM, et ka tööstus vaatab oma sektori sees ringi ning seab endale sisemised eesmärgid, kuidas jõuda näiteks Euroopa Komisjoni nn rohepöörde tähisteni ning samas olla konkurentsivõimeline.
Andri Harani sõnul on rohepöörde suunistel tööstuse tulevikus mängida oluline roll, Industry 5.0 vaatleb, kuidas rohepööret ellu viies suudaksid ettevõtted olla majanduslikult efektiivsed. Oluline on seejuures oskus keskkonnaeesmärkide täitmine oma konkurentsieeliseks pöörata.
Rohepöörde võib kasumit teenima panna
„Maailm on muutumas. Kui nüüd küsitakse, et kust selleks kõigeks raha võetakse, siis tuleb teadvustada, et vanaviisi saastavalt majandades enam edasi minna ei saa. Paljudes Euroopa riikides on muutused juba ette võetud, mõned lahendusedki on leitud. Ettevõtjad on avanud läbi rohepöörde endale uued võimalused, uued tooted ja uued turud,” märgib Haran. „Selle kaudu peaks olema võimalik ka keskkonnaeesmärkide täitmiseks tehtud investeeringud tagasi teenida. Kui ka hetkel võivad need muutused tunduda valusad, siis pikaajalises perspektiivis aitavad nad ikkagi arengule kaasa.”
Ta ei usu, et euroliit kriiside tõttu rohepöördele pidurit tõmbama ruttab. Küll aga kinnitab Haran, et kõik osapooled arvestavad nende kriisidega, ettevõtete keerulise olukorraga ning keegi ei hakka sundima tööstusettevõtteid oma varjust üle hüppama.
Haran kinnitab, et rohepöörde eesmärk ei ole firmasid pankrotti ajada. „Muutused tuleb ellu viia sujuvalt, aga samas tuleb säilitada järjekindlus,” ütleb ta. „Eesmärk on ju ikkagi see, et ettevõtted jäävad ellu, on konkurentsivõimelised, aga suudavad samas ka keskkonnakaitselisi sihte täita.”
Konverentsi Industry 5.0 kandvat ideed lahti seletades märgib Andri Haran, et sellega tuuakse majandusele võrdväärsete osapooltena juurde n-ö inimlik mõõde ja keskkonnaaspektid, mida ei saa tulevikku planeerides jätta tähelepanuta.
Hea teada!
Industry 5.0 toimub 25. mai 2022
- Konverents toimub 8. korda, peetakse see Tallinnas TalTech Mektorys ja igal aastal osaleb selle töös 400–500 professionaali.
- Tänavu ootavad korraldajad hübriidformaadis kohapeale ca 200 osalejat ning distantsil liituma veel vähemalt sama palju.
- Konverentsi korraldavad AIRE, MKM, TalTech, EAS, ITL ja Confent.
- Konverentsil osalevad tootmisettevõtete juhid ja tootmisjuhid, ülikoolide tootmise ja tööstuse õppejõud, riigisektori tootmise ja tööstusega tegelevad ametnikud ning IT-ettevõtete tootmise automatiseerimise ja digitaliseerimisega seotud juhid ja keskjuhid.
Industry 5.0 eesmärgid:
- tuua kokku enamik Eesti tööstusettevõtetest ja soodustada kestliku majandamise dialoogi riigi ja sidusrühmade vahel;
- demonstreerida digi-, rohe- ja innovatsioonipöörde laiemat mõju ühiskonnas;
- näidata, et kolmikpöörde kriitiline eeldus on juhtimise kvaliteet ja muutuse juhtimise oskus;
- tutvustada teadus- ja arenduskoostöö parimaid praktikaid.
Allikas: www.industry40.ee