Roheline kokkulepe EL-i majanduse kestlikuks muutmisel seob majanduskasvu lahti fossiilse energia kasutamisel tekkivatest heitmetest, mistõttu ka keemiatööstus on läbi viimas ajaloo suurimat ümberkujundamist.
2050. aastaks peab Euroopa keemiatööstus muutuma kliimaneutraalseks, ringmajanduslikuks, digitaalseks ning liikuma ohutute ja kestlike kemikaalide kasutamise suunas. Kogu EL-i hõlmavaid investeeringuid vähese CO2-heitega ja ringtehnoloogiatesse oodatakse 218–238 miljardi euro ulatuses.
Üleminekutee paneb kursi paika
Mahukas üleminek nõuab selget nägemust keemiatööstuse hetkeolukorrast ning sellest, milliseid tegevusi, tingimusi ja ressursse ülemineku elluviimine nõuab. Sellise ühtse arusaama loomiseks on Euroopa Komisjon koos Euroopa Keemiatööstuse Nõukoguga (CEFIC) koostanud Euroopa keemiatööstuse üleminekutee, mille rakendusprotsessi osana nähakse ette ka riiklike keemiatööstuse üleminekuteede loomist. Seda ka tegime.
„Eesti keemiatööstuse üleminekutee 2050. aasta eesmärkide saavutamiseks“ on Eesti Keemiatööstuse Liidu algatusel kokku pandud dokument, mis kaardistab Eesti keemiatööstuse olukorra, tuvastab puuduvad tingimused ja visandab meetmed, millega Eesti keemiatööstuse ülemineku protsessi kiirendada.
Keemiatööstuse üleminekutee toob esile, et sektor peab tegelema ülemineku nelja mõõtmega:
- Muutuma ringmajanduslikuks. Keemiatööstus peab vähendama taastumatute ressursside kasutamist tootmise ajal ja tagama, et valmistatud materjale saaks taaskasutada. Tuleb kiirendada jäätmete ringlussevõttu, et toota uusi kemikaale, koguda ja kasutada CO2 oma protsesside lähteainena ning kasutada jäätmete biomassi biopõhise keemia edendamiseks.
- Muutuma kliimaneutraalseks. Kuigi keemiatööstuse heitkogused on oluliselt vähenenud, on 2050. aastaks kliimaneutraalsuse saavutamiseks vaja läbimurdelisi uuendusi ja suuri muudatusi tootmisprotsessides. Kliimaneutraalseks muutumine nõuab tohutul hulgal taskukohast taastuvelektrit, tarvis on ka vajalikku infrastruktuuri.
- Muutuma digitaalseks. Digitehnoloogiate (suurandmed, tehisintellekt, robootika ja plokiahel) kasutuselevõtt ning innovatsiooni toetamine võivad muuta kõik keemiatööstuse protsessid rohelise ülemineku suunas läbipaistvamaks ja tõhusamaks.
- Liikuma ohutute ja kestlike kemikaalide kasutamise suunas. Keemiatööstuselt eeldatakse tarbekaupadest järk-järgult kõige kahjulikumate ainete eemaldamist, välja arvatud juhul, kui need on ühiskonna jaoks hädavajalikud. Seega peab keemiatööstus hoogustama teadus- ja innovatsioonitegevust.
Tuleb leida uued tehnoloogiad
Keemiasektor peab järgmise 25 aasta jooksul:
- liikuma ohutute ja kestlike kemikaalide ja materjalide poole;
- arendama uusi tootmisviise;
- kasutama energiat efektiivse- malt ja väiksemas mahus;
- tagama heitkoguste vähenemise ja kasutama taastuvenergiat; suurendama sektori vastupanuvõimet, et riske taluda; vähendama keskkonnakahjusid, sh õhu- ja veereostust; jälgima ringmajanduse põhimõtteid;
- tegelema tootmise ja tarne digitaliseerimisega.
Need kaheksa juhtlauset on teadlastele ja inseneridele mõtete ja fantaasia rakendamisel teekaardiks. Tähtis on, et suutlikkus paradigma muutustes ära ei lahustuks. Tuleb arvestada, et laboris sündinud lahendused jõuavad tootmisse 15– 20 aastaga.
Üleminekuks vajalike tehnoloogiatega peaksid tegelema teadlased ja insenerid. Poliitikud peavad looma soodsa ja toetava investeerimiskeskkonna.