Kuna suletud jaotusvõrku puudutav regulatsioon on seni väga napisõnaline, siis paljusid aspekte tuleb veel selgeks rääkida ja vastavat õigusloomet edasi arendada.
Elektrituruseadus annab üksnes suletud jaotusvõrgu kui eseme määratluse, kuid jätab lahtiseks, millised on sellega opereeriva ettevõtja õigused ja kohustused ning kuidas need suhestuvad tegevusloaga võrguettevõtja tegevusloa tingimustega ning õigusaktist tuleneva raamistikuga. Sisuliselt võib aga ette kujutada suhteliselt kompaktset võrku, mille valdajale ei laiene rida nõudeid, mida tegevusloaga võrguettevõtja peab täitma.
Tegevuse eripära lubab suletud jaotusvõrku omada
Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi mõtte kohaselt peaks jaotusvõrguettevõtja ja võrgu kasutajate vahelise suhte erilise iseloomu tõttu olema võimalik vabastada jaotusvõrguettevõtja kohustustest, mis kujutaksid endast tarbetut halduskoormust.
Tööstusobjektid, ärirajatised või ühised teenusobjektid, nagu rongijaamad, lennujaamad, haiglad, suured kämpingud integreeritud rajatistega või keemiatööstusobjektid võivad oma tegevuse eripära tõttu omada suletud jaotusvõrke.
Liikmesriigid võivad sätestada, et reguleerivad asutused liigitavad võrgu, mis jaotab elektrit geograafiliselt piiratud tootmiskoha, ärirajatise või ühisteenuste koha piires ega varusta kodutarbijaid, suletud jaotusvõrguks. Seda juhul, kui konkreetsetel tehnilistel või ohutusega seotud põhjustel on selle võrgu kasutajate tegevus või tootmisprotsess ühendatud või kõnealune võrk jaotab elektrit peamiselt võrgu omanikule või võrguettevõtjale või nende sidusettevõtjatele.
Elektrituruseaduse kohaselt on tegemist jaotusvõrguga, mille kaudu edastatakse elektrienergiat geograafiliselt piiratud tootmiskoha, ärirajatise või ühisteenuste koha piires seal asuvatele äritarbijatele, kelle tegevus või tootmisprotsess on tehnilistel või ohutusega seotud põhjustel omavahel ühendatud, või mille kaudu edastatakse elektrienergiat peamiselt võrgu omanikule või võrguettevõtjale, kes seda võrku haldab, või nendega valitseva mõju kaudu seotud ettevõtjale.
Elektrilevi peab elektri tagama ka hajaasustuses
Kuna suletud jaotusvõrk on olemuselt kompaktne ning väikeste elektrikadudega, siis selle kaudu võrguteenuse osutamine on odavam kui näiteks Elektrilevi võrgus. Elektrilevil on tegevusloa tingimuste kohaselt kohustus arendada võrku ja osutada võrguteenust kõikjal oma teeninduspiirkonnas, sealhulgas hajaasustusega maapiirkondades. Näiteks ligi 60% liinide kaudu tarbitakse elektrit ainult 5% kogumahust. See avaldab tuntavat mõju võrguteenuse hinnale tervikuna võrreldes mõne eraldi vaadeldava kompaktse territooriumiga.
Suletud jaotusvõrgu olemasolu tegevusloaga võrguettevõtja teeninduspiirkonnas võib ahendada tegevusloaga võrguettevõtja tulubaasi. Teisalt võivad soodsad kogukulud energiale osutuda atraktiivseks ettevõtjatele, kes muidu jätaksid Eestisse oma investeeringud üldse tegemata.
Kas suletud jaotusvõrk suudab alati teenust osutada?
Omaette teema on eri tüüpi võrguettevõtjate õiguste ja kohustuste tasakaal mingis piirkonnas. Tegevusloaga võrguettevõtja kohustused jäävad tähtajatult endiseks kogu teeninduspiirkonnas, ka seal, kus hakkab tegutsema tegevusloa nõudeta ja ilma selgelt sätestatud kohustusteta teine ettevõtja.
Seadmata kahtluse alla suletud jaotusvõrguettevõtja jätkusuutlikkust, ei saa välistada näiteks probleeme võimekusega teenust osutada ning võetud lepingulisi kohustusi täita.
Praegu on keeruline öelda, kui suurt kandepinda sellised uut tüüpi turuosalised hakkavad omama. Seni on teatavaks saanud üksnes plaanid Pakri poolsaarel.
Elektrointensiivne tarbija võidab suletud jaotusvõrgust kõige rohkem
Enn Laansoo jr, Pakri teadus- ja tööstuspargi tegevjuht
Kuigi seadusega on elektrienergia suletud jaotusvõrgu rajamine lubatud, puudub Eestis siiani praktika, kuidas seda reaalselt ellu viia. Praegu on Pakri teadus- ja tööstuspargis rajamisel Eesti üks esimesi suletud jaotusvõrke.
Ise toodame, ise tarbime
Suletud jaotusvõrgu abil saab Pakri teadus- ja tööstuspark ise oma võrgus taastuvenergiat toota ja tarbida ning seeläbi kontrollida nii enda kui ka pargis tegutsevate ettevõtete kogu energiakulu ja samas vähendada keskkonnajalajälge.
Lahendus energiajanustele
Võrgus toodetava tuule- ja päikeseenergia abil on kohapealse taastuvenergia osakaal kogu energiatarbimisest märkimisväärne ning energiajanuste klientide puhul on võimekus pakkuda turu keskmisest märkimisväärselt paremat hinda, liitumistasusid ning kiiremat ajagraafikut liitumisvõimsuse kasutuselevõtmisel.
See kontseptsioon sobib hästi suure energiatarbega ettevõtetele, näiteks andmekeskustele ja muule elektrointensiivsele tööstusele.
Pakri teadus- ja tööstuspargist loe töpsemalt veel TööstusESTi septembrinumbris 2020 ilmunud artiklist siit.