Ettevõtete hinnang laenukeskkonnale on kesine, kuna intressimäärad on tõusnud ja majanduse olukord nõrk.
Hinnang laenukeskkonnale peegeldab majandussektorite käekäiku: enim on halvenenud transpordi ja tööstusettevõtete hinnang, samuti on endiselt negatiivsed ehitusettevõtted.
Ehkki Eesti ettevõtete hinnang oma rahastamisvõimalustele on kõigele vaatamata ikkagi ligikaudu sama hea kui Euroopa ettevõtetel, on siinsete ettevõtete hinnang pankade valmisolekule laenu pakkuda halvenenud kõige rohkem.
See on osaliselt seletatav sellega, et ujuva intressimääraga laenulepingute laialdase kasutuse tõttu on baasintressimäärade tõusu mõju olnud Eestis märksa vahetum ja kiirem kui paljudes teistes euroala riikides.
Nii on intressimäärade senine tõus pea täielikult Eesti laenuvõtjate kuludesse juba üle kandunud. Samas paljudes teistes riikides seisab see veel ees.
Intressid on Eestis euroala kõrgeimate seas
Euroala teiste riikidega võrreldes kõrged laenuintressimäärad on eelkõige probleem Eesti eksportivatele ettevõtetele. Sarnaste laenutoodete puhul on laenuintressimäärad Eestis olnud viimastel aastatel ligikaudu protsendipunkti võrra kõrgemad kui euroalal keskmiselt.
Eesti nominaalne majandus- ja hinnakasv on viimasel ajal olnud valdavalt kiirem kui ülejäänud euroalal, mistõttu on laenurahaga finantseeritavate projektide nominaaltootlus samuti kõrgem, reaalintressimäärad üldjuhul madalamad ja laenu seega kergem tagasi maksta.
Pangad suudavad ka kalli laenu maha müüa
Ekspordile suunatud ettevõtete konkurentsi seisukohalt vaadatuna võib probleem olla siiski suurem, sest Eesti ettevõtetel tuleb välisturgudel võistelda sageli ka selliste firmadega, kellel on rahastamiskulude mõttes tihtipeale eelis.
Ehkki laenude intressimäärad on meil kõrged, pole majapidamiste ja ettevõtete laenude kättesaadavus Eestis teiste riikidega võrreldes halb. Sellele viitavad läbiviidud küsitluste andmed ja võrreldes euroalaga kiirem võetud laenude kasv.
Pankade head võimet laenu pakkuda toetavad nende kõrge kasumlikkus, tugev kapitaliseeritus ja suhteliselt väikene probleemlaenude maht.
Laenustandardeid ja -tingimusi karmistati 2022. aastal, kuid vaatamata Eestis pikaks veninud majanduslangusele, 2023. aastal neid täiendavalt ei muudetud. Ettevõtete tagasilükatud laenutaotluste osakaal mullu pisut küll suurenes võrreldes tunamullusega, aga eluasemelaenude puhul sai varasemast rohkem taotlejaid hoopis jaatava vastuse.
Laenuvajadus ettevõtete seas on suur
Asjaolu, et intressimäärade tipp on tõenäoliselt saavutatud ja aastases ettevaates oodatakse intressimäärade mõningast alanemist, võib julgustada ettevõtteid ja majapidamisi tegema rohkem investeeringuid ning kaasama uut oma- ja võlakapitali.
Majandusväljavaate ebamäärasus ning hindade ja intressimäärade kiire kasv jättis paljud ettevõtted ja majapidamised investeerimis- ja laenuotsuseid tehes eelmisel aastal äraootavale seisukohale ning laenukasv kahanes. Hinnakasvu aeglustumine ja intressimäära tõusude lõppemine taastab kindlustunnet. Eesti Panga detsembriprognoosi järgi kasvab ettevõtete ja majapidamiste laenujääk lähiaastatel 5–6%.