Energeetikavaldkond on ajalooliselt olnud teadagi vägagi meestekeskne, kuid nagu elu tänapäeval näitab, ei ole elekter ja inseneeria sugugi vaid meeste pärusmaa. Nõnda ongi välja kujunenud, et hoolimata stereotüüpidest, ei tunne Elise Johanna Lill, et inseneritöös oleks tal vähem eeliseid või jääks midagi vajaka, võrreldes meeskolleegidega.
Gümnaasiumis käies tundis Elise, et oli tugevam reaalainetes, kuid ise nautis pigem siiski humanitaaraineid. Seega proovis ta enne lõplikku erialavalikut kätt erinevatel suundadel – näiteks ajakirjaniku ameti sobivust testis ta koolilehe peatoimetajana ja gümnaasiumi lõputöö teostamisel otsustas arhitektuuri uurimise kasuks, et tutvuda lähemalt kunstiajalooga. Paralleelselt tundis Elise huvi ka energeetika vastu.
„Ma arvan, et tõenäoliselt on kõik inimesed mingil hetkel elus mõelnud, et tuumaenergia on põnev,” mõtiskleb ta.
Eriala valik kujunes välja elust enesest
Läks nii, et gümnaasiumi kaheteistkümnendas klassis sattus Elise Johanna Lill vaatama ühte videot merelainete jõust elektrienergia tootmise kohta ning just sel hetkel käis temas ka esimene klikk, et taastuvenergeetikast võiks saada tema tulevane eriala nii õpingutes kui hiljem tööalaselt.
„Haridusmessil sattus minuni voldik soojusenergeetikat tutvustava õppekavaga ja seal olid toodud välja tollel hetkel minu jaoks ulmelised palganumbrid, mida on võimalik selles valdkonnas teenida,“ kirjeldab naine oma teekonna algust energeetikasektorisse. „Lisaks oli voldikus kirjas, et õppekava puudutab ka taastuvenergeetikat ning loob eelduse välismaal tuumaenergeetika õppimiseks. Nii saigi minu jaoks otsus lõplikult tehtud.“
Ta asus pärast gümnaasiumi lõpetamist õppima Tallina Tehnikaülikooli soojusenergeetika erialale. Peale bakalaureuseõpinguid tundis Elise, et ehk vahetaks energeetika hoopis ehitusvaldkonna vastu.
Samal sügisel alustas ta paralleelselt õpingutele kütte ja ventilatsiooni magistriõppes ka Enefit Greenis päikeseelektri projekteerija praktikal. Peale poolt aastat oli selge, et kütte ja ventilatsiooni eriala ei ole ikkagi päris see, mis tal silma särama paneks.
„Siis võtsin julguse kokku ja kandideerisin Šotimaale Strathclyde´i ülikooli, et õppida taastuvenergiasüsteeme,“ meenutab Elise Johanna Lill. „Šotimaal on tavaks, et magistriõpe koosneb kahest semestrist ning lõputööga alustatakse teise semestri lõpupoole. See annab võimaluse magistritöö suvega valmis kirjutada ning aastaga magistrikraad kätte saada. Seega oli see väga mõnusalt kompaktne eriala.”
Energeetika kiire areng ei luba igavust tunda
Kohe pärast õpinguid tagasi kodumaale naastes alustas Elise Johanna Lill taas tööd Enefit Greenis, kuhu on tänaseni püsima jäänud ja juba karjäärigi teinud.
„Mulle meeldib selle töö juures tegevuste muutuv iseloom ja see, et päikeseenergeetikas tehnoloogiad nii kiiresti arenevad,“ on Elise eriala valiku ja oma ametikohaga rahul. „Kui ülikoolis käisin, siis ma ei oleks osanud veel arvatagi, et ma täna selliste tehnoloogiatega töötan, me elame nii muutuvas maailmas. Lisaks on mul veel palju õppida klassikalise elektroenergeetika osas – igav kindlasti ei hakka.” Seega on tal põhjust ennast energeetikasektoris motiveerituna tunda.
Hoolimata sellest, et tihti nähakse inseneeriat meeste erialana, kohtab Elise oma töös naisi peaaegu sama palju kui mehi.
„Alguses ülikooli minnes oli meil kursusel väga vähe tüdrukuid, alustasime viiekesi. Kütte ja ventilatsiooni magistris ning Šotimaa ülikoolis oli tüdrukuid juba palju rohkem,” iseloomustab ta soolist tasakaalu ülikooliõpingute ajal.
Elise Lille praeguses töökohas on mehi ja naisi täpselt pooleks. „Kui ma lähen mõnele suvalisele ehitusobjektile, siis seal on praegu tõesti naisi küllaltki vähe, aga päikeseenergia arenduste tiimis on meid võrdselt,” kirjeldab ta, ega tunne ennast meestekeskses ametis naisena kuidagi kehvemini. „Ma tunnen ennast hoopis väga hoitult. Naisena sellises valdkonnas olles on tegelikult palju lihtsam silma paista ja mõnikord tuleb ette, et tasakaalustan oma pehmema loomuga mõnes olukorras tekkinud pingeid.”
Emotsioonid ja sära toimivad igal elualal
Elisele on vahel öeldud, et ta on väga energiline ja emotsionaalne. Ju siis on arvatud, et seetõttu ei suudeta teda piisavalt tõsiselt võtta.
Aga ta kinnitab, et tegelikult ei ole see tema jaoks probleemiks olnud. Samas lisab Elise, et on nende samade iseloomujoonte osas saanud ka palju head tagasisidet. Näiteks tuuakse välja, et tema sära oma erialast rääkides on väga rõõmustav näha.
„Mul on tänu oma tööle avanenud nii palju ägedaid võimalusi ja olen kindel, et mu sugu ei pane mu ees ühtegi ust kinni, pigem avab uusi,” ütleb ta.
„Noortele, ja eriti just noortele naistele, tahaksin öelda, et õppige seda, mida päriselt tahate ja kus näete ennast ka tulevikus töötamas. Nii on koolis käimine kindlasti palju põnevam ja tulevane töö paneb silma särama,” jagab Elise Johanna Lill noortele energeetikahuvilistele soovitusi. „Erialavaliku ees seisvatele noortele on mõeldud mitmesuguseid karjäärimesse ning muidugi sel aastal esimest korda just energeetikasektorile keskenduv Positron, kus ka mu kolleegid oma kogemusi jagavad. Tasub silmad lahti hoida ja vaadata, milliseid võimalusi erinevad erialad pakuvad.”
Noortelt pinge maha võtmiseks kinnitab ta, et tulevase karjääri ja eriala valikul ei ole ainult ühte ja ainsat õiget valikut.
„Nagu näitab ka minu teekond, sain enne õnnelikult energeetikasektorisse maandumist enda jaoks ära testitud ka mitu teist erialavalikut,“ märgib ta. “Tuleb otsida, kuni leiad selle õige.”
Hea teada
- Enefit Green on taastuvenergia tootja, mis tegutseb Eestis, Lätis, Leedus ja Poolas.
- Neljas riigis huulub ettevõttele 22 tuuleparki, 38 päikeseelektrijaama, neli koostootmisjaama, pelletitehas ja hüdroelektrijaam.
- Ettevõte haldab tuuleparke koguvõimsusega 397,75 MW, päikeseparke võimsusega 30,3 MW, koostootmisjaamu võimsusega 27,7 MW ja hüdroelektrijaama võimsusega 0,365 MW.
- Lisaks on ettevõttel pelletitehas tootmisvõimsusega 160 000 t/a.
- Ruhnu saarel asuv taastuvenergia tootmise lahendus on võimsusega 0,455 MW.
- Eesmärk on suurendada aastaks 2026 installeeritud tootmisvõimsust ca 1900 megavatini.
Allikas: Enefit Green