Sel nädalal osalevad 11 Eesti ettevõtet koostöös Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutusega (EIS) Saksamaal Münchenis toimuval maailma juhtival ehitusvaldkonna messil BAU.
BAU fookuses on arhitektuur, materjalid ja süsteemid. Messi külastab umbkaudu 200 000 inimest, kelle seas on nii arhitekte, insenere, müügimehi, tootjaid, edasimüüjaid, arendajaid, ostjaid kui investoreid.
Eesti ühisstendil osalejate seas on mitmeid puiduga toimetavaid ettevõtteid. Kuigi Eesti on juba täna näiteks puitmajade eksportimises Euroopa esimene – ekspordikäive on ca pool miljardit eurot, mis on poole suurem maht meile järgnevatest Poolast ja Leedust, ning kogu Euroopa turust on Eesti käes ligi veerand – püütakse Saksamaal jalga ukse vahele saada veelgi laiemalt.
Unikaalne toode
“Tehaseline renoveerimine on Saksamaa ehitussektori üks põhiteemasid, mis ka selle aasta BAU messil fookuses,” ütles Eesti Puitmajaliidu tegevjuht Annika Kadaja. “Eesti on täna maailmas esirinnas sellega, et meil on unikaalne toode – tehaseliselt eeltoodetud fassaadielement, mis sisaldab nii soojustust, ventilatsiooni kui ka välisfassaadi ning mille paigaldamisel vanale hoonele saab see soojustatud ja kaasaegse ilme. Antud toode võimaldab suurendada renoveerimisetempot kaks korda,” sõnas Kadaja.
Ta lisas: “Saksamaal on selle järgi väga suur nõudlus ja nad teevad ka ise selles vallas teadus- ja arendustegevust, kuid meil on tänu integreeritud süsteemidele hetkel edumaa. Ehituse nn industrialiseerimine ehk tehasemajade kasutamine võimaldab läbi standardiseerimise pakkuda paremat hinda, aga lisaks kiirusele on trumbiks ka kontrollitud kvaliteet – mida rohkem tehakse majatehases ära, seda vähem sõltub ehitus ilmastikuoludest.
Eestis oleme pilootprojektina läbi viinud juba 21 kortermaja tehaselise renoveerimise, millega oleme tõestanud, et see võib olla kuni 2 korda kiirem kui traditsiooniline renoveerimine.”
BAU on oluline mess
Messil osalemine võimaldab lisaks uute kontaktide saamisele ka juba olemasolevad partnerid ühte kohta kokku kutsuda. Samuti näeb lähedalt, mida teevad konkurendid ja teised tootjad, et leida endale uusi lahendusi ja ammutada inspiratsiooni.
“Ehitussektori jaoks on BAU kindlasti äärmiselt oluline mess mitte ainult Saksamaa turule sisenemiseks, vaid kogu Euroopas edukate koostööde sõlmimiseks,“ tõdes EISi Saksamaa ekspordinõunik Tiina Kivikas.
„Esimesed messipäevad on juba kummutanud meie ettevõtete jaoks müüdi, et Saksa turg on stagnatsioonis. Messi külastatavus ja huvi meie ettevõtete vastu on suur. Ka arhitektide poolt on märgata huvi Eesti ettevõtete uute materjalide ja lahenduste vastu,“ tõi Kivikas välja.
Kivikase sõnul tunnevad sakslased huvi näiteks päikeseenergia, tõhusate soojustus- ja tulekaitsesüsteemide vastu. Fookuses on tema hinnangul kindlasti ka modulaarsed ja mobiilsed ehituslahendused, jätkusuutlikud ehitusmaterjalid ning puidupõhised lähenemised ehitusvaldkonnale.
“Eesti ettevõtetest on sel aastal BAU messi ühisstendil väga huvitav läbilõige erinevatest ehitusettevõtetest: materjalide pakkujatest elementmajade renoveerimiseni, aga ka IT-lahenduste, veekindlate betoonkonstruktsioonide ning moodulmajadeni,“ näitlikustas EISi ekspordinõunik Kivikas.
Messil osalejad
BAU messil osalevad ettevõtted: Arcwood (Baltikumi juhtiv puitkonstruktsioonide tootja – tegutseb Põlvas), Avrame (energiatõhusad ja kiiresti paigaldatavad viilkatusega moodulmajad – tegutseb Tartus), Bisly (pilvepõhised hooneautomaatika lahendused, mis vähendavad üldkulusid), DecNord (dekoratiivsed ja niiskuskindlad täispuidust paneelid nii siseviimistluseks kui saunadesse), Lotus Timber (uuenduslikud puidukaitsetehnoloogiad ja fassaadilahendused), Matek (puitmajatootja, nii moodulid kui elemendid, nii ehitamine kui renoveerimine – tehas on Pärnus), Primostar (hüdroisolatsioonilahendused maa-alustele betoonkonstruktsioonidele), Viking Window (energiatõhusad aknad ja uksed – tegutseb Mäos), Wenture (ehitustööstuse digitaliseerimine spetsiaalse tooteteabe haldussüsteemiga – tegutseb Rakveres), ÖÖD (peegelmajade tootmine – tegutseb Tartus), Woodhouse Estonia (esindab ja edendab Eesti puitmajatööstuse klastrit).
Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse (EIS) eesmärkideks on suurendada Eesti rahvusvahelist konkurentsivõimet, arendada ettevõtlust ja elukeskkonda. Messil osalemist kaasrahastab Euroopa Liit.