Pärast seda, kui tänaseks juba neljandat aastat tehnikaülikoolis õppiv Brenda Pent 2021. aastal oma esimest koolipäeva alustas, on tema elu veerenud justkui lumepallil – tempokalt, väga meeleolukalt ja äärmiselt teguderohkelt, iga päev täis avastusi ja uusi kogemusi.
TalTechis elektroenergeetika eriala magistriõppes inseneriks õppiv Brenda Pent ei pea ennast inseneriks, kes nurgas vaikselt omaette nokitseks. Ehk selline tüpaaž ühest tüüpilisest insenerist võiks paljudele ju kõigepealt silme ette kangastuda.
Kaugel sellest – Brenda on enesekindel ja ütleb enda kohta, et ta on oma valdkonna eestvedaja, kes jääb enamasti silma oma julgete väljaütlemistega, aktiivse suhtumisega ning kaugeleulatuvate ettevõtmistega.
Ja veel kinnitab ta, et Tallinna Tehnikaülikoolis (TalTech) on suurepärane pinnas, millest uued teotahtelised insenerid võiksid välja võrsuda, et siis kogutud teadmistepagasit kaasa võttes võiksid siirduda ja miks mitte kogu maailma elu paremaks muutma.
„Need aastad tehnikaülikoolis on olnud üliväga eriline sõit, mida mitte millegi vastu ei tahaks välja vahetada,” märgib Brenda. „Mugavustsoonis ei saa lesida, aga ega mugavustsoonis olles ei tulegi enda arendamisest ju midagi välja.”
Õppimine ülikoolis ja töölkäimine sobituvad kokku
Tegelikult oli erialavaliku ajal laual ka arstikutse omandamine ja nii ta esmalt kandideeriski nii Tartu Ülikooli kui TalTechi. Kuna Brenda oli juba gümnaasiumis agar ja tubli õpilane, sai ta ka mõlemasse kooli sisse, aga valiku langetas lõpuks ikkagi inseneeria kasuks.
„See tundus täpselt õige ala minu jaoks, kus saan kõiki oma tugevusi kasutada. Inseneeria on selline valdkond, kus läheb tegelikult vaja teadmisi nii humanitaar- kui reaalainetes,” kirjeldab ta tehtud valiku tagamaid. „Siin on mul nüüd ajutööd, aga on ka selliseid asju, mis tuleb oma kätega valmis teha. Ja kuna ma teen ka kõrvalt mitmeid asju, siis saan arendada lisaks enda loovat poolt.”
Alates eelmise aasta suvest töötab Brenda Pent kooli kõrvalt täiskohaga Eleringis, kus arendab merevõrku, mille rajamine on eelduseks Eesti vetesse meretuuleparkide rajamisele. See on igapäevane rahvusvaheline tegevus, mis toimub koostöös teiste Euroopa Liidu riikidega.
Kuna Eestis pole varem merre tuulegeneraatoreid püstitatud, siis tuleb mujal maailmas toimivad tehnoloogiad meie oludesse sobitada. Näiteks tuleb leida lahendus, kuidas tuulikud peavad vastu talviti jäässe külmuva merevee korral jmt.
Brenda ei tee saladust, et soovib olla eakaaslastele ja veel noorematelegi eeskujuks nii õppimises, töös kui igapäevaelus – nii avaneb rohkesti võimalusi inimestega suhelda, neid innustada ja inspireerida. Just selles näeb ta oma kutsumust.
Suured unistused kannavad kaugele
Ta on seda meelt, et noores eas tuleb unistada suurelt. Vaid siis suudad sa oma potentsiaali realiseerida, jõuda kaugele ja midagi tõeliselt suurt ära teha.
„Mul ei ole praegu kindlat vastust, kui kaugele ma jõuan või mida saavutan, kuid olen kindel, et soovin ka edaspidi tegeleda energeetikamaailmaga,” ütleb Brenda. „Näen, et minu tulevik võiks olla seotud merevõrgu ning võib-olla ka meretuuleparkidega.”
Praegust töökohta Eleringis peab Brenda enda jaoks unistuste töökohaks, et mitte öelda ideaalseks. Õppimise kõrvalt töötamine pole talle muret valmistanud, pigem leiab ta, et üks täiendab teist. Nii innustab ta ka teisi tudengeid kohe, kui võimalus avaneb praktikakohast kinni haarama.
Õpingud avavad üle ilma rohkelt võimalusi
„Ma ei nõustu kunagi nendega, kes ütlevad, et inseneeria on meeste ala ja sellepärast soovingi näidata, et suudan iseseisvalt selles valdkonnas kaugele jõuda ning olla eeskujuks noortele tüdrukutele, et ka naisena saab olla suurepärane insener,” iseloomustab Brenda Pent oma elufilosoofiat ja suhtumist inseneritöösse. „Insenerierialasid õppides võib jõuda täpselt nii kaugele, kui inimese ambitsioonid ulatuvad. Nii Eestis kui mujal maailmas – kõik sõltub enda aktiivsusest, keegi ei pane kätt ette.”
Brenda Pendil aktiivsusest igatahes puudu ei tule. Selle tunnusmärk on ka tõsiasi, et ta valiti eelmisel aastal tehnikaülikooli aasta üliõpilaseks.
Aga lisaks õppimisele ja tööle on Brenda Pent Eesti Elektroenergeetika Seltsi projektijuht ning veab TalTechis programmi „Tudeng tundi“, mille raames energeetikaeriala üliõpilased käivad noorematele õpilastele koolides tunde andmas.
Võib julgelt öelda, et ta on töö noortega endale südameasjaks võtnud. Nii on ta ka noortejuht tänavu teist korda toimuval elektriala üritusel Positron.
„Soovin igal võimalikul moel näidata energeetikamaailma eri külgi, sest neid tõesti palju,” leiab Brenda.