Augustis jõustus Euroopa Liidus luminofoorlampide turuletoomise keeld, pannes ettevõtteid otsima alternatiivseid ja keskkonnasõbralikke valgustuslahendusi. Onnineni Tallinna kontoris otsustati olla sammu võrra ees ning juba aasta alguses paigaldati uus Ledvance’i innovaatiline valgustussüsteem.
Tallinna kontori ruumidesse paigaldatud valguslahendus mitte ainult ei vasta uutele nõuetele, vaid tagab ka töötajatele värelusvaba valguse ning aitab säästa energiat. Kuna uus lahendus on olnud kasutusel alla aasta, siis ei saa veel aasta lõikes kokkuhoidu välja tuua, aga juba praegu on näha, et teatud hetkedel on energiakuludelt saadud korralik kokkuhoid.
Uus valgustus kasutab nutikaid lahendusi nagu valguse juhtimine automaatika abil, nii et kontoritöötajad ei pea ruumi sisenedes ise lüliteid vajutama – valguse seadistamise teeb ära tark süsteem, mis tuvastab andurite abil inimeste kohaloleku, liikumise ning valguse taseme ruumis.
Kui varem olid kontoriruumid valgustatud vanade luminofoorlampidega, mis põhjustasid sageli silmade väsimust ja valutamist ning üldist ebamugavustunnet, sest sedasorti valgusallikad kipuvad värelema, siis uus valgustussüsteem pidi need probleemid lahendama, pakkudes lisaks energia kokkuhoidu.
Uue valgustussüsteemi juhtimine on lihtne ja mugav
Kasutusel on automaatika, kus laepaneelid on ühendatud WiFi kaudu võrku ning neid juhitakse samasse ruumi paigutatud erinevate anduritega. See võimaldab väga paindlikku juhtimist ja reguleerimist vastavalt sellele, kui palju on ruumis hetkel valgust vaja.
Kõigil töökohtadel mõõdeti ära vajalik valguse hulk ning nutikas süsteem tagabki selle ilma lüliteid vajutamata. Neis ruumides, kus välisvalgust aknast sisse ei paista, imiteerivad HCL-valguspaneelid valgustemperatuuri vastavalt päevavalgusele, muutes kontoriruumide valguse loomulikuks ja meeldivaks. Automaatika abiga seadistatakse valgustemperatuur vastavalt õuevalgusele: hommikul on toon külmem, õhtul muutub soojemaks.
Elektrijuhtmestikku ei olnud vaja kapitaalselt muuta, kuna toide tuli vaid ühendada harukarbist otse laepaneelidele, et neil oleks toide tagatud. Samamoodi vajasid elektrit andurid laepaneelide taga, kuid ka see ei nõudnud suurt ümberehitust. Elektrikud tegid selle töö ära ilma elektriprojekti muutmata. Leedpaneelid laes on standardmõõtudega 595 × 595 mm, nagu olid ka vanade ripplagede laepaneelide mõõdud ning kõik võis jääda samaks, vahetada tuli vaid valgustid.
Kokkuvõttes võib öelda, et uus valgustussüsteem on olnud ettevõttele edukas investeering. See mitte ainult ei vasta uutele Euroopa Liidu nõuetele ja standarditele, vaid loob ka parema töökeskkonna ning võimaldab kontrollida valgustuse kulusid ja tarbimist. Uuele süsteemile üleminek on andnud Onninenile väärtuslikke teadmisi ja oskusi, mida saab nüüd jagada ka teistega, kes soovivad kontori-, tootmis- ja laoruumidesse optimaalset valguskeskkonda, mis toetab nii töötajate heaolu, keskkonnasäästu ning ei
nõua kogu elektrisüsteemi ümberehitust.
Lisainfo ja päringud
elekter@onninen.com