Pakri teadus- ja tööstuspark liigub järjest enam selles suunas, et teha rohkem koostööd teadusega, soodustada pargis tegutsevate ettevõtete vahelist sünergiat, pakkuda uusi, innovaatilisi lahendusi ning aidata tootmisettevõtetel säästa energiakulu ja selle käigus keskkonda.
Tulevikuettevõtlus on keskkonnasõbralik ja tulevik on täna kohal. See tähendab, et rohetehnoloogiate areng, keskkonnasäästlikud lahendused ja ressursside parim ärakasutamine on iga päev järjest olulisemad. On ilmselge, et lineaarsed majandusmudelid ei tööta, inimkond kasvab meeletu kiirusega ja kui me ei suuda keskkonnasäästlikult majandada, siis prognooside kohaselt seisame peagi silmitsi suure kriisiga.
Pakri teadus- ja tööstuspark on algusest peale soovinud teha midagi teistmoodi – luua innovaatiline ja tark tootmiskeskkond, mis kasutab ära kõikvõimalikud olemasolevad ressursid ning lahendused. Kõiki teadus- ja tööstuspargis tegutsevaid ettevõtteid ühendab tööstussümbioos, kus ühe ettevõtte jäätmed võivad olla teise toormaterjal.
Koos asuvad üksteisele kasulikud tööstusettevõtted
Peamiselt on Pakri teadus- ja tööstuspark keskendunud rohetehnoloogiale. Siit leiab sellised rohetehnoloogiaettevõtted nagu Clean Success OÜ, kes toodab Clean EcoWorldi kaubamärgi all eestimaiseid ökoloogilisi puhastusaineid, Millennium Invest OÜ, kes Oryaku brändi all toodab Käina lahest ammutatud mudast kosmeetikatooteid, tootmisliini seab üles selle aasta Euroopa parima idufirma tiitli võitnud Woola, kes teeb lambavilla jäätmetest pakkematerjali.
Pea 30 tootmisettevõttest moodustunud kogukonnas tegutseb peale rohetehnoloogiaettevõtete ka mitmete teiste valdkondade esindajaid. Tegutsevad näiteks puitelementide, plastikdetailide, metallikomponentide tootjad jpt. See on kogukonda kuulumise väärtus, kus ühest kohast saab palju vajalikku oma tootmisahela jaoks kaetud.
Pakri teadus- ja tööstuspark on motiveeritud vastu võtma eelkõige suure energiatarbega ettevõtteid. Taastuvenergia tootmine ja oma energiavõrk ongi meie üks tugevamaid konkurentsieeliseid. ‘
Klientide energiatarbimise jälgimine ja selles pidevalt ise toodetud rohelise energia osakaalu suurendamine; ruumipõhised monitoorimis- ja kontrollseadmed hoonetes; LED-lambid valgustuses või jääksoojuse ja päikeseenergiaga kütmine – see kõik tähendab kliendile suurusjärgus 30% kokkuhoidu energiakuludelt ja on kokkuvõttes keskkonna seisukohalt lahendus, mida tasub teistelgi kasutada.
Kohalik tööjõud ja kogukonna algatused on potentsiaal
Piirkonnas on vähemalt 500 inimest ehk eduka tootmisettevõtte jagu töötajaid, kes lähevad iga päev tööle kodulinnast välja, mis on tööjõupuuduses vaevleva tööstuse kasutamata potentsiaal. Näiteks metalliettevõte Hoffmann Metall OÜ palkab suuremate tellimuste puhul Paldiski elanikke paariks-kolmeks nädalaks appi.
Keskkonnasõbralik lähenemine ja vastutustundlik ettevõtlus olid need märksõnad, miks Pakri teadus- ja tööstuspark liitus algatusega Roheline Vald, mille eesmärk on Lääne-Harju vallas luua Eesti esimene inimsõbraliku, säästliku ja nutika elukorraldusega omavalitsuse mudel. Ettevõtluses hõlmab see mitmeid proovikive – kuidas ressursse tõhusamalt kasutada, vältida jäätmete ja heitmete teket ning vähendada tegevuste keskkonnamõju.
Kuigi Eestis on vastutustundlik ettevõtlus alles hoogu kogumas, siis maailmas on see iga endast lugupidava ettevõtte tegevuse loomulik osa. Partnerite valikul eelistatakse selliseid ettevõtteid, kes on samuti tuntud vastutustundliku käitumise poolest ning mingil hetkel peab see avalduma ka käibe- ja kasuminumbrites. Vastutustundlik ettevõtlus, keskkonnast hoolimine ja sotsiaalne panus on alati tervitatavad, samas on Eesti nii väike, et ainult nende kriteeriumite alusel partnereid valides oleks tööstuspark üsna ruttu suluseisus.
Suletud jaotusvõrkudest saab lugeda ka TööstusESTi septembrikuu numbri artiklist siit.