Eesti Masinatööstuse Liidu eelkäijaks peetakse 23. aprillil 1936 asutatud Üleriikliku Eesti Metallitöösturite Liitu, mistõttu tähistasime sel suvel oma väärikat ja soliidset 85. aastapäeva.
EML on 140 liikmesettevõttega organisatsioon, mis teeb sellest suurima liikmeskonnaga töötleva tööstuse erialaliidu. Masina- ja metallitööstuse on Eesti majanduses mänginud läbi aegade väga olulist rolli ja teeb seda ka täna. Mitmed riigid ongi võtnud oma prioriteediks eraldi masina- ja metallitööstuse arendamise, sest selle tulemusena luuakse toodetele kõrgemat lisandväärtust ja kasvab ettevõtete tehnoloogilise võimekuse tase.
Rahvusvaheline konverents
29. aprillil toimus koostöös TTÜ-ga rahvusvaheline konverents, kus virtuaalsel sünnipäeval osales 378 inimest 18 erinevast riigist – Eesti, Läti, Leedu, Austria, Belgia, Bosnia ja Hertsegoviina, Taani, Soome, Saksamaa, India, Itaalia, Kasahstan, Portugal, Dominikaani Vabariik, Venemaa, Rootsi, Šveits, USA. See näitab, et masinatööstuse ja inseneeria areng Eestis ja meie piirkonnas pakub maailmas suurt huvi.
Konverents keskendus Eesti ja maailma trendidele ja meie parimatele praktikatele (BLRT, Estanc, Harju Elekter). Oma riikide masinatööstuse liite ja trende tutvustasid MASOCi juht Toms Grinfelds Lätist, LINPRA juht Darius Lasionis Leedust, Swissmem’i juht Stefan Brupbacher Šveitsist, Teknologiateollissuus’e juht Jaakko Hirvola Soomest ja DanskIndustry juht Jacob Kjeldsen. Paljud tööstuse väljakutsed on riigiti samad. Näiteks Stefan Brupbacher soovitas kutseõppesüsteemi kujundamisel Eestil mitte teiste riikide kogemust üksühele üle võtta, vaid luua meie riigi väiksust ja ettevõtete vajadust arvestav mudel.
Lauri Soosaar Merkuur OÜ-st rääkis, kuidas noortele tutvustada inseneeriat ja tehnilisi valdkondi. Noortest masina- ja metallitööstuse juhtidest avasid oma kogemust Madis Tomson Windakust, Martin Vares Fractoryst ja Mari-Ly Klaats Auve Techist. Tegemist väga tähelepanuväärsete liidritega, kes on sektori uuendusmeelsuse positiivsed näited.
Ilmus uus raamat
Meil on ilus traditsioon välja anda igal viiendal aastal pärast eraldi raamat, kus keskendutakse nii masina- ja metallitööstuse ajaloolisele vaatele kui ka olulistele viie aastase tsükli arengutrendidele.
Raamatu koostaja ja toimetaja on EML-i auraha kavaler Priit Kulu TTÜ-st. Ta on eraldi tegelenud masinatööstuse äärmiselt põneva ajaloo uurimise ja materjalide kogumisega. Eraldi räägitakse oskustööjõust ja haridussüsteemist, sektori väljakutsetest, edulugudest, Inseneriakadeemiast, Industry 4.0-st, Eesti Mehaanikainseneride Liidust. Artiklite autorid on sektoris juba tunnustatud eksperdid – Jüri Riives, Tauno Otto, Renno Veinthal, Kristo Karjust, Tõnu Lelumees, Vello Vainola jne.
Teost saab hankida EML-ist nii paberkujul kui ka PDF-ina. Raamatu eessõna on sel korral kirjutanud Hanza Mechanicsi juht Emöke Sogenbits. Ta toonitab, et tööstuse südameks on meie oma inimesed, keda iseloomustavad visadus, paindlikkus ja nutikus kõigis muutuvates olukordades hakkama saada.