Põlevkivikeemia on Eestis üpris ebaharilik selle poolest, et ei saa ette heita, nagu teeksid selle ala ettevõtjad ja teadlased omavahel vähe koostööd. Teadusharu juured Eestis ulatuvad enam kui sajandi taha ja ettevõtetelgi on pikk ajalugu seljataga.
Nii leidub ka Tallinna Tehnikaülikooli Põlevkivi Kompetentsikeskusel (PKK) koostööpartnereid omajagu. PKK teenustest on suurima mahuga teadus- ja arendustööga seotud eksperimendid ja analüüsid. Aastas kasutab neid üle 30 erineva kliendi.
Nende hulgas on nii põlevkivimaardlaid uurivaid firmasid üle maailma kui ka Eesti väikeettevõtjad, kellel on vaja leida lahendusi tootearenduse protsessis. Lisaks laboriinseneride ja teadurite oskustele tuginevatele teenustele pakume laboriruumide üürimise võimalust ja intellektuaalomandiga seotud teenuseid.
Viimaste seas on populaarsed erinevad patendiotsingud, kuid eriliselt tahaks ära märkida, et viimastel aastatel on koostöös PKK-ga neli klienti kaitsnud oma leiutise kasuliku mudelina. Esmajärjekorras kasutavad teenuseid firmad, mis põlevkivi töötlevad. Seoses kehtivate kaevandamislubadega nende arv lähiajal ei muutu. Ühe erandi võib välja tuua – OÜ Corestone Production plaanib kasutada põlevkivi, mis on aherainepuistangutes.
Võimalused on üsna laiad
Kõikides muudes sektorites tegutsevatele ettevõtetele teenuste pakkumisel on võimalused üsna laiad – meie laboriteenuste nimekirjas on ainuüksi akrediteeritud analüüse üle 40, teiste teenuste (intellektuaalomandi teenus, laboriruumide üürimine) puhul on kliendi tegevusala veel vähem oluline. Nendeks võivad olla plasti-, puidu-, metalli- ja ravimitööstuse, jäätmekäitluse, biotehnoloogia, kosmeetikatoodete jne firmad.
Meid tuntakse kui põlevkiviala eksperte ja tõenäoliselt loob see teatud eelarvamuse meie väga kitsale fookusele. Lahenduseks saab olla muudes valdkondades teostatud tööde esitlemine, mida oleme ka püüdnud teha.
PKK loodi Tallinna Tehnika-ülikooli Virumaa kolledži kütuste tehnoloogia teadus- ja katselabori baasil 2011. aastal, et arendada labori võimekust innovatsioonipartnerina, kasutades ära pikaajalisi kogemusi põlevkivivaldkonnas. Fookuses olid nii laboriteenuste valiku laiendamine kui ka teadustöö arendamine ja seeläbi ettevõtluse toetamine Ida-Virumaal.
Asukoht Ida-Virumaal on tingitud mitmest asjaolust. Ühelt poolt sellest, et nii Virumaa kolledž kui põlevkivitööstus asuvad siin. Teiselt poolt on oluline siin arendada ka neid ettevõtteid, mis jäävad põlevkivisektorist väljapoole.
PKK teadustegevus on suunatud põlevkivi ja sellest saadud toodete väärindamisele. Peamiselt otsime võimalusi põlevkiviõli ja -bensiini kvaliteedi tõstmiseks. Samal ajal peame silmas ka võimalusi oma tegevusvaldkonna laiendamiseks. Selleks on kaks võimalust.
Esimeseks on uuringud põlevkiviga koostöötlemiseks sobivate materjalide otsingu ja katsete läbiviimise suunal. Soovime leida materjale, mida saab põlevkivitööstuse tehnoloogiatega töödelda või ümber töödelda. Teiseks on tegevus vastupidises suunas – kuidas kasutada põlevkivitööstusest tuntud protsesse (nt pürolüüsi) teistes sektorites (nt jäätmemajanduses). Pürolüüsiprotsessi puhul on meie jaoks sisendina suhteliselt sarnased materjalid nii põlevkivi, puit kui ka rehvi- ja plastijäätmed. Näeme sellises tehnoloogiate ristkasutuses perspektiivi ja toetame sellealast teadmussiiret aktiivselt.
Protsess võtab pika aja
Üldiselt võib öelda, et kõigis neis sektorites võtab toodete ja tehnoloogiate arendamise protsess suhteliselt pika aja. Hea, kui saab kohandada olemasolevaid lahendusi. Tihti tuleb aga alustada alusuuringutest. Aeg on reeglina piiratud – lahendus või konkurentsieelis tuleks realiseerida võimalikult ruttu.
Siit tuleneb peamine kitsaskoht regionaalses plaanis. Nimelt on uue firma sünd või tegutseva oluline laiendamine meie regioonis ettevõtluse mitmekesistamise seisukohalt oluline. Kui aga tegu on keemia- või tehnikaala firmaga, siis tuleb arvestada aja- ja kapitalimahuka eeltööga. Valdkonna eripära on veel ka erinevad regulatsioonid, mida tuleb järgida.
Põlevkivi kompetentsikeskuse arendamine on kaasrahastatud Euroopa Regionaalarengu Fondist.