Õppetöö ajal saadud stipendium annab tudengile motivatsiooni, et valitud eriala on ühiskonnale vajalik ja lisab talle kindlustunnet edukaks kulgemiseks karjääriredelil.
Lisaks pole vähetähtis muidugi ka asjaolu, et stipendiumi näol saadud rahaline tugi võimaldab üliõpilasel vabaneda olmemuredest ning keskenduda õppetööle. Tallinna Tehnikaülikoolis (TalTech) vahendab ettevõtete stipendiume tudengitele ja korraldab vastavaid konkursse SA Tallinna Tehnikaülikooli Arengufond. Keskendutakse eelkõige inseneeria, loodusteaduste ning majandus- ja tehnoloogiahariduse kestliku arengu toetamisse.
Stipendiumitesse panustavad üha enam ka ettevõtted, sest nõnda on võimalik oma tegevust üliõpilaste ehk siis tulevaste potentsiaalsete töötajate hulgas lähemalt tutvustada ning tudengeid juba õppimise ajal näiteks neile praktikakohti pakkudes ettevõtte juurde kinnistada. Samuti saavad üliõpilased stipendiumi taotlemise protsessi käigus lähemalt aimu, kuidas nende karjäär võiks edaspidi edenema hakata – kuidas järjekindlus viib sihile nii õpingutes kui tööelus ja kuidas koolipingist tulnuna saab hakata n-ö koos ettevõttega kasvama ja endale seatud eesmärke täitma.
Praktika ja stipendium viisid töökohani
Kui karjäärivalik võib tagantjärele vaadates tunduda juhuslikuna, siis mingil hetkel peaks edasine arengutee saama inimesele ikkagi ka teadlikuks püüdlemiseks valitud sihtide poole. Seda enam, et ka juhusele tuleb anda võimalus reaalsuseks saada. Kandideerimine stipendiumidele on üks vägagi reaalne võimalus selleks.
Praegu Harju Elektris töötava Aron Kuhi-Thalfeldti karjääriteekond iseloomustab hästi seda kasvamise protsessi teel tudengist-stipendiaadist-praktikandist elektroenenergeetika spetsialistiks ja sealt edasi juba ettevõtte üksuse juhiks ning hiljem juhatuse liikmeks.
Harju Elektri puhul tasub mainida, et ettevõttel on TalTechi tudengite toetamisel juba ligemale veerand sajandi pikkune kogemus – antakse välja Endel Palla nimelist stipendiumi ja Harju Elektri stipendiume, pakutakse praktikakohti ning eraldi panustatakse ka konkreetsetesse projektidesse, näiteks tudengivormeli (Student Formula) arendamisse.
Aron Kuhi-Thalfeldt alustas õpinguid TalTechis 1999. aastal ja 2003. aastal pärast bakalaureuseõpingute lõppu siirdus juba enda jaoks küllaltki loogilise jätkuna edasi magistrikraadi omandama. Juba siis oli pärast esimese kursuse läbimist võimalik hakata kandideerima erinevatele stipendiumitele.
Bakalaureuseõpingute kolmandal kursusel õppides avanes tal esimest korda võimalus Harju Elektri kui ettevõttega lähemalt tutvust teha ning see kõik, mida ta seal korraldatud tutvumiskäigul nägi, hakkas talle meeldima. Kuigi esimesel korral, 2001. aastal Harju Elektri stipendiumile kandideerides ei osutunud ta valituks, oli ettevõtte suhtumine sedavõrd muljetavaldav, et ta soovis ikkagi järgmisel aastal sinna praktikale minna. See lisas veelgi indu valitud erialal õppimisele, 2002. aasta sügissemestril käis ta ennast täiendamas Taani ülikoolis. Kevadel sealt naastes olid tal Harju Elektriga suhted juba niikaugel, et realiseerus vahepeal küpsenud veendumus – see on nii hea ettevõte, kus ma soovin oma karjääri luua.
Kiiresti arenev elektrivaldkond pakub elukestvalt huvi
2003. aastal alustas Aron Kuhi-Thalfeldt Harju Elektris elektriinsenerina, hakates energeetikaosakonnas koostama valgustuse renoveerimise projekte. Lisaks kandideeris ta uuesti stipendiumile ja saigi selle. Tema põhjalikkust ja suure pildi nägemise oskust märgati ning pärast osakonnajuhataja pensionile siirdumist pakuti talle selle üksuse juhi rolli. Viimased kaheksa aastat on Aron Kuhi-Thalfeldt olnud Harju Elektri juhatuse liige. Tagantjärele meenutades peabki ta oma karjääri lävepakuks tudengiaastate alguses toimunud tutvumiskäiku Harju Elektrisse, mis avas tema jaoks maailma, millest tal enne seda suuremat aimu polnud.
„Kuigi praegu on administreerivat tööd juurde tulnud, pole minus huvi elektrivaldkonna vastu kuhugi kadunud. See on olnud põnev teekond, mis sai alguse tudengitee alguses Harju Elektriga lähemalt tutvust tehes,” räägib ta. „Sest eriala ma valisin ikka selle järgi, mida mulle varem koolis oli meeldinud õppida ja mille kohta tundsin, et see võiks mulle sobida. Toona polnud mul ühtegi ihaldusväärsemat ettevõtet, kuhu kindlasti tööle tahtnuks minna.”
Stipendium tunnustab ja innustab õppurit
Oma kogemusele tuginedes usub Kuhi-Thalfeldt, et ettevõtted, kes arengufondi stipendiumitesse panustavad, on aru saanud, et n-ö lihvimata pärleid niisama juhuslikult üles ei leia – selleks tuleb neid otsida, väärtustada ja proovile panna, pakkudes erinevaid võimalusi arenemiseks.
