Tulevikku optimismiga vaatavad tootmisettevõtted leiavad, et just kriisi ajal on õige panustada uuendusmeelsete lahenduste juurutamisse, et parema põlve saabudes tellimuste kasvuks valmis olla. Üks võimalus selleks on alustada tooteandmete halduse uuele tasemele viimist 3d Experience tarkvara rakendamisega.
CAD-lahendusi pakkuv OÜ PLM Group Eesti on seadnud eesmärgiks võimendada tootmisettevõtete uuendusmeelsust. Ennekõike seisneb see ettevõtte väärtusahela digitaliseerimises, ühendades toote elutsükli kõik olulised etapid ühtse tarkvara juhtimise alla, alates disainist ja projekteerimisest, lõpetades tootmise ja müügiga.
Enam kui veerandsada aastat turul olnud PLM Group on firma, mis pakub digitaalseid lahendusi, nagu Solidworks CAD kui ka tootehaldustarkvara 3D Experience. Selle CAD-tarkvaraga on paljud insenerid kokku puutunud, kuid 3D Experience annab kasutaja käsutusse lisaks standardiseeritud tooteandmed pilvepanka talletatuna ja reaalajas kõigi osaliste poolt muudetaval moel. Lisaks on firmast välja kasvanud 3D-printimise bränd Addinor, kellega tehakse tihedat koostööd. Eestis on ettevõttel 26 töötajat. PLM Groupi partneri – Dassault Systemesi väljatöötatud Solidworks 3D CAD-projekteerimistarkvara lihtsustab tootedisainerite tööd, võimaldades head ideed kiiresti turule tuua.
PLM Groupi müügijuht Dmitri Aleksandrov märgib, et kriisi mõiste on suhteline – kellel on kriis ja kellel mitte. Igal juhul leiab ta, et praegu on ettevõtetel just õige aeg investeerida digitaliseerimisse, kuna tööjõud kallineb niikuinii aasta-aastalt, mistõttu on tootmisprotsesside optimeerimine möödapääsmatu.
Värsked tooteandmed muutuvad käepäraseks
Kliendilahenduste eksperdi Sander Kallissaare sõnul pakutakse klientidele ennekõike tootehaldustarkvara standardiseeritud kujul, mis tähendab, et tarkvara n-ö põhi on kõigile ühesugune, ent sõltuvalt ettevõtte vajadustest saab seda spetsiifilisemaks kujundada.
„Nii saab ettevõte keskenduda toote kui terviku disainimisele, mitte kulutada aega toote kohta käivate andmete otsimisele,” iseloomustab Sander Kallissaar. „Selle tarkvara abil saab ettevõte opereerida mitte klassikaliste tootefailidega, vaid tooteandmetega. Kui failides on tehtud palju parandusi, võib nende ühildamisega olla tükk tegemist. Kaasaegne tooteinfosüsteem, kus failid puuduvad, paneb ettevõtja hoopis uut moodi mõtlema. Selle tarkvara puhul asub tooteinfo pilves klassifitseeritud kujul, kus kasutajad saavad seda vastavalt volitustele jooksvalt täiendada.”
Selline süsteem tagab, et nii tootja ise kui ka tema kliendid saavad töötada kõige värskemate andmetega, kuhu on toote kohta lisatud kõige uuemad spetsifikatsioonid. Ja kuigi PLM Groupi peamine fookus on tootearendusprotsessidel, võimaldab süsteem luua täiendavaid alajaotusi mistahes osakonna või tööjärje jaoks.
„Praegu näeme, et ettevõtted on ennekõike valmis panustama just tootearenduse protsesside parendamise heaks,” kinnitab Kallissaar. „Kui mingi osa andmetöötlusest saab teha meie süsteemis, siis enamasti on seda olenevalt ettevõtte spetsiifikast ikkagi vaja integreerida teiste erinevate tarkvaradega, näiteks ettevõtte ressursside planeerimise tarkvaraga (ERP).”
Paindlik lahendus, mis seondub teiste süsteemidega
Samas pole tema kinnitusel tingimata vajalik omada mõnda ressursijuhtimise lahendust, uudset tooteinfosüsteemi saab rakendada ka siis, kui ettevõttes juhitakse tegevust vana ja hea Exceli tabeli põhiselt.
Dmitri Aleksandrov lisab, et paljud ettevõtted polegi valmis ERP-i juurutama, tegelema sellega mitu aastat ja maksma kõrget hinda. Sellepärast on PLM-i pakutav tarkvara sobilik ka neile.
„Me alustame sealt, kus tooteandmed sünnivad. Kui algusest peale loome ja haldame õigeid andmeid, siis on tagatud, et ka kõik ülejäänud osapooled saavad õigel ajal korrektse sisendi,” kirjeldab Aleksandrov. „Näiteks saab ostuosakond varakult teada, milliseid komponente on uue toote valmistamiseks vaja tellida. Meie kogemus ütleb, et kui algandmete kvaliteet paraneb, siis on kohe ka kõigi teiste osakondade töö parem.”
Esmalt tuleb luua tooteidee, mis võib saada alguse näiteks klientide tagasisidest. See idee sisestatakse programmi ja nüüd saavad sellele tagasisidet anda erinevad osapooled. Idee läbib mitu etappi, kuni tuleb otsustada, kas ja kuidas tootearendust jätkata. Kogu protsessi käigus toimub muudatusi, lisandusi ja parandusi failides, millel on pea võimatu järge hoida ilma sobiva andmehalduslahenduseta.
Kallissaare sõnul moodustab Solidworksi tarkvara tuuma projekteerijatele varasemast tuntud CAD-programm, millele on vajadusel võimalik liita elektroonika, simulatsioonide ja muude vajaduste tarbeks lisavõimalusi.
Järgmisena liigutakse tootearendusega edasi tootmisplaanide tegemiseni. Selles etapis tuleb hakata lisama kõike, mida on idee teostamiseks vaja – millised on spetsiifilised nõudmised sellele tootele ja kuidas neid teostada. Võimalik, et tekib vajadus teha ka toote visuaal – makett või 3D-kujutis arvutis, kuhu on lisatud juba kõik uue toote komponendid. Sellise mudeli järgi on ka inseneril, kes ideed teostama hakkab, selge pilt ees, mida ta loob.
Tööriist lubab inseneril teha õigeid valikuid
Seejärel on inseneri ülesanne välja mõelda tehniline teostus. Näiteks millised muudatused tuleb teha, kui tegemist on juba olemasoleva toote täiustamisega. Süsteem võimaldab selleks kasutada ka varasemaid simulatsiooniandmeid, muuta parameetreid jmt. Simulatsioone saab omavahel võrrelda ja võtta kasutusele variant, mis osutub parimaks.
Edasi saab hakata täpseid tootejooniseid tegema, prototüübi tarbeks komponente valima ning tootmist ette valmistama.
„Pilvepõhise andmehalduse lahendus 3D Experience on küll mõeldud Solidworksile, kuid kui ettevõttes on juba kasutusel teistsugused CAD-lahendused, on olemas moodulid nende integreerimiseks,” kirjeldab Sander Kallissaar. „Nii ei pea meie mõistes konkureeriva CAD-süsteemi kasutaja muretsema.”
Tehisaru asub appi tooteid arendama
Tootearendust mõjutab üha enam tehismõistuse rakendamine. Näiteks on võimalik õpetada CAD-süsteeme kasutajasisendite põhjal prognoosima kasutaja sammude järgi tema vajadusi ja neile lahendusi. Lõpuks jõuab see ka uute toodete väljatöötamisse ja arendamisse.
„Praegu teeb see areng küll veel lapsesamme, aga järjest enam arenevad ja tulevad AI-võimalused kasutusele,” märgib Kallissaar. „Näiteks õpib CAD valima ja välja pakkuma varem sageli tehtud tegevusi, et insener ei peaks neid iga kord käsitsi kordama. Jääb kasutaja otsustada, kas ta soovib väljapakutut rakendada või mitte.”
3D Experience Solidworks on vaid osaliselt tooteinfo ja tootearenduse haldamisega seotud. Lisaks sellele saab liikuda edasi üha täiuslikuma lahenduse poole, kuni tootmise, vigade avastamise ja tarnetähtaegade jälgimiseni.
Dmitri Aleksandrovi sõnul saab tooteinfosüsteemi stardipaketi koos selle kasutusse juurutamisega kätte mõne tuhande euro eest aastas.
Et panna õlg alla alustavate väikefirmade edulugudele, pakub PLM Group Solidworksi tarkvara idufirmadele veelgi soodsamatel tingimustel. Seda selleks, et kallite programmide soetamise taha ei jääks toppama lennukad ja maailma muutvad ideed. Nii avaneb neile võimalus oma tootehaldussüsteem kontrolli alla saada alguses selle eest mitte midagi maksmata.