Kes meie ettevõtjatest ei sooviks elada Euroopas, mis on parim koht äriajamiseks?
Näitajaid, mille järgi saab mõõta Euroopa ärilist edukust aastal 2030, on erinevaid. Kaks neist jäid kõlama Euroopa tehnoloogiaettevõtete katusorganisatsiooni DigitalEurope’i manifestist „Europe 2030: A Digital Powerhouse“ – 75% Euroopa ettevõtetest kasutab igapäevaäris kaasaegseid tehnoloogiaid ning teiseks – vähemalt 80% Euroopa ettevõtetest kasutab infotehnoloogiat enda keskkonna jalajälje vähendamiseks.
Need on küll pealtnäha õilsad ning asjakohased eesmärgid, kuid me ei ela isolatsioonis. Kestliku tootmise-teenuste-praktikate kohta oodatakse meiltki aina rohkem läbipaistvust ja tõendeid ning akronüüm ESG* oma põhimõtetega on meie igapäevaelu osaks saanud.
Edukad töösturid teavad, et digitaliseerimine on oluline konkurentsieelis. Aga edu valemis on veel üks tegur, mis aitab kaasa konkurentsivõimelisusele nii Eestis, Euroopas kui ka globaalselt tegutsedes. See on ettevõtete jätkusuutlikkus ja kestlikkus ka tulevikus.
Jätkusuutlikkuse ja kestlikkuse saavutamine tööstuses on võimalik tänu infotehnoloogiasektori jõupingutustele. Eesti Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus (EAS) ning Euroopa Taaste- ja Vastupidavusrahastu (RRF) pakuvad rahalisi toetusi, et aidata ettevõtetel oma tegevusi digitaliseerida ja seeläbi ka keskkonnasõbralikumaks muutuda.
Diginutikus aitab heitmeid vähendada
Kuigi kasutamata toetusvahendeid on veel palju, on just kriisiaegadel oluline jätkata investeeringuid uuendustesse, mis mitte ainult ei aita ellu jääda, vaid ka tugevdavad ettevõtete kestlikkust ning läbi selle ka konkurentsivõimet.
Kuigi majanduslanguses võib olla kiusatus kulude kokkuhoiuks ja investeeringutele hoopis kriips peale tõmmata, on suurimad võitjad need, kes kriisi ajal oma äri uuendustesse investeerida otsustavad ja pikale plaanile keskenduvad. Investeerimine ettevõtte digitaliseerimisse tähendab ühtlasi ka panustamist oma äri kestlikkusse.
Digiinnovatsioon on näidanud, et suudab vähendada sektorite süsinikdioksiidi heitmeid kuni 20%. Kuigi IT-sektor on oma tõusvate andmemahtudega suur energiatarbija, pakub ta lahendusi, mis võivad säästa kuni 9,7 korda rohkem CO2 kui sektori enda tegevused toodavad. Nutikas tehnoloogia võimaldab optimeerida energiakasutust, vähendada kulusid ja emissioone ning parandada andmevahetuse efektiivsust.
Uuendusmeelsus loob keskkonda säästva tuleviku
Näiteks on nutikate tehnoloogiatega võimalik vähendada kinnisvara energiakulutusi, kasutada serverites taastuvenergiat ja optimeerida transporti. E-arvete kasutamine, andmete digitaalne kogumine ja vahetamine on samuti osa sellest muutusest.
Tehnoloogia ja innovatsiooni kaudu saame luua tuleviku, kus ettevõtted ei ole mitte ainult majanduslikult edukad, vaid nad on ka keskkonnaalaselt vastutustundlikud ning hoolivad meie planeedi tulevikust. Vastupidine praktika ajas edasi minnes majanduslikku edu pigem enam ei kindlusta.
Digitaliseerimine aitab üles leida ettevõtte enda valdkonnas olulised efektiivsuse kohad. Tehnoloogiaettevõtted on siin toetavas rollis. Uurige näiteks ITL-i kodulehelt alajaotusest „digitugi“, kust leiab lisaks nõuannetele ka info kogenud partnerite kohta sellel teekonnal.
*ESG (Environmental, Social and Corporate Governance) tähendab jätkusuutlikku ja vastutustundlikku lähenemist äri majandamisele keskkonna-, sotsiaal- ja ühingujuhtimise aspektidest lähtudes. ITL-i kestlikkuse valdkonna tegevusi toetab projekti SusTool raames Euroopa Liidu Interreg BSR programm.