Nii on ettevõttel lõpuks olemas valik, kelle seast parimatest parimatele omapoolseid pakkumisi teha ning tudeng on leidnud endale töökoha, mis tal silma särama paneb.
„Nii täna kui siis oli stipendium ühelt poolt tunnustus üliõpilasele, näitamaks, et ta on pingutanud ja teda on tähele pandud,” kirjeldab Kuhi-Thalfeldt, kes ka ise osaleb stipendiume määrava komisjoni töös. „Teisalt – tudeng tahab ju ka õpingute ajal oma eluga ise hakkama saada ning stipendium, mis on enamasti mõeldud enese täiendamiseks, annab selleks tuge ja jõudu juurde.”
Tehnikateaduste eriala üliõpilased saavad kandideerida erinevatele stipendiumidele, valik on päris lai. Stipendiumi taotlemisel soovitab Aron Kuhi-Thalfeldt läbi mõelda, millises valdkonnas võiks olla see ettevõte, kus praegune õppur soovib tulevikus töötada. Et sellest rohkem teada saada, pakuvad ettevõtted, kes juba oma stipendiumi välja käinud, tudengitele enamasti ka praktikakohti, ka neile, kes otseselt stipendiaatideks pole klassifitseerunud. Eks selle eesmärk ettevõtte poolelt ole oma võimaluste tutvustamine, teisalt ka uute töötajate värbamine ja veel laiemas plaanis ühiskonnas insenerivaldkonna olulisuse teadvustamine.
Nagu öeldud on Harju Elektril TalTechi arengufondiga mitme aastakümne kestel väldanud koostöö. Koos pannakse kokku stipendiumi statuut, arengufond kuulutab välja konkursi, kogub kokku avaldused, jagab neid ettevõttega, kes otsustavad, kellele stipendium määrata. Finantseerimine toimub arengufondi kaudu.
Ettevõtted toetavad tudengeid sageli ka missioonitundest
Ettevõtete stipendiumide saamise tingimused on üldjuhul sarnased, mõningad erinevused tulevad lähtuvalt iga konkreetse ettevõtte spetsiifikast. Näiteks Harju Elektris on oluline mehaanika- või elektrivaldkond, sestap peaksid need sisalduma ka taotleja õppekavades. Vaadatakse ka õppetulemusi, aga need ei pruugi saada määravaks – eeldatakse, et õppevaldkond sobib ettevõtte profiiliga ning tudeng oleks motiveeritud tulema praktikale ja hiljem ehk ka tööle. Kuid eelkõige väärtustame kandidaate, kellel on ambitsiooni ja motivatsiooni panustada nii oma õpingutesse kui ühiskonda.
Üldjuhul ei kohusta ettevõtte stipendiumi saamine tudengit sellesse firmasse tööle minema. Kui seda siiski tehakse, on ka stipendiumi rahaline väärtus tavalisest märkimisväärselt suurem. Harju Elekter on 24 aasta jooksul andnud välja üle 70 stipendiumi ning nende saajatest kümmekond on ettevõttesse ka tööle asunud.
„Tavaliselt ei pruugi ettevõttes stipendiumi määramise ajal olla vastavat ametikohta, mida just stipendiaadiga täita. Aga see võib tekkida, kui stipendiumi saaja näiteks ise mõne ideega välja tuleb,” iseloomustab Kuhi-Thalfeldt. „Kindlate ametikohtade täitmise vajadust, sh stipendiumide või välismaal tehtud koolituskulude tasumisega võib ette tulla valdkondades, mille spetsialiste praeguste õppekavade kohaselt meil Eestis eraldi veel ei õpetata.”
Tema sõnul teenib stipendiumide määramine ning tudengite ja teadus-õppeasutuste muul moel toetamine ka ühiskonnas inseneriteadustele laiema kõlapinna saavutamise eesmärki. Sest omatoodete väljatöötamine, originaalsete projektide arendamine ja muu inseneritöö on see, mis võimaldab meie majandusel õitsele puhkeda.
Tänavuse aasta ettevõtja tiitli pälvis elektriseadmeid valmistav Harju Elekter suurepäraste tulemuste eest tootmise digitaliseerimisel.
Hea teada
Tehnikaülikooli arengufond pakub tudengitele tuge
SA Tallinna Tehnikaülikooli Arengufond on loodud 1999. aastal eesmärgiga tunnustada ja toetada andekaid ja edumeelseid üliõpilasi, kes on oma õpitaval erialal head eeskujud ja valdkonna edendajad. Arengufondi juhataja Elinor Tooming märgib, et stipendiumid annavad tudengitele võimaluse keskenduda õpingutele, suurendavad nende enesekindlust ja motiveerivad panustama õpitava valdkonna arengusse.
„Mul on nii hea meel näha, et oleme suutnud koostöös heade toetajate ja fondi partneritega välja anda järjest enam toetusi ning luua sarnaseid ettevõtte-stipendiaadi kogemusi nagu on Aronil Harju Elektris,“ ütleb Tooming. „Koostöö on igati win-win-win lahendus toetaja-stipendiaadi-ülikooli vahel, millest saab ainult head tulla.“
Erinevatesse valdkondlikesse stipendiumifondidesse ja üliõpilasprojektidesse saab teha jooksvalt toetusi toeta.taltech.ee portaalis.
Kui tekib idee anda välja eraldi stipendium või toetada ülikooli muul moel, siis tasub võtta ühendust aadressil arengufond@taltech.ee.