Mustamäe riigigümnaasiumi gümnasistid sukeldusid elektroonikamaailma: programmi „Tudeng tundi” osana said jõulutulede valmistamise töötoasjootmise alustõed selgeks ning elektroenergeetika aluspõhimõtted üle korratud.
Töötoa startides olid laudadel juba ootamas takisti ja valgusdioodid, noorte ülesandeks oli juhtmed parajaks lõigata ja kokku joota. „Vaadake ja otsustage, millist värvi tulesid te soovite,” juhendab elektroenergeetika ja mehhatroonika instituudi professor Lauri Kütt.
Lauri Kütt joonistab skeemi tahvlile, plaadikeste ja juhtmete ühendamise järjekord ning põhimõtted korratakse üle.
Oma koht on töötoas nii tehnilisel oskusel kui ka loomingulisusel. „Kui juhtmeotsad puhastatud, pange jootekolb sooja. Ning siis, kui kett on valmis joodetud, saate ise otsustada, kas teete hajutatud lampidega ketiribakese või soovite ühtset ketti,” selgitab ta.
Soove on erinevaid ning küsimused otsa ei lõpe, ent hakkama saavad kõik. Tunni möödudes on kõigil osalistel umbes neljakümnesentimeetrine tuledejada ühendatud.
„Jõuludeks saame juba pikema keti valmis. Järgmisel korral valmistame ette ka elektritoite mikroskeemi, mis tuled vilkuma paneb,” võtab Lauri Kütt teema kokku.