Viimased poolteist aastat on TalTechi ja SMAGRINET-i käest järjepidevalt küsitud: „Öelge ausalt, mis see SMAGRINET ikkagi on?“ Ausaks jäädes tuleb siinkohal mainida, et ilma valmis tooteta on seda olnud ka keeruline selgitada, kuid nüüd oleme SMAGRINET-i lõpuks valmis saanud.
Mis see SMAGRINET siis õigupoolest on?
See on koolituskeskus, mis keskendub modernse ehk targa võrgu teadmiste edasi andmisele. Nii lihtne see ongi.
Projekti esimestel kuudel kogusime ettevõtetelt, ministeeriumitelt ja ülikoolidelt infot selle kohta, milliseid teadmisi või oskusi tuleviku tööjõul vaja oleks. Saadud info põhjal hakkas Berliini Tehnikaülikool, kes on üks projekti partneritest, informatsiooni kokku panema.
2020. aasta alguseks oli infopakett koos ja alustasime projekti esimeses faasis nii Eestis, Prantsusmaal, Saksamaal, Sloveenias kui ka Leedus meie õppemoodulite alusel õpetamist.
SMAGRINET koosneb kolmest infomoodulist:
- Majandustegevus ja ühiskondlikud väljakutsed
- Tehniline planeerimine ja võrguarendus
- Tehisintellekt ja selle roll targas võrgus
Koroonapandeemia tõttu oli õppejõudude ja tudengite ees omajagu proovikive, aga lõpptulemusena läbisid esimesed poolsada üliõpilast juulikuuks vähemalt ühe SMAGRINET-i ainemoodulitest. Käimasolevast sügissemestrist saavad tudengid neid mooduleid TalTechis uuesti läbida.
Abiks ettevõtetele ning inseneridele
Lisaks ülikoolidele on SMAGRINET-ist abi ka elektroenergeetika valdkonnas praegu ametis oleva tööjõu ja inseneride koolitamisel, et aidata ettevõtetel teadvustada targa võrguga kaasnevaid tehnilisi proovikive ja lahendusi, Euroopa Liidu strateegiaid ning masinõppega kaasnevaid hüvesid.
Praegu on raske ennustada, milliseks võib koroonaviiruse tõttu kujuneda olukord paari järgneva kuu jooksul, aga jätkuva täiendõppe puhul on üks aspekt kindel – SMAGRINET pakub praegu ehk alanud sügisest koostöös TalTechiga veebikoolitusi eespool mainitud teemadel.
Lisaks kasulikule informatsioonile tagatakse programmi läbinutele ka täiendusõppe ainepunkte. Ettevõtete töötajad saavad koolitusel osaleda turvaliselt oma büroos või kodukontoris ja endale sobivas tempos. See on üks kõige mugavamaid viise enda ja oma personali koolitamiseks kuluefektiivseimal viisil.
Kuulake veebiseminaridel valdkonna spetsialiste
SMAGRINET alustas juulis veebiseminaride korraldamist, et tutvustada meie õppematerjalides kajastavaid teemasid ja tuua neisse teemadesse sisse ka tööstussektori vaatenurki.
Esimesel veebiseminaril tutvustasid Kaunase Tehnoloogiaülikooli teadlased masinõppe lahendusi elektroenergeetikas ja nende rakendatavust elektrivõrgus. Leedukad tutvustasid tehnilist arendustööd, mida nad teevad andmetöötluses, et integreerida pumphüdroelektrijaama ja päikeseenergeetika lahendusi, arvestades ilmastikuolusid ning võrgutalitust.
Teisel seminaril avaldas energeetika tulevikustsenaariumite kohta arvamust Maailma Energeetikanõukogu Eesti Rahvuskomitee peasekretär Priit Mändmaa ja jaotusvõrkude majanduslikke valikuvõimalusi tutvustas Elektrilevi juhatuse liige Priit Treial.
Järgmine veebiseminar toimus 23. septembril. Siis rääkis Berliini Tehnikaülikooli professor Kai Struntz virtuaalsetest elektrijaamadest ja Ljubljana Ülikooli professor Boštjan Blažič tutvustas pinge reguleerimise tehnilist käsitlust jaotusvõrkudes.
Miks on vaja elektritööstustele SMAGRINET-i?
Tõnis Vare, Eesti Elektritööstuse Liidu tegevjuht
Kõrghariduse rahvusvahelistub ja koos sellega kasvab ka õpiränne. Kõrghariduse globaliseerumine on kaasa toonud muutused, mille peamise põhjusena nähakse eelkõige vajadust kõrgelt kvalifitseeritud tööjõu järele.
Uuringud rõhutavad õpirände lisaväärtust üliõpilase jaoks sotsiaalsete, keeleliste, interkultuuriliste ja teiste oskuste arendamisel, samuti akadeemiliste töötajate, ülikooli ja ühiskonna jaoks laiemalt, luues seeläbi võimaluse rahuldada tööturu vajadusi. Lisaks tööturu toetamisele julgustab õpiränne inimesi uut moodi mõtlema ja loob hulganisti erialase arengu võimalusi, sealhulgas keeleoskuse areng ja tutvumine uute õppemeetoditega.
Liikuvus ja koostöö on tähtsad
Euroopa Liidu riigid on kokku leppinud, et kahekordistatakse nende üliõpilaste osakaalu, kes veedavad mõne õppe- või koolitusperioodi välismaal, nii et 2020. aasta lõpuks ulatuks see 20%-ni. Õpirände toetamine jääb Euroopa Liidu haridus- ja koolitusprogrammi keskseks teemaks.
Mitmete mõju-uuringute kohaselt otsib üheksa tööandjat kümnest valdkonnaüleste oskustega töötajaid – just neid oskusi omandavad välismaal õpirändes osalevad üliõpilased. Mõju-uuringute käigus on leitud, et sellised koostööprojektid nagu SMAGRINET aitavad suuremal osal osalevatest ülikoolidest digiüleminekuks paremini valmistuda.
Liikuvus ja piiriülene koostöö võivad aidata suurendada tööturul vajalikke erioskusi. Üks näide sellisest koostööst on SMAGRINET-is pakutav praktikaprogramm, mille eesmärk on anda üliõpilastele võimalus omandada praktilisi digikogemusi energeetikas.
SMAGRINET-i projekti mõju on olnud suur mitte ainult tudengitele, vaid ka Euroopa elektritööstusele. Õpiränne aitab kõrgel tasemel õpetamise ning moodsa kõrgharidussüsteemi kaudu luua tugeva ühenduslüli ülikooli ja elektritööstuse vahel üle Euroopa, püüdes lahendada probleeme, mis tekivad seoses uute vajadustega tööjõuturul.
Hindamatu tagasiside
Õpiränne annab ka õppejõududele võimaluse võrrelda kõrgharidussüsteemi välisülikoolides ja tuua parimad mõtted koju nendele noortele, kellel ei ole võimalik välismaale õppima minna.
Õpiränne raputab korraks läbi üliõpilase, kes läheb õppima või praktikale välismaale – ta sunnib meid väljuma mugavustsoonist. Õppima tulev üliõpilane aga annab head tagasisidet, sest ta ütleb ausalt välja, mida arvab kohalikest õppejõududest ja õppekeskkonnast. See aitab meil aru saada, millisel tasemel me oma õpetamisstiili ja õppekvaliteediga oleme. Lisaks annab ta meile teada, kui sallivad oleme võõraste kultuuride suhtes. Selline praktiliselt tasuta saadud tagasiside on hindamatu.
Hindame seda, et need Euroopa Liidu riikide tudengid on Eestisse jõudnud ja tahavad siin energeetikat õppida. Igal juhul on õpiränne Eestile võimalus vaadata peeglisse ja öelda, et meie inimesed saavad üleilmastuvas maailmas hakkama ning Eesti on atraktiivne kõrgharidust pakkuv riik.
Loodame, et SMAGRINET-i programmist saab üks Euroopa tuntumaid edulugusid õpirändes. Loodame, et meie programmi pakutavad võimalused ületavad osalevate üliõpilaste mobiilsusperioodile seatud ootusi ja seda just isiklikku arengut puudutavates aspektides.
SMAGRINET-i programm on suurepärane võimalus sulandada erinevaid kultuure ja õpikeskkondi, tugevdada noorte akadeemilist ja professionaalset võimekust ning aidata luua rahvusvahelisi tööalaseid ja sõprussidemeid. Üliõpilaste ja õppejõudude mobiilsuse vahendusel panustab SMAGRINET kogu Euroopa kõrghariduse rahvusvahelistumisse ning kindlasti paremasse tulevikku elektrisüsteemides digitaliseerimise pädevuse laiendamise kaudu